Գերմանիայի իշխող կոալիցիան կազմալուծվել է. Շոլցը Բունդեսթագից վստահության քվե կխնդրի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայում իշխող «լուսացույցի կոալիցիան», կազմված Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցությունից, Ազատ դեմոկրատական ​​կուսակցությունից և «Միություն 90»-ից (կանաչներ), կազմալուծվել է։ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հունվարի 15-ին Բունդեսթագից վստահության քվե կխնդրի իր կառավարության համար, որպեսզի կարողանա մարտին արտահերթ ընտրություններ անցկացնել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Deutsche Welle-ն։
«Մեզ հարկավոր է մի կառավարություն, որը կարող է գործել, որն ուժ ունի՝ մեր երկրի համար անհրաժեշտ որոշումներ կայացնելու», - ասել է Շոլցը լրագրողներին:
Դրա հետ մեկտեղ նա հայտարարել է, որ պաշտոնից ազատում է իշխող կոալիցիայի կազմում Ազատ դեմոկրատական ​​կուսակցությունից ֆինանսների նախարար Քրիստիան Լինդներին, որը նաև կուսակցության ղեկավարն է։ Շոլցը պարզաբանել է, որ նախարարը կառուցողական չի գործել բյուջետային հարցերում և արգելափակել է անհրաժեշտ օրենքների ընդունումը։
Իր հերթին Լինդները Շոլցին մեղադրել է կարմիր-կանաչ-դեղին (կուսակցությունների գույները) կոալիցիայի կազմալուծման համար։
Շոլցի և Լինդների միջև լուրջ տարաձայնություններ կան տնտեսական, ֆինանսական և սոցիալական քաղաքականության հետ կապված, որի պատճառով նրանք չեն կարողանում ընդունել 2025 թվականի բյուջեն։

Правящая коалиция Германии распалась: Шольц запросит у Бундестага вотум доверия
Правящая “светофорная коалиция” Германии, состоящая из Социал-демократической партии Германии, Свободной демократической партии и Союза 90/“зеленых”, распалась. Канцлер Германии Олаф Шольц 15 января попросит Бундестаг выразить вотум доверия его правительству, чтобы в марте провести досрочные выборы. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на Deutsche Welle.
“Нам необходимо правительство, способное к переговорам, у которого есть силы, принимать решения, необходимые для нашей страны”, - заявил Шольц журналистам.
Он сказал, что увольняет из правящей коалиции министра финансов Кристиана Линднера, который также является лидером партии. Шольц пояснил, что министр не действовал конструктивно в бюджетных вопросах и заблокировал принятие необходимых законов.
В свою очередь Линднер обвинил Шольца в распаде красно-зелено-желтой (цвета партии) коалиции.
Между Шольцем и Линднером существуют серьезные разногласия относительно экономической, финансовой и социальной политики, из-за которых они не могут принять бюджет на 2025 год.