Հայաստանը դեռ որոշում չունի Բաքվում կայանալիք COP29-ին մասնակցելու հարցով․ ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը դեռ որոշում չունի Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովին՝ COP29-ին մասնակցելու հարցով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Նման որոշում չկա։ Պետք է քննարկենք, հասկանանք, թե ինչի՞ համար ենք մեկնում, ի՞նչ է դա տալու Հայաստանին, ի՞նչ շահեր ունենք և ի՞նչ մակարդակով ենք մասնակցում։ Համենայն դեպս, COP29-ի մասնակցության հրավերն Ադրբեջանի մենաշնորհը չէ, դա Ադրբեջանի միջոցառումը չէ, դա ՄԱԿ-ի միջոցառում է։ Հայաստանի Հանրապետությունը ՄԱԿ-ի անդամ է։ Կրկնում եմ՝ որոշում չկա, կքննարկենք, կհասկանանք»,- ասաց Սիմոնյանը։
ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովը՝ COP29-ը, անցկացվելու է Բաքվում նոյեմբերի 11-ից 22-ը։ Ավելի վաղ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել էր, որ Հայաստանին COP29-ին մասնակցելու հրավեր է ուղարկվել։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ վերջերս հայտարարել էր, որ Բաքվում կայանալիք համաժողովին մասնակցության հարցով Հայաստանը որոշում դեռ չունի։

Armenia still undecided about participation in COP29 in Azerbaijan
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Armenia is still undecided about whether it will participate in the COP29 climate change conference in Baku, the Speaker of Parliament Alen Simonyan told reporters.
“We don’t have such decision. We must discuss and understand what for we are going there, what it would give Armenia, what interests we have and on which level we are going to participate. Nevertheless, the invitation to participate in COP29 is not Azerbaijan’s monopoly, it is not an Azerbaijani event, it is a United Nations event. The Republic of Armenia is a member of the United Nations. I say again, we don’t have a decision yet, we will discuss and understand,” Simonyan said.