ՌԴ ԱԳ նախարարը ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից ի վեր առաջին անգամ նախատեսում է այցելել ԵՄ անդամ երկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը նախատեսում է 2024 թվականի դեկտեմբերին այցելել Մալթա՝ Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի հանդիպմանը մասնակցելու համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է «Վեդոմոստի» թերթը ՝ վկայակոչելով ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովային։
«Նման սցենարի դեպքում Լավրովն առաջին անգամ կայցելի Եվրամիության անդամ երկիր` Ուկրաինայում հատուկ գործողության մեկնարկից ի վեր», - ընդգծվում է հրապարակման մեջ։
Ինչպես հայտարարել է Զախարովան, այդ միջոցառումն ընդունող երկիրը պետք է հնարավորություն ապահովի աշխատելու ԵԱՀԿ բոլոր անդամ երկրների ներկայացուցիչներին։
ՌԴ-ում Մալթայի դեսպանատանը, ի պատասխան պարբերականի հարցման, հաստատել են, որ այդ երկրում դեկտեմբերի 5-6-ը ԵԱՀԿ ԱԳՆ խորհրդի հանդիպում կանցկացվի, որը կվերաբերի կազմակերպության բոլոր անդամներին, այդ թվում՝Ռուսաստանի Դաշնությանը։
Մալթայի դեսպանությունը չի մեկնաբանել Եվրամիության կողմից Սերգեյ Լավրովի դեմ սահմանված պատժամիջոցների շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Իրենց հերթին ԵԱՀԿ քարտուղարությունում ասել են, որ իրենք ոչինչ չունեն ավելացնելու Մալթայի դեսպանատան տված տեղեկատվությանը:

Глава МИД РФ в декабре впервые с начала войны с Украиной посетит страну Евросоюза
Министр иностранных дел России Сергей Лавров планирует в декабре 2024 г. посетить Мальту для участия во встрече Совета министров иностранных дел Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (СМИД ОБСЕ). Как сообщает Арменпресс, эту информацию подтвердила «Ведомостям» официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Издание отмечает, что при таком сценарии Лавров впервые посетит страну – члена Евросоюза с момента начала войны с Украиной.
По словам официального представителя МИД РФ, «страна, принимающая это мероприятие, должна обеспечить возможность работы всем странам-членам [ОБСЕ]».
В посольстве Мальты в России заявили изданию, что решение о проведении заседания СМИД ОБСЕ на острове 5–6 декабря «относится ко всем [ее] членам, включая Российскую Федерацию».
«Делегации ОБСЕ регулярно информируются о ходе подготовки. Дополнительные практические подробности, включая приглашения, будут направлены всем делегациям ОБСЕ в надлежащее время», – сказали в посольстве, не прокомментировав ситуацию с действием санкций ЕС против Лаврова. В секретариате ОБСЕ заявили, что им нечего добавить к информации от посольства Мальты.