Հայաստանը դեռ որոշում չունի Բաքվում կայանալիք COP29-ին մասնակցելու հարցով․ ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը դեռ որոշում չունի Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովին՝ COP29-ին մասնակցելու հարցով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Նման որոշում չկա։ Պետք է քննարկենք, հասկանանք, թե ինչի՞ համար ենք մեկնում, ի՞նչ է դա տալու Հայաստանին, ի՞նչ շահեր ունենք և ի՞նչ մակարդակով ենք մասնակցում։ Համենայն դեպս, COP29-ի մասնակցության հրավերն Ադրբեջանի մենաշնորհը չէ, դա Ադրբեջանի միջոցառումը չէ, դա ՄԱԿ-ի միջոցառում է։ Հայաստանի Հանրապետությունը ՄԱԿ-ի անդամ է։ Կրկնում եմ՝ որոշում չկա, կքննարկենք, կհասկանանք»,- ասաց Սիմոնյանը։
ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովը՝ COP29-ը, անցկացվելու է Բաքվում նոյեմբերի 11-ից 22-ը։ Ավելի վաղ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել էր, որ Հայաստանին COP29-ին մասնակցելու հրավեր է ուղարկվել։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ վերջերս հայտարարել էր, որ Բաքվում կայանալիք համաժողովին մասնակցության հարցով Հայաստանը որոշում դեռ չունի։

Армения еще не приняла решение по вопросу участия в COP29 в Баку: председатель НС
Армения еще не приняла решение о том, будет ли участвовать в COP29, конференции ООН по изменению климата, которая пройдет в Баку. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами заявил председатель НС Ален Симонян.
“Такого решения еще нет. Нам нужно обсудить, понять, зачем нам идти, что это даст Армении, в чем наши интересы, и на каком уровне мы будем участвовать. В любом случае приглашение к участию в COP29 не является монополией Азербайджана, это не азербайджанское мероприятие, это мероприятие ООН. Республика Армения является членом Организации Объединенных Наций. Повторяю, решения нет, мы обсудим и разберемся”, - сказал Симонян.
Конференция ООН по изменению климата COP29 пройдет в Баку с 11 по 22 ноября. Ранее министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов сообщил, что Армении было направлено приглашение к участию в COP29. Премьер-министр РА Никол Пашинян недавно заявил, что Армения еще не приняла решение относительно участия в конференции, которая пройдет в Баку.