Թրամփը խոսել է Պուտինի հետ՝ հորդորելով նրան չէսկալացնել իրավիճակն Ուկրաինայում. WP
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ և նրա հետ քննարկել Ուկրաինայում ընթացող պատերազմը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Washington Post-ը՝ վկայակոչելով հեռախոսազանգից տեղյակ իր աղբյուրներին։
Նշվում է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 7-ին։ Պուտինը և Թրամփը զրուցել են ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում Թրամփի հաղթանակից հետո առաջին անգամ։
Ըստ The Washington Post-ի աղբյուրների՝ հեռախոսազրույցի ընթացքում Դոնալդ Թրամփը Վլադիմիր Պուտինին խորհուրդ է տվել չէսկալացնել Ուկրաինայում ընթացող պատերազմը և նրան հիշեցրել է Եվրոպայում ԱՄՆ-ի բավական մեծ ռազմական ներկայության մասին։
Թրամփը և Պուտինը նաև քննարկել են Եվրոպայում խաղաղությունը։
«Թրամփը հետաքրքրվածություն է հայտնել հետագա զրույցներ ունենալ՝ քննարկելու Ուկրաինայում պատերազմի շուտափույթ լուծման հարցը», - հավելել են լրատվամիջոցի աղբյուրները։
Ըստ CNN-ի կողմից ներկայացված վերջին տվյալների՝ նոյեմբերի 5-ին կայացած նախագահական ընտրություններում հանրապետական Դոնալդ Թրամփն ապահովել է ընտրիչների 312 ձայն՝ անհրաժեշտ 270-ից։ Նրա համար քվեարկել է 74,5 միլիոն մարդ: Դեմոկրատ թեկնածու, ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսն ապահովել է ընտրիչների 226 ձայն։ Նրա համար քվեարկել է 70,8 միլիոն ընտրող։

Дональд Трамп в телефонном разговоре с Владимиром Путиным призвал его не обострять ситуацию в Украине
Избранный президент США Дональд Трамп провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным и обсудил с ним продолжающуюся войну на Украине. Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета Washington Post со ссылкой на свои источники, осведомленные о телефонном разговоре.
Отмечается, что телефонный разговор состоялся 7 ноября. Это был первый разговор Путина и Трампа после победы Трампа на президентских выборах в США.
Согласно данным источников The Washington Post, в ходе телефонного разговора Дональд Трамп призвал Владимира Путина “не обострять ситуацию на Украине” и напомнил ему о значительном военном присутствии США в Европе.
Трамп и Путин также обсудили вопросы мира в Европе.
Как сообщают источники, Трамп выразил заинтересованность в дальнейших переговорах для “скорейшего урегулирования конфликта на Украине”.
По последним данным CNN, на состоявшихся 5 ноября президентских выборах республиканец Дональд Трамп набрал 312 голосов при необходимых 270. За него проголосовали 74,5 миллиона человек. Кандидат от Демократической партии, вице-президент США Камала Харрис получила 226 голосов. За нее проголосовали 70,8 миллиона избирателей.