ՀՀ քաղաքացիները Ղազախստան կկարողանան մուտք գործել նաև նույնականացման քարտերով. համաձայնագիրը ԱԺ-ում է
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը Ազգային ժողովի վավերացմանը ներկայացրեց «ՀՀ կառավարության եւ Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ քաղաքացիների այցելության եւ գտնվելու կարգի մասին» համաձայնագիրը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փոխնախարարը հիշեցրեց, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի ապրիլի 15-ին Երևանում։
Նրա խոսքով՝ փաստաթղթով կանոնակարգվում է Հայաստանի և Ղազախստանի քաղաքացիների այցելությունների եւ պետության տարածքում գտնվելու կարգը:
«Համաձայնագրով փոփոխություն է կատարվել վավերական ճամփորդական փաստաթղթերի ցանկում։ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար ավելացել է նույնականացման քարտը, Ղազախստանի քաղաքացիների համար՝ անձը հաստատող վկայականը։
Երկու պետությունների քաղաքացիները, անկախ բնակության վայրից, իրավունք ունեն մուտք գործել, դուրս գալ և տարանցմամբ անցնել, տեղաշարժվել և մյուս կողմի պետության տարածքում գտնվել մինչև 90 օր՝ մուտքի պետության պետական սահմանը հատելու օրվանից, վավերական ճամփորդական փաստաթղթերից մեկի հիման վրա»,- ասաց Սաֆարյանը։
Փոխնախարարը նշեց, որ համաձայնագիրը չի սահմանափակում կողմերից յուրաքանչյուրի իրավունքը՝ մերժելու մյուս կողմի պետության այն քաղաքացիների մուտքը կամ ձեռնարկելու նրանց վերադարձնելու միջոցները, որոնց ներկայությունն իրենց պետության տարածքում ցանկալի չէ:

Граждане Армении смогут въезжать в Казахстан по идентификационным картам: соглашение находится в парламенте
Замглавы МИД Армении Мнацакан Сафарян в парламенте представил на ратификацию “Соглашение между правительством Республики Армения и правительством Республики Казахстан о поездках и порядке пребывания граждан”. Как сообщает Арменпресс, замминистра напомнил, что соглашение было подписано 15 апреля 2024 года в Ереване.
По его словам, документ регламентирует порядок посещения и пребывания граждан Армении и Казахстана на территории двух государств.
“Согласно соглашению внесено изменение в перечень действительных проездных документов. Для граждан Республики Армения в перечень включена также ID-карта, для граждан Казахстана – удостоверение личности.
Граждане двух государств независимо от места жительства имеют право на въезд, выезд и транзит, перемещение и пребывание на территории государства другой стороны на срок до 90 дней со дня пересечения государственной границы на основании одного из действительных проездных документов”, - сказал Сафарян.
Заместитель министра отметил, что соглашение не ограничивает право каждой из сторон отказать во въезде гражданам государства другой стороны или принять меры по их возвращению, присутствие которых на территории их государства нежелательно.