Իրանը կձգտի նոր փաստաթղթեր ստորագրել Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խթանելու համար. դեսպան
ԿԱՊԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությունը կձգտի  նոր փաստաթղթեր ստորագրել Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խթանելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին՝ Կապանում մեկնարկած «Հայաստան-Իրան. համագործակցություն և հեռանկարներ» խորագրով փորձագիտական աշխատաժողովի բացմանը:
«Իրանի կառավարությունը կձգտի Հայաստանի հետ նոր փաստաթղթեր ստորագրել տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խթանելու համար։  Միևնույն ժամանակ, հարգանքի արժանի են նաև Հայաստանի և Իրանի միջև նախորդիվ ստորագրված փաստաթղթերը»,- շեշտեց դեսպանը։
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև գործում են փոխհարաբերությունների գրեթե բոլոր ոլորտներն ընդգրկող ավելի քան 190 միջազգային պայմանագրեր, համաձայնագրեր, հուշագրեր և արձանագրություններ։

Iran seeks stronger ties with Armenia
KAPAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. The Iranian government wants to further deepen cooperation with Armenia in various areas, the country’s ambassador has said.
Iranian Ambassador to Armenia Mehdi Sobhani, speaking at the opening of the Armenia-Iran: Cooperation and New Prospects analytical seminar, said that the Iranian government will seek to sign new documents with Armenia on promoting cooperation in various sectors.
“The Iranian government will seek to sign new documents with Armenia to promote cooperation in various sectors. At the same time, the previously signed documents between Armenia and Iran deserve due regard,” he said.
Armenia and Iran have so far signed more than 190 international agreements, memoranda and protocols covering nearly every sector of the relations.