Հայաստանը նոյեմբերին աջակցություն կստանա եվրոպական քաղաքական գործիքի ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին աջակցության տրամադրումը կսկսվի նոյեմբերի 18-ից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025թ պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
«Նոյեմբերի 18-ին կսկսվեն Եվրոպական խաղաղության գործիքի միջոցով Հայաստանին աջակցություն տրամադրելու աշխատանքները»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
2024 թվականի հուլիսին ԵՄ-ն որոշում էր կայացրել առաջին անգամ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին 10 մլն եվրո տրամադրել։ Հայաստանի Հանրապետությանն աջակցելու համար տրամադրվելիք օգնության նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի զինված ուժերի նյութատեխնիկական կարողությունները և նպաստել ճգնաժամային և արտակարգ իրավիճակներում խաղաղ բնակչության պաշտպանության բարելավմանը:

Армения в ноябре получит содействие в рамках европейского политического инструмента
Как передает Арменпресс, об этом сообщил заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Ованнисян на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе предварительного обсуждения проекта Закона о госбюджете на 2025 год.
“Работы по оказанию содействия Армении через Европейский инструмент мира начнутся 18 ноября”, - сказал Ованнисян.
В июле 2024 года ЕС впервые решил предоставить Армении 10 миллионов евро из Европейского фонда мира. Целью содействия, предоставляемого Республике Армения, является повышение материально-технических возможностей Вооруженных сил Армении и повышение защищенности гражданского населения в кризисных и чрезвычайных ситуациях.