Իրանը կձգտի նոր փաստաթղթեր ստորագրել Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խթանելու համար. դեսպան
ԿԱՊԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությունը կձգտի  նոր փաստաթղթեր ստորագրել Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խթանելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին՝ Կապանում մեկնարկած «Հայաստան-Իրան. համագործակցություն և հեռանկարներ» խորագրով փորձագիտական աշխատաժողովի բացմանը:
«Իրանի կառավարությունը կձգտի Հայաստանի հետ նոր փաստաթղթեր ստորագրել տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խթանելու համար։  Միևնույն ժամանակ, հարգանքի արժանի են նաև Հայաստանի և Իրանի միջև նախորդիվ ստորագրված փաստաթղթերը»,- շեշտեց դեսպանը։
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև գործում են փոխհարաբերությունների գրեթե բոլոր ոլորտներն ընդգրկող ավելի քան 190 միջազգային պայմանագրեր, համաձայնագրեր, հուշագրեր և արձանագրություններ։

Иран стремится подписать новые документы для стимулирования сотрудничества с Арменией в различных сферах: посол ИРИ в Армении
Правительство Исламской Республики Иран будет стремиться к подписанию новых документов для развития сотрудничества с Арменией в различных сферах.
Как передает Арменпресс, об этом на открытии экспертного семинара “Армения-Иран. Сотрудничество и перспективы ” заявил посол Ирана в Армении Мехди Собхани.
“Правительство Ирана будет стремиться к подписанию новых документов с Арменией для развития сотрудничества в различных сферах. Вместе с тем ранее подписанные документы между Арменией и Ираном также заслуживают уважения”, - подчеркнул посол.
Между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран действует более 190 международных договоров, соглашений, меморандумов и протоколов, охватывающих практически все сферы отношений.