Ֆինլանդիան մասամբ ավարտել է Ռուսաստանի հետ սահմանին ցանկապատի կառուցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի հետ Ֆինլանդիայի սահմանին պարսպի կառուցումը Վաալիմաա սահմանային անցակետի տարածքում մասնակիորեն ավարտվել է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել է Ֆինլանդիայի սահմանային ծառայության ծրագրի ղեկավար Էրկկի Մատիլայնենը։
«Արևելյան սահմանի վրա պարսպի կառուցումն արդեն մասամբ ավարտվել։ Վաալիմաա անցակետից 12 կիլոմետր երկարությամբ պարիսպ կկառուցվի», - ասել է Մատիլայնենը։
Ծրագրի հիմնական մասը՝ 200 կիլոմետրանոց պարիսպը, կավարտվի 2026 թվականին։ Պարիսպը հիմնականում կառուցվելու է հարավ-արևելյան սահմանին, որտեղ գտնվում են ամենաբանուկ անցակետերը։ Ֆինլանդիան չի նախատեսում Ռուսաստանի հետ 1300 կմ սահմանի ողջ երկարությամբ պարիսպ կառուցել։
Ֆինլանդիայի սահմանապահ ծառայությունն ավելի վաղ հայտնել էր, որ պարիսպը կլինի 3,5 մետր բարձրությամբ, կես մետրով բարձր, քան ի սկզբանե նախատեսված էր, և կլինի ավելի խիտ՝ արգելապատնեշն արդյունավետ դարձնելու համար:

Финляндия частично завершила строительство забора на границе с Россией
Строительство забора на границе Финляндии с Россией в районе пограничного пункта "Ваалимаа" (с российской стороны в Ленинградской области напротив него находится МАПП "Торфяновка") частично завершено. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает во вторник общественный вещатель Yle со ссылкой на руководителя проекта погранохраны Эркки Матилайнена.
"Строительство забора на восточной границе уже частично завершено в Ваалимаа в (муниципалитете - ред.) Виролахти. К югу и северу от КПП "Ваалимаа" будет построено в общей сложности 12 километров забора", - говорится в материале.
Как уточняет Yle, погранохрана не сообщает точное местоположение начала и конца заграждения.
Основная часть проекта - забор протяженностью 200 километров - завершится в 2026 году. В основном ограждение будет построено на юго-восточной границе, где расположены наиболее загруженные КПП. Строить забор по всей протяженности 1300-километровой границы с Россией Финляндия не планирует.
Ранее погранохрана сообщала, что забор будет 3,5 метра, на полметра выше изначально запланированной высоты, и плотнее, чтобы повысить эффективность заграждения.