ԱՄՆ-ն ողջունել է Հայաստանին և Ադրբեջանին սահմանազատման հարցով կանոնակարգը պաշտոնականացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն ողջունել է Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ սահմանազատման հանձնաժողովների գործունեության կանոնակարգը պաշտոնականացնելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Մեթյու Միլերը:
«ԱՄՆ-ն ողջունում է Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ սահմանների սահմանազատման ընթացակարգի կանոնակարգը պաշտոնականացնելու համար՝ ցույց տալով, որ առաջընթացը հնարավոր է կայուն երկխոսության միջոցով։ Մենք աջակցում ենք երկու կողմերի աշխատանքին՝ դեպի կայուն, արժանապատիվ խաղաղություն՝ հանուն տարածաշրջանի անվտանգության և բարգավաճման»,-գրել է Միլերը:
Հայաստանի ազգային ժողովը հոկտեմբերի 23-ին վավերացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման հարցով հանձնաժողովների գործունեության կանոնակարգը: ՀՀ նախագահը ևս ստորագրել է կանոնակարգը վավերացնելու մասին օրենքը:
Հոկտեմբերի 25-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը հաստատելու մասին։

США приветствовали формализацию регламента работы комиссий по делимитации границы
Соединенные Штаты приветствовали Армению и Азербайджан за формализацию регламента работы комиссий по делимитации границы. Как сообщает Арменпресс, об этом в своем микроблоге X написал пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер.
“США приветствуют Армению и Азербайджан за формализацию правил процедуры делимитации границы, демонстрируя, что прогресс возможен посредством постоянного диалога. Мы поддерживаем работу обеих сторон в направлении прочного, достойного мира ради безопасности и процветания в регионе”, - написал Миллер.
Парламент Армении 23 октября ратифицировал Положение о совместной деятельности Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения. Президент Армении также подписал закон о ратификации Положения.
25 октября президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ об утверждении Положения о совместной деятельности комиссий по делимитации границы Армении и Азербайджана.