ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը ԵՄ անդամ երկրներում տնտեսական կցորդների համալրման անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արտաքին գործեր նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը կարևորեց տնտեսական կցորդների դերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը Եվրամիության անդամ երկրներում՝ հայկական ապրանքները եվրոպական շուկայում ավելի ճանաչելի դարձնելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը բարձրացրեց այն հարցը, թե արդյոք Հայաստանը պե՞տք է ընդլայնի ԵՄ անդամ երկրներում իր տնտեսական կցորդների գործունեությունը՝ հիմնվելով Վրաստանի փորձի վրա, որտեղ ոլորտային կցորդները նպաստում են կոնկրետ արտադրատեսակների հանրահռչակմանը։ Եղոյանը շեշտեց, որ ոլորտային կցորդները, հատկապես ԵՄ շրջանակներում, կարող են նպաստել փոխշահավետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը:
Ի պատասխան՝ փոխնախարար Հովհաննիսյանը նշեց, որ դիվերսիֆիկացիայի քաղաքականության շրջանակներում Հայաստանի համար առաջնային նշանակություն ունի Բրյուսելում տնտեսական կցորդների ինստիտուտի առկայությունը։ Նրա խոսքով՝ պլանավորվում է ընդլայնել նաև ներկայությունն այլ եվրոպական երկրներում՝ այդ թվում Ֆրանսիայում, Գերմանիայում և Բենիլյուքսի երկրներում (Նիդեռլանդներ, Բելգիա, Լյուքսեմբուրգ):
«Ավելի շատ այստեղ համալրելու խնդիրն է։ Մենք ունենք համապատասխան ինստիտուտների բացման մասին որոշումներ։ Խնդիրն այստեղ համալրելուն է վերաբերվում, որը պահանջում է մարդկային ռեսուրս, և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ տարվում են»,-եզրափակեց Հովհաննիսյանը։

YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan has highlighted the need for intensifying the role of commercial attachés in EU member states to promote Armenian goods in European markets.
MP Arman Yeghoyan, the Chairman of the parliamentary committee on European integration, asked Hovhannisyan during 2025 state budget discussions whether he sees a need for Armenia to expand the activities of its commercial attachés in the EU member states. Yeghoyan pointed out Georgia’s example, which has attaches for each specific sectors.
Hovhannisyan said that the presence of the economic attaché in Brussels is of primary importance for Armenia within the framework of the policy of diversification. Armenia plans to expand the presence in other European countries, such as France, Germany, the Netherlands, Luxembourg and elsewhere.
“It’s more of an issue of supplementing it. We have decisions on establishing the relevant positions. The issue pertains to supplementing them, which requires human resources, and we are working in that direction,” Hovhannisyan added.