Իրանցի փորձագետները բարձր գնահատեցին ԶՊՄԿ-ի տեխնիկական ու անվտանգային չափանիշները՝ հերքելով ադրբեջանական կեղծ թեզերը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ այցելած իրանցի փորձագետները բարձր են գնահատում հանքավայրում առկա տեխնիկական ու անվտանգային չափանիշները՝ դրանք գնահատելով միջազգային ստանդարտներին համապատասխան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Իրանի ԱԳՆ քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի Եվրասիայի ուսումնասիրությունների բաժնի ղեկավար Ալի Բեման Էղբալիզարչը լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանի կեղծ թեզերին, թե իբր ԶՄՊԿ-ն չի հետևում բնապահպանական նորմերին՝ ընդհուպ աղտոտելով Արաքս գետը, նշեց, որ այն, ինչ իրենք տեսել են կոմբինատի տարածքում կատարած շրջայցի ընթացքում, ցույց է տալիս, որ որևէ լուրջ խնդիր չկա։
«Այն, ինչ այստեղ մեզ ներկայացվեց, ցույց է տալիս, որ նրանք պահպանում են միջազգային բոլոր ստանդարտներն ու նորմերը։ Կարծում եմ, որ որևէ լուրջ խնդիր չկա»,-նշեց նա։
Թեհրանի ATU (Allameh Tabataba) համալսարանի դասախոս, միջազգայնագետ Էհսան Մովահեդիանն էլ ընդգծեց, որ մինչև այցելությունն արդեն լսել էին, որ հանքավայրում բնապահպանական բոլոր նորմերը պահպանվում են, իսկ այցը հաստատեց դրա իսկությունը։
«Բնականաբար, երբ անձամբ այցելում և տեղում տեսնում ենք, թե ինչպես է արդյունահանումից հետո հանքաքարը տեղափոխվում  գործարանային հատված, հասկանում ենք, որ շատ բարձր նորմերով ու ստանդարտներով է աշխատում կոմբինատը։ Բնականաբար, ապահովության բոլոր միջոցները ևս կիրառված են այստեղ։ Ադրբեջանն, իմ կարծիքով, այդպես է ասում, որովհետև օգտվում է Ողջի գետի ջրից՝ Ֆիզուլիի բնակիչներին ջուր մատակարարելու համար։ Այդ դեպքում հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ են իրենք հենց այդ ջուրն օգտագործում։ Եթե նույնիսկ ենթադրենք, որ այստեղ արդյունահանվող մոլիբդենն աղտոտում է այդ ջուրը, ապա, կարծում եմ, նման հարցերի համար կարելի է լուծում գտնել։ Օրինակ՝ Հայաստանն ու Իրանն իրենց որոշ հանքերի հարցով նմանատիպ խնդիրներ ունենում են և երկխոսության են նստում, այդ հարցերը  քննարկում և ինչ-որ լուծում գտնում»,-ասաց միջազգայնագետը։
Նրա համոզմամբ՝ եթե Ադրբեջանն իրոք ցանկանում է լուծում գտնել այդ հարցին, ապա Իրանի օրինակով կարող էր երկխոսության նստել Հայաստանի հետ և առանց խնդիրն ուռճացնելու լուծում գտնել։
«Սակայն, առհասարակ, Ադրբեջանը, կարծես, ուրիշ նպատակներ է հետապնդում։ Պետք է Ադրբեջանին զգուշացնել, որ շատ բան է փոխվել, և որ ինքը շատ սխալներ է թույլ տալիս, օրինակ՝ այնպիսի սխալ, ինչպիսին Կապանի օդանավակայանի վրա կրակելն էր, որը միջազգային իրավունքներին չի համապատասխանում»,-ընդհանրացրեց Մովահեդիանը։
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի լրատվության և հասարակության հետ կապերի բաժնի պետ Արայիկ Մարգարյանը հավաստիացրեց, որ կոմբինատն աշխատում է բնապահպանական բոլոր նորմերի պահպանմամբ։
«Ներդրումներ են արվում բոլոր ուղղություններով․ փոշու կառավարման ծրագրով ներդրումներ են արվել և նոր սարքավորումներ ձեռք բերվել, որը շարունակվելու է նաև հաջորդ տարի։ Էկոլոգիական խնդիրն, ինչպես միշտ, Ադրբեջանը չափազանցում է։ Մարդու ցանկացած գործունեություն, իհարկե, բնության վրա բեռ է։ Հասկանալի է, որ հանքարդյունաբերությունն ինչ-որ առումով ազդեցություն է ունենում բնության վրա, բայց այդ ազդեցությունը մեղմելու ուղղությամբ այս ընկերությունն անասելի աշխատանք է տանում։ Հիմա պոչամբարի կառավարման աշխատանքներում նոր տեխնոլոգիաներ են ներդրվում՝ սկսած սեյսմիկ անվտանգությունից, մինչև մետեոկանխատեսումների ազդեցությունը բնության վրա ստուգելու համար»,-պարզաբանեց Մարգարյանը։
Նա շեշտեց, որ 70 տարի կոմբինատը շարունակում է իր աշխատանքը, այդուհանդերձ, ներկայում էլ Սյունիքի մարզը, մասնավորապես՝ Կապան-Քաջարան հատվածը, մնում են Հայաստանի բնության ամենագրավիչ, հետաքրքիր վայրերից։
«Եթե ընկերությունն այնպիսի ազդեցություն է ունենում բնության վրա, որն, ինչպես ներկայացվում է հարևան երկրի  կողմից, կատաստրոֆիկ է, առնվազն այստեղ պետք է տեսնեինք անապատ, անբնակ տարածք։ Բայց , ինչպես տեսնում եք, ամենաանտառաշատ տարածքը Սյունիքի մարզն է, հատկապես՝ Կապան-Քաջարան ճանապարհահատվածը»,-եզրափակեց Մարգարյանը։
Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի «Օրբելի» կենտրոնի կողմից  նոյեմբերի 5-7-ը կազմակերպված «Հայաստան-Իրան. Համագործակցություն և հեռանկարներ» խորագրով փորձագիտական եռօրյա աշխատաժողովի  շրջանակներում իրանցի փորձագետները շրջայց են կատարել Զանգեզուրի  պղնձամոլիբդենային կոմբինատում, որտեղ ծանոթացել են արդյունաբերական ողջ ցիկլին, շրջել բացահանքում, հանքաքարի խոշոր ջարդման տեղամասում։ Շրջայցի ողջ ընթացքում հյուրերն ականատես են եղել հանքի շահագործման տեխնիկական ու անվտանգային բարձր չափանիշներին։

Иранские эксперты высоко оценили технические стандарты и стандарты безопасности ЗММК, опровергнув ложные азербайджанские тезисы
Иранские эксперты, посетившие Зангезурский медно-молибденовый комбинат (ЗММК), высоко оценили технические стандарты и стандарты безопасности на руднике, определив их соответствующими международным критериям.
Как сообщает Арменпресс, заведующий отделом евразийских исследований Центра политических и международных исследований МИД Ирана Али Беман Эгбализарч на брифинге с журналистами, касаясь ложных тезисов Азербайджана о том, что ЗММК якобы не следует экологическим нормам, загрязняя реку Аракс, заявил, что то, что они увидели во время осмотра территории комбината, показывает, что серьезной проблемы нет.
«То, что нам здесь представили, показывает, что они соблюдают все международные стандарты и нормы. Я думаю, что серьезной проблемы нет», - отметил он.
Преподаватель тегеранского Allameh Tabataba'i University, ученый-международник Эхсан Мовахедиан подчеркнул, что еще до визита они уже слышали, что на шахте соблюдаются все экологические нормы, и визит подтвердил это.
«Естественно, когда мы лично приезжаем и видим, как руда доставляется в цех после добычи, мы понимаем, что комбинат работает по очень высоким нормам и стандартам. Естественно, здесь также используются все меры безопасности. По моему мнению, Азербайджан так говорит, потому что использует воду реки Вохджи для водоснабжения жителей Физули. В таком случае возникает вопрос: зачем они используют эту воду? Даже если предположить, что добытый здесь молибден загрязняет эту воду, то, думаю, решение таких проблем можно найти. Например, Армения и Иран имеют схожие проблемы относительно некоторых своих шахт и находятся в диалоге, обсуждают эти вопросы и находят какое-то решение», - сказал международный эксперт.
По его убеждению, если Азербайджан действительно хочет найти решение этого вопроса, то он по примеру Ирана мог бы войти в диалог с Арменией и найти решение, не преувеличивая проблему.
«Однако в целом Азербайджан, похоже, преследует другие цели. Необходимо предупредить Азербайджан, что многое изменилось и что он допускает много ошибок, например, такую ошибку, как обстрел Капанского аэропорта, что не соответствует международным правам», - резюмировал Мовахедян.
Начальник отдела СМИ и связей с общественностью ЗММК Араик Маргарян заверил, что комбинат работает с соблюдением всех экологических норм.
«Инвестиции осуществляются по всем направлениямН были сделаны инвестиции и закуплено новое оборудование в рамках программы по борьбе с пылью, которая продолжится в следующем году. Как всегда, Азербайджан преувеличивает экологическую проблему. Любая человеческая деятельность – это, конечно, нагрузка на природу. Понятно, что добыча полезных ископаемых оказывает определенное воздействие на природу, но эта компания проделывает колоссальную работу по смягчению этого воздействия. Сейчас в хвостохранилище внедряются новые технологии, начиная от сейсмической безопасности, заканчивая проверкой влияния прогнозов погоды на природу», - пояснил Маргарян.
Он подчеркнул, что комбинат действует уже 70 лет, но Сюникская область, в частности Капан-Каджаранский участок, остается одним из самых привлекательных и интересных мест в природе Армении.
«Если компания оказывает такое воздействие на природу, которое, по представлениям соседней страны, является катастрофическим, по крайней мере здесь мы должны были увидеть пустыню, необитаемую местность. Но, как видите, наиболее лесистым районом является Сюникский марз, особенно участок дороги Капан-Каджаран", - заключил Маргарян.
5-7 ноября в рамках трехдневного экспертного семинара «Армения-Иран: сотрудничество и перспективы» иранские специалисты совершили экскурсию по Зангезурскому медно-молибденовому комбинату, где ознакомились со всем производственным циклом, осмотрели карьер, крупную горно-обогатительную площадку и стали свидетелями высоких технических стандартов и стандартов безопасности эксплуатации рудника.