Գերմանիան լրացուցիչ 200 մլն եվրո օգնություն կտրամադրի Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիան Ուկրաինային լրացուցիչ 200 մլն եվրո օգնություն կտրամադրի ձմռանը ընդառաջ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Կիև կատարած այցի ժամանակ հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարար Անալենա Բերբոքը։
Նշվում է, որ լրացուցիչ մարդասիրական օգնությունը վերաբերում է ձմռան շրջանում բնակչությանը շտապ օգնություն ցուցաբերելու միջոցառումներին։
Գերմանիայի ԱԳ նախարարը մանրամասնել է, որ այդ միջոցները կուղղվեն իրենց կողմից հատկացված շտապ մարդասիրական օգնության ավելացմանը, որպեսզի մարտական գործողությունների առաջնագծին մոտ գտնվող տները, որոնք չունեն էներգամատակարարման հնարավորություն, կարողանան վառելիք ստանալ։
Բացի այդ՝ նախատեսվում է ձմռանն անհրաժեշտ տաք ծածկոցներով կամ ձմեռային վերարկուներով ապահովվել տեղի բնակչությանը՝ ցրտահարությունից պաշտպանվելու համար
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքը նոյեմբերի 4-ին չհայտարարված այցով ժամանել է Կիև։
Նա Կիև է ժամանել վաղ առավոտյան հատուկ գնացքով։ Սա արդեն Բերբոքի ութերորդ այցն է Ուկրաինա՝ Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր: Վերջին անգամ Գերմանիայի արտգործնախարարն Ուկրաինա էր ժամանել 2024 թ. մայիսին։
«Ամբողջ աշխարհի բազմաթիվ գործընկերների հետ միասին Գերմանիան ամուր կանգնած է Ուկրաինայի կողքին։ Մենք ուկրաինացիներին կաջակցենք այնքան ժամանակ, քանի դեռ մեր նրանք կարիքն ունեն, որպեսզի կարողանան շարունակել իրենց ճանապարհը դեպի արդար խաղաղություն», - Կիև ժամանելուց հետո ասել է Բերբոքը։

Германия выделит дополнительно €200 млн на помощь Украине в преддверии зимы
Германия предоставит Украине дополнительно €200 млн в качестве помощи в преддверии зимы. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявила министр иностранных дел ФРГ Анналена Бербок в ходе визита в Киев.
По ее словам, денежные средства будут использованы для увеличения чрезвычайной гуманитарной помощи, выделенной со стороны МИД ФРГ, чтобы "дома, расположенные вблизи линии фронта и не имеющие энергоснабжения, также могли получать топливо, а украинцы могли быть оснащены всем необходимым, в частности одеялами или теплыми зимними пальто, чтобы защититься от морозов". При этом министр подчеркнула, что почти две трети энергетической инфраструктуры Украины разрушено.
Дополнительная гуманитарная помощь, как пишет DPA, не является поддержкой энергетического сектора. Скорее, это касается мер по оказанию чрезвычайной помощи населению в зимний период.
В понедельник Бербок прибыла с необъявленным визитом в Киев. Там она провела переговоры со своим украинским коллегой Андреем Сибигой. Это уже восьмой визит главы МИД ФРГ в Украину с начала войны. Последний раз она посещала Киев в мае 2024 года.