Հայ-չինական բարեկամության գաղափարը թափանցել է երկու ժողովուրդների հոգու մեջ․ ՀՀ-ում Չինաստանի ժամանակավոր հավատարմատար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի ու Չինաստանի միջև քաղաքական փոխվստահությունը շարունակում է ամրապնդվել և խորանալ, ինչն ամուր հիմք է ստեղծել երկու երկրների միջև փոխըմբռնման, փոխշահավետ համագործակցության  համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում անցկացվող «Չինաստանի արդիականացումը. Հայաստան-Չինաստան հարաբերությունները» միջազգային գիտաժողովի ընթացքում այս մասին հայտարարեց ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չեն Մինն՝ անդրադառնալով հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին։
Չեն Մինը հիշեցրեց, որ այս տարի լրանում է հայ-չինական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 32-ամյակը՝ հավելելով, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի և Չինաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունները շարունակել են զարգանալ առողջ և կայուն կերպով, փոխշահավետ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում շարունակաբար նոր արդյունքներ է գրանցել, իսկ հայ-չինական բարեկամության գաղափարը թափանցել է երկու ժողովուրդների հոգու մեջ։
«Երկու երկրների միջև քաղաքական փոխվստահությունը շարունակում է ամրապնդվել և խորանալ։ Հայաստանն ու Չինաստանը զարգացող երկրներ են և «Գլոբալ հարավի» անդամներ, մենք ձգտում ենք խաղաղության և անվտանգության, զարգացման, բարգավաճման և արդարության։ Այս ամենը ամուր հիմք է ստեղծել երկու երկրների միջև փոխըմբռնման, փոխշահավետ համագործակցության, փոխանակման համար», - ընդգծեց ՀՀ-ում Չինաստանի  Ժողովրդական Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չեն Մինը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Չինաստանի միջև պրագմատիկ համագործակցությունը բավականին արդյունավետ է։
«Չինաստանը մի քանի տարի անընդմեջ Հայաստանի համար պահպանում է իր դիրքը՝ որպես հիմնական առևտրային գործընկեր, արտահանման շուկա և ներմուծման աղբյուր: Ընթացիկ տարվա առաջին երեք եռամսյակում Հայաստանի և Չինաստանի միջև երկկողմ առևտրի ծավալը հասել է 2,08 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի՝ տարեկան կտրվածքով աճելով 34,7%-ով։ Սեպտեմբերի սկզբին «Չինական հարավային ավիաուղիներ» ավիաընկերությունը հաջողությամբ իրականացրեց իր առաջին երկկողմանի չվերթը Ուրումչիի և Երևանի միջև։ Վիզաների ռեժիմի ազատականացման հիման վրա սա ավելի է հեշտացնում մասնագետների փոխանակման գործընթացը և նոր ճանապարհ է բացում տնտեսական ու առևտրային համագործակցության և մշակութային փոխանակումների համար», - իր խոսքում նշեց Չեն Մինը:
Նրա խոսքով՝ երկու կողմերը հետագայում կարող են համագործակցության ավելի մեծ ներուժ բացահայտել այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, արհեստական բանականությունը, էներգիայի նոր աղբյուրները, կենսաբժշկությունը, թվային տնտեսությունը, ենթակառուցվածքները և այլն:
«Երկու երկրների ժողովուրդների միջև փոխհարաբերություններն ու մշակութային փոխանակումները լի են լուսավոր կետերով և կենսունակությամբ: Չինաստանն ու Հայաստանը հնագույն քաղաքակրթություն են՝ հազարամյակների պատմությամբ և սերնդեսերունդ փոխանցվող բարեկամական ավանդույթներով։ Վերջին տարիներին Հայաստանում չինարենի նկատմամբ հետաքրքրությունը շարունակում է ուժգնանալ, և շատերը, հատկապես պատանիներն ու դեռահասները, սկսում են չինարեն սովորել, հասկանալ չինական մշակույթը և մեկնել Չինաստան՝ սովորելու և աշխատելու համար: Հայաստան այցելող չինացի զբոսաշրջիկների թիվը շարունակում է աճել, չինացիները սկսում են ավելի խորը ճանաչել Հայաստանի պատմությունը, մշակույթը և հասարակությունը»,-գոհունակությամբ արձանագրեց ժամանակավոր հավատարմատարը՝ շեշտելով, որ երկուստեք իրականացվում են նաև մի շարք համատեղ մշակութային միջոցառումներ, որոնք շարունակաբար ամրապնդում են հայ-չինական բարեկամությունը։

Идея армяно-китайской дружбы проникла в души обоих народов - временный поверенный в делах посольства Китая в Армении
Политическое взаимное доверие между Арменией и Китаем продолжает укрепляться и углубляться, что создало прочную основу для взаимопонимания и взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил временный поверенный в делах посольства Китайской Народной Республики в Армении Чэнь Мин в ходе брифинга с журналистами в рамках международной конференции «Модернизация Китая: армяно-китайские отношения» в Национальной академии наук РА, говоря о перспективах развития армяно-китайских отношений.
Чэнь Мин напомнил, что в этом году исполняется 32-я годовщина установления армяно-китайских дипломатических отношений, добавив, что с момента установления дипломатических отношений дружественные отношения между Арменией и Китаем продолжают развиваться здоровым и стабильным образом, во взаимовыгодном сотрудничестве в различных областях постоянно фиксируются новые результаты, а идея армяно-китайской дружбы проникла в души обоих народов.
«Политическое взаимное доверие между двумя странами продолжает укрепляться и углубляться. Армения и Китай являются развивающимися странами и членами «Глобального Юга», мы стремимся к миру и безопасности, развитию, процветанию и справедливости. Все это создало прочную основу для взаимопонимания, взаимовыгодного сотрудничества и обмена между двумя странами", - подчеркнул временный поверенный в делах посольства КНР в РА Чэнь Мин.
По его словам, прагматичное сотрудничество между Арменией и Китаем весьма эффективно.
«Уже несколько лет подряд Китай сохраняет позиции основного торгового партнера, экспортного рынка и источника импорта. За первые три квартала текущего года объем двусторонней торговли между Арменией и Китаем достиг $2,08 миллиарда США. , увеличившись на 34,7%.
В начале сентября China Southern Airlines успешно выполнила свой первый двусторонний рейс между Урумчи и Ереваном. На основе либерализации визового режима это еще больше облегчает процесс обмена специалистами и открывает новый путь для торгово-экономического сотрудничества и культурных обменов", - отметил Чэнь Мин.
По его словам, в будущем стороны могут обнаружить больший потенциал для сотрудничества в таких сферах, как: информационные технологии, искусственный интеллект, новые источники энергии, биомедицина, цифровая экономика, инфраструктура и др.
«Отношения и культурные обмены между народами двух стран полны ярких моментов и жизненной силы. Китай и Армения – древние цивилизации с тысячелетней историей и дружественными традициями, передаваемыми из поколения в поколение. В последние годы интерес к китайскому языку в Армении продолжает расти, и многие, особенно молодые люди и подростки, начинают изучать китайский язык, понимать китайскую культуру и отправляются в Китай для учебы и работы. Число китайских туристов, посещающих Армению, продолжает расти, китайцы начинают глубже знакомиться с историей, культурой и обществом Армении", - с удовлетворением отметил временный поверенный, подчеркнув, что с обеих сторон осуществляется также ряд совместных культурных мероприятий, что постоянно укрепляет армяно-китайскую дружбу.