Չինաստանի և ԱՄՆ-ի կայուն հարաբերությունները համապատասխանում են երկու երկրների շահերին. Սի Ծինփինը շնորհավորել է Թրամփին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը հեռախոսազրույց է ունեցել Դոնալդ Թրամփի հետ՝ ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում նրա հաղթանակից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրների, որոնց անունը չի նշվում։
Իր հերթին Xinhua գործակալությունը հայտնել է, որ Սի Ծինփինը նախագահական ընտրություններում հաղթանակի առթիվ շնորհավորական հեռագիր է հղել Թրամփին՝ նշելով, որ Պեկինի և Վաշինգտոնի կայուն, առողջ և հաստատուն հարաբերությունները համապատասխանում են Չինաստանի և Միացյալ Նահանգների շահերին և միջազգային հանրության ակնկալիքներին։
«Մենք հույս ունենք, որ երկու կողմերն էլ հավատարիմ կմնան փոխադարձ հարգանքի, խաղաղ գոյակցության և փոխշահավետ համագործակցություն սկզբունքներին, կամրապնդեն երկխոսությունն ու հաղորդակցությունը, պատշաճ կերպով կկառավարեն տարաձայնությունները, կընդլայնեն փոխշահավետ համագործակցությունը», - նշված է եղել հեռագրում։
Չինաստանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ՉԺՀ-ն ու ԱՄՆ-ն «փոխգործակցության ճիշտ ուղի կգտնեն նոր դարաշրջանում, որն օգուտ կբերի ինչպես երկու երկրներին և այնպես էլ ամբողջ աշխարհին»։
Ավելի վաղ Թրամփին ընտրություններում հաղթանակի առթիվ շնորհավորել էր Չինաստանի արտգործնախարարությունը։
Ըստ CNN-ի ներկայացրած վերջին տվյալների՝ ընտրությունների արդյունքում հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփն ապահովել է ընտրիչների 295 ձայն՝ անհրաժեշտ 270-ից, իսկ Քամալա Հարիսը՝ 226 ձայն։ Թեկնածուները ստացել են համապատասխանաբար քվեարկողների 50,8 %-ի (72,5 միլիոն) և 47,5 %-ի (67,8 միլիոն) աջակցությունը։

Стабильные отношения между Китаем и США отвечают интересам обеих стран - Си Цзиньпин поздравил Трампа
Председатель Китая Си Цзиньпин провел телефонный разговор с Дональдом Трампом после его победы на президентских выборах в США. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CNN со ссылкой на неназванные источники.
В свою очередь агентство Синьхуа сообщило, что Си Цзиньпин направил Трампу поздравительную телеграмму в связи с победой на президентских выборах, отметив, что стабильные, здоровые и стабильные отношения между Пекином и Вашингтоном отвечают интересам Китая и США и ожиданиям международного сообщества.
"Надеемся, что обе стороны будут придерживаться принципов взаимного уважения, мирного сосуществования и взаимовыгодного сотрудничества, укреплять диалог и общение, должным образом управлять разногласиями и расширять взаимовыгодное сотрудничество", - отмечалось в телеграмме.
Китайский лидер выразил надежду, что Китайская Народная Республика и США " в новую эпоху найдут правильный путь сотрудничества, который принесет пользу обеим странам и всему миру".
Ранее МИД Китая поздравил Трампа с победой на выборах.
По последним данным, представленным CNN, по итогам выборов кандидат от республиканской партии Дональд Трамп набрал 295 голосов из необходимых 270, а Камала Харрис получила 226 голосов. Кандидаты получили поддержку соответственно 50,8% (72,5 млн) и 47,5% (67,8 млн) избирателей.