Իրանցի փորձագետները բարձր գնահատեցին ԶՊՄԿ-ի տեխնիկական ու անվտանգային չափանիշները՝ հերքելով ադրբեջանական կեղծ թեզերը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ այցելած իրանցի փորձագետները բարձր են գնահատում հանքավայրում առկա տեխնիկական ու անվտանգային չափանիշները՝ դրանք գնահատելով միջազգային ստանդարտներին համապատասխան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Իրանի ԱԳՆ քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի Եվրասիայի ուսումնասիրությունների բաժնի ղեկավար Ալի Բեման Էղբալիզարչը լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանի կեղծ թեզերին, թե իբր ԶՄՊԿ-ն չի հետևում բնապահպանական նորմերին՝ ընդհուպ աղտոտելով Արաքս գետը, նշեց, որ այն, ինչ իրենք տեսել են կոմբինատի տարածքում կատարած շրջայցի ընթացքում, ցույց է տալիս, որ որևէ լուրջ խնդիր չկա։
«Այն, ինչ այստեղ մեզ ներկայացվեց, ցույց է տալիս, որ նրանք պահպանում են միջազգային բոլոր ստանդարտներն ու նորմերը։ Կարծում եմ, որ որևէ լուրջ խնդիր չկա»,-նշեց նա։
Թեհրանի ATU (Allameh Tabataba) համալսարանի դասախոս, միջազգայնագետ Էհսան Մովահեդիանն էլ ընդգծեց, որ մինչև այցելությունն արդեն լսել էին, որ հանքավայրում բնապահպանական բոլոր նորմերը պահպանվում են, իսկ այցը հաստատեց դրա իսկությունը։
«Բնականաբար, երբ անձամբ այցելում և տեղում տեսնում ենք, թե ինչպես է արդյունահանումից հետո հանքաքարը տեղափոխվում  գործարանային հատված, հասկանում ենք, որ շատ բարձր նորմերով ու ստանդարտներով է աշխատում կոմբինատը։ Բնականաբար, ապահովության բոլոր միջոցները ևս կիրառված են այստեղ։ Ադրբեջանն, իմ կարծիքով, այդպես է ասում, որովհետև օգտվում է Ողջի գետի ջրից՝ Ֆիզուլիի բնակիչներին ջուր մատակարարելու համար։ Այդ դեպքում հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ են իրենք հենց այդ ջուրն օգտագործում։ Եթե նույնիսկ ենթադրենք, որ այստեղ արդյունահանվող մոլիբդենն աղտոտում է այդ ջուրը, ապա, կարծում եմ, նման հարցերի համար կարելի է լուծում գտնել։ Օրինակ՝ Հայաստանն ու Իրանն իրենց որոշ հանքերի հարցով նմանատիպ խնդիրներ ունենում են և երկխոսության են նստում, այդ հարցերը  քննարկում և ինչ-որ լուծում գտնում»,-ասաց միջազգայնագետը։
Նրա համոզմամբ՝ եթե Ադրբեջանն իրոք ցանկանում է լուծում գտնել այդ հարցին, ապա Իրանի օրինակով կարող էր երկխոսության նստել Հայաստանի հետ և առանց խնդիրն ուռճացնելու լուծում գտնել։
«Սակայն, առհասարակ, Ադրբեջանը, կարծես, ուրիշ նպատակներ է հետապնդում։ Պետք է Ադրբեջանին զգուշացնել, որ շատ բան է փոխվել, և որ ինքը շատ սխալներ է թույլ տալիս, օրինակ՝ այնպիսի սխալ, ինչպիսին Կապանի օդանավակայանի վրա կրակելն էր, որը միջազգային իրավունքներին չի համապատասխանում»,-ընդհանրացրեց Մովահեդիանը։
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի լրատվության և հասարակության հետ կապերի բաժնի պետ Արայիկ Մարգարյանը հավաստիացրեց, որ կոմբինատն աշխատում է բնապահպանական բոլոր նորմերի պահպանմամբ։
«Ներդրումներ են արվում բոլոր ուղղություններով․ փոշու կառավարման ծրագրով ներդրումներ են արվել և նոր սարքավորումներ ձեռք բերվել, որը շարունակվելու է նաև հաջորդ տարի։ Էկոլոգիական խնդիրն, ինչպես միշտ, Ադրբեջանը չափազանցում է։ Մարդու ցանկացած գործունեություն, իհարկե, բնության վրա բեռ է։ Հասկանալի է, որ հանքարդյունաբերությունն ինչ-որ առումով ազդեցություն է ունենում բնության վրա, բայց այդ ազդեցությունը մեղմելու ուղղությամբ այս ընկերությունն անասելի աշխատանք է տանում։ Հիմա պոչամբարի կառավարման աշխատանքներում նոր տեխնոլոգիաներ են ներդրվում՝ սկսած սեյսմիկ անվտանգությունից, մինչև մետեոկանխատեսումների ազդեցությունը բնության վրա ստուգելու համար»,-պարզաբանեց Մարգարյանը։
Նա շեշտեց, որ 70 տարի կոմբինատը շարունակում է իր աշխատանքը, այդուհանդերձ, ներկայում էլ Սյունիքի մարզը, մասնավորապես՝ Կապան-Քաջարան հատվածը, մնում են Հայաստանի բնության ամենագրավիչ, հետաքրքիր վայրերից։
«Եթե ընկերությունն այնպիսի ազդեցություն է ունենում բնության վրա, որն, ինչպես ներկայացվում է հարևան երկրի  կողմից, կատաստրոֆիկ է, առնվազն այստեղ պետք է տեսնեինք անապատ, անբնակ տարածք։ Բայց , ինչպես տեսնում եք, ամենաանտառաշատ տարածքը Սյունիքի մարզն է, հատկապես՝ Կապան-Քաջարան ճանապարհահատվածը»,-եզրափակեց Մարգարյանը։
Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի «Օրբելի» կենտրոնի կողմից  նոյեմբերի 5-7-ը կազմակերպված «Հայաստան-Իրան. Համագործակցություն և հեռանկարներ» խորագրով փորձագիտական եռօրյա աշխատաժողովի  շրջանակներում իրանցի փորձագետները շրջայց են կատարել Զանգեզուրի  պղնձամոլիբդենային կոմբինատում, որտեղ ծանոթացել են արդյունաբերական ողջ ցիկլին, շրջել բացահանքում, հանքաքարի խոշոր ջարդման տեղամասում։ Շրջայցի ողջ ընթացքում հյուրերն ականատես են եղել հանքի շահագործման տեխնիկական ու անվտանգային բարձր չափանիշներին։

YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. Iranian experts have highly praised the technical and safety standards in place at the Zangezur Copper Molybdenum Combine in Armenia's Syunik Province.
The Iranian experts visited the mine in Kajaran, Syunik province.
In response to Azerbaijani false accusations of violations of environmental norms at the Zangezur Copper Molybdenum Combine, Ali Beman Eghbali Zarch, the Head of the Eurasian Studies Department at the Institute for Political and International Studies of the Iranian Foreign Ministry, told reporters that they didn’t record any serious issues during their visit to the mine.
“What has been presented here to us shows that they maintain all international standards and norms. I think there is no serious issue,” the Iranian expert said.
Ehsan Movahedian, international relations specialist, lecturer and Caucasus expert at the Tehran ATU University, likewise confirmed that all environmental protection norms are maintained at the Zangezur Copper Molybdenum Combine.
“Naturally, when we personally visit and see how the ore is transported to the factory section after extraction, we see that the combine is working with very high norms and standards. Naturally all safety measures are also applied here. I think Azerbaijan is saying such things because they are using the water of Voghji River to supply water to the residents of Fizuli. In that case, a question arises, why are they using particularly that water? Even if we were to assume that the extracted molybdenum pollutes the water, I think a solution could be found for such issues. For example Armenia and Iran sometimes have similar issues regarding some of their mines, and they engage in dialogue, the issues are discussed and solutions are found,” he said. Movahedian said if Azerbaijan actually wanted to find a solution to that issue, then it could have engaged in dialogue with Armenia by the example of Iran, and find a solution without exaggerating the issue.
“But overall it seems that Azerbaijan is pursuing other goals. Azerbaijan must be warned that many things have changed and they are making many mistakes, for example the mistake when they opened fire at the Kapan airport, which is not in line with international laws,” Movahedian said.
Zangezur Copper Molybdenum Combine Press and PR Department Director Arayik Margaryan also told reporters that the facility maintains all environmental protection norms.
“Investments are made in all directions, investments were made and new equipment was bought under the dust management program, and it will continue next year too. Azerbaijan, as always, is exaggerating the ecological issue. Any human activity is a burden on nature. Understandably, to some extent mining impacts nature, but this company is carrying out huge work to mitigate that impact. New technology is now being installed in the work of managing the tailings dam, such as pertaining to seismic safety and meteo-forecasts,” Margaryan said.
The Zangezur Copper Molybdenum Combine has been working for 70 years, and nevertheless the Syunik Province and particularly the Kapan-Kajaran section remains one of the most attractive and interesting nature spots in Armenia.
“If the company were to actually cause such so-called catastrophic impact on nature as described by Azerbaijan , then at least we had to see a desert here, an abandoned place. But as you can see, Syunik Province has the most forest area, especially the Kapan-Kajaran road section,” Margaryan said.
The Iranian experts visited the Zangezur Copper Molybdenum Combine on the sidelines of the Armenia-Iran: Cooperation and New Prospects seminar organized November 5-7 by the Orbeli Center.