Բայդենն ու Թրամփը մտադիր են մինչև հունվարի 20-ը լուծել Գազայի հատվածում պահվող պատանդների հարցը. Axios
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը և նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր են համագործակցել, որպեսզի մինչև հունվարի 20-ը հասնեն Գազայի հատվածում պահվող իսրայելցի պատանդների ազատմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնում է Axios լրատվական հարթակը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին։
Հարթակի տեղեկատվությամբ՝ Բայդենը Թրամփի հետ երկժամյա զրույցի ընթացքում խնդրել է միավորել ջանքերը՝ պատանդների վերադարձի և Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև համաձայնության հասնելու համար։
Axios-ը նշում է, որ Բայդենը ցանկանում է օգտագործել իր նախագահական ժամկետի մնացած երկու ամիսը Գազայի շուրջ բանակցությունները «ձգձգվող փակուղուց» դուրս բերելու համար։ Իր հերթին Թրամփն, ամենայն հավանականությամբ, կցանկանար երդմնակալության օրը դիմավորել՝ իր ձեռքի տակ ունենալով ավելի քիչ թվով ճգնաժամեր։
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի խոսքով՝ Սպիտակ տունը «ազդանշան է ուղարկել» Թրամփի թիմին իսրայելցի պատանդների ազատման հարցով համատեղ աշխատելու պատրաստակամության միասին:
Բացի այդ, երկու աղբյուր հայտնել են, որ նոյեմբերի 13-ին Բայդենն Օվալաձև գրասենյակում հանդիպում է անցկացրել ՀԱՄԱՍ-ի մոտ պատանդ պահվող ամերիկացիների հարազատների հետ։ Ըստ աղբյուրներից մեկի՝ ԱՄՆ նախագահն ընտանիքներին հայտնել է, որ ինքը և Թրամփը մտադիր են պատանդների ազատման հասնել մինչև հունվարի 20-ը, երբ տեղի կունենա պետության ընտրված ղեկավարի երդմնակալությունը։

Байден и Трамп намерены решить вопрос заложников, удерживаемых в Газе, до 20 января: Axios
Президент США Джо Байден и новоизбранный президент Дональд Трамп намерены сотрудничать, чтобы добиться освобождения израильских заложников, удерживаемых в секторе Газа, до 20 января. Как передает Арменпресс, об этом сообщает новостная платформа Axios со ссылкой на свои источники.
Согласно сообщению, в ходе двухчасовой беседы с Трампом Байден попросил объединить усилия для достижения соглашения между Израилем и ХАМАС о возвращении заложников и прекращении огня в секторе Газа.
Axios отмечает, что Байден хочет использовать оставшиеся два месяца своего президентского срока, чтобы выйти из “затянувшегося тупика” в переговорах по сектору Газа. Трамп, в свою очередь, хотел бы провести день инаугурации с меньшим количеством кризисов.
По словам советника по национальной безопасности Джейка Салливана, Белый дом “послал сигнал” команде Трампа, что они готовы вместе работать над освобождением израильских заложников.
Кроме того, два источника сообщили, что 13 ноября Байден провел встречу в Овальном кабинете с родными американцев, взятых в заложники ХАМАС. По словам одного из источников, президент США сообщил семьям, что они с Трампом намерены освободить заложников до 20 января, когда состоится церемония инаугурации избранного главы государства.