Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց ծանուցել են սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների կանոնակարգի ուժի մեջ մտնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանին նոյեմբերի 1-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի տասներորդ հանդիպումը՝ Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում, վերոնշյալ Հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին 2024 թվականի օգոստոսի 30-ին ստորագրված Կանոնակարգի 7-րդ հոդվածի համաձայն, Կողմերը փոխանակվել են իրենց պետությունների կողմից՝ Կանոնակարգի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերի իրականացման մասին ծանուցումներով:
«Հաշվի առնելով, որ Կանոնակարգի 7-րդ հոդվածով նախատեսվում է, որ այն ուժի մեջ է մտնում այդպիսի ընթացակարգերն ավարտելու մասին վերջին գրավոր ծանուցումը ստանալու օրը՝ Կողմերը արձանագրել են, որ նշված Կանոնակարգն ուժի մեջ է մտնում 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել սահմանազատման աշխատանքների հետագա իրականացման համար սահմանագծի հատվածների/հատվածամասերի հերթականության հարցի շուրջ:
Կողմերը քննարկել են սահմանազատման աշխատանքների իրականացման կարգի վերաբերյալ համապատասխան ուղեցույցների նախագծերը:
Կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով համաձայնեցնել հաջորդ հանդիպման անցկացման ամսաթիվն ու վայրը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Հանձնաժողովների հանդիպման ավարտից հետո Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևն առանձին քննարկել են տրանսպորտային հաղորդակցություններին վերաբերող հարցեր:

YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. On November 1, 2024, the 10th meeting of the Commission on Delimitation and Border Security of the State Border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on the Delimitation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia was held on the border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, under the chairmanship of Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan and Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev, the Armenian Foreign Ministry said in a statement.
During the meeting, in line with Article 7 of the above-mentioned Regulation on the Joint Activities of the Commissions, signed on August 30, 2024, the Parties exchanged notifications on completion by their states of the internal procedures necessary for its entry into force.
Considering that Article 7 of the Regulation stipulates its entry into force on the day of the receipt of the last written notification of completion of such procedures, the Parties confirmed that the mentioned Regulation enters into force on November 1, 2024.
The Parties exchanged views on the sequence of sections/segments of the borderline for further carrying out delimitation works.
The Parties discussed the drafts of respective guidelines for the procedures on carrying out delimitation works.
The Parties agreed to set the date and location of the next meeting through working-level consultations.
Following the meeting of the Commissions, Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan and Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev had a separate discussion on issues of transport communications.