Բայդենը «խորապես մտահոգված է» Իրանի վրա հարձակվելու Իսրայելի ծրագրերի արտահոսքի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը «խորապես մտահոգված է» գաղտնի փաստաթղթերի արտահոսքի առնչությամբ, որոնք ներառում էին Իրանի վրա հարձակման Իսրայելի ծրագրերի շուրջ ԱՄՆ-ի դիտարկումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Սպիտակ տան ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Ջոն Քիրբին։
Հոկտեմբերի 21-ին կայացած մամուլի ասուլիսում Քիրբին հայտնել է, որ Վաշինգտոնը լիովին վստահ չէ՝ ինչպես են այդ փաստաթղթերը հանրայնացվել, արդյոք դա եղել է արտահոսք թե հաքերային հարձակում։ Նա անընդունելի է համարել, որ նման բան է տեղի ունեցել՝ շեշտելով, որ ԱՄՆ նախագահը «խորապես մտահոգված է այդ հարցով», և որ ԱՄՆ-ն «ակտիվորեն հետևում է հետախուզական ջանքերի առաջընթացին»՝ պարզելու, թե ինչպես է դա տեղի ունեցել։ Վաշինգտոնը նաև մտադիր է քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի նման բան այլևս չկրկնվի։
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնն իր հերթին հաստատել էր փաստաթղթերի արտահոսքը։
Ըստ հրապարակումների՝ դրանք պարունակում են իսրայելական ռազմական տեխնիկայի տեղաշարժերը, որոնք իրականացվել են՝ նախապատրաստելով հոկտեմբերի 1-ին Իրանի կողմից իրականացված հրթիռային հարձակմանն արձագանքը։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը հայտարարել է, որ Թեհրանը պատրաստ է հետ մղել իսրայելական ցանկացած հարձակում։
Ըստ CBS News-ի՝ փաստաթղթերը, որոնք նշված էին որպես «հույժ գաղտնի», տարածվել են «Հինգ աչքեր» հետախուզական դաշինքի շրջանում, որի մեջ են մտնում ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան, Նոր Զելանդիան և Ավստրալիան։
Ըստ տարբեր հրապարակումների՝ արտահոսած երկու փաստաթղթերն, ըստ երևույթին, վերագրվում են ԱՄՆ Ազգային երկրատարածական հետախուզության գործակալությանը և Ազգային անվտանգության գործակալությանը։ Դրանք հրապարակվել են հոկտեմբերի 18-ին Իրանի հետ կապված Telegram ալիքում։
Ըստ BBC-ի՝ փաստաթղթերից մեկում նշվում են Իսրայելի միջուկային կարողությունները, որոնք ո՛չ ԱՄՆ-ն, ո՛չ Իսրայելը երբեք պաշտոնապես չեն ընդունել. ըստ երևույթին, փաստաթղթում բացառվում է նման տարբերակի օգտագործումը ցանկացած ծրագրված հարվածի ժամանակ:
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ փաստաթղթերից մեկի վերնագիրն է․ «Իսրայել. ռազմաօդային ուժերը շարունակում են Իրանին հարվածելու նախապատրաստական աշխատանքները և խոշոր ուժերի ներգրավմամբ երկրորդ զորավարժություններ են անցկացնում»: Դրանում ներկայացված է աշխատանքը բալիստիկ և «օդ-ցամաք» տեսակի հրթիռների հետ։
Երկրորդ փաստաթուղթը վերնագրված է այսպես. «Իսրայել. Պաշտպանության ուժերը շարունակում են հիմնական ռազմամթերքի նախապատրաստումը և ԱԹՍ-ների գաղտնի գործունեությունը՝ գրեթե վստահաբար Իրանին հարվածելու համար»։ Այնտեղ քննարկվում են Իսրայելի անօդաչու թռչող սարքերի տեղաշարժերը։
Հոկտեմբերի 1-ի երեկոյան Իրանը զանգվածային հրթիռային հարված է հասցրել Իսրայելին՝ ի պատասխան ՀԱՄԱՍ-ի, «Հեզբոլլահ»-ի և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի առանցքային ղեկավարների սպանությունների: Թեհրանում հայտարարել են, որ հրթիռների 90 %-ը հաջողությամբ խոցել են նշված թիրախները, սակայն Իսրայելը պնդում է, որ Իրանն արձակել է շուրջ 180 հրթիռ, և դրանց մեծ մասը կալանվել է: Իսրայելը խոստացել է պատասխանել հարձակմանը:

Байден “глубоко обеспокоен” утечкой информации о планах Израиля относительно возможного удара по Ирану
Президент США Джо Байден “глубоко обеспокоен” утечкой секретных документов, в том числе и данных спецслужб США относительно планов Израиля атаковать Иран. Как передает Арменпресс, об этом заявил советник Белого дома по национальной безопасности Джон Кирби.
На пресс-конференции, состоявшейся 21 октября, Кирби заявил, что в Вашингтоне не знают, каким образом документы были обнародованы, была ли это утечка или хакерский взлом. Он подчеркнул: “Мы глубоко обеспокоены, и президент по-прежнему глубоко обеспокоен любой утечкой секретной информации. Этого не должно было произойти, и это неприемлемо”. Кирби добавил, что Вашингтон намерен выяснить, как это произошло и предпринять шаги, чтобы не допустить повторения подобного.
Спикер Палаты представителей США Майк Джонсон подтвердил утечку документов.
По данным публикаций, они содержат данные о перемещених израильской военной техники, которые осуществлялись в рамках подготовки к ответу на ракетный удар Ирана 1 октября.
Представитель МИД Ирана заявил, что Тегеран готов отразить любое нападение Израиля.
По данным CBS News, документы, имевшие гриф “совершенно секретно”, были распространены среди членов разведывательного альянса “Пять глаз”, в который входят США, Великобритания, Канада, Новая Зеландия и Австралия.
Два просочившихся документа, судя по всему, принадлежат Национальному агентству геопространственной разведки США и Агентству национальной безопасности. Они были опубликованы 18 октября в Telegram-канале, связанном с Ираном.
По данным BBC, в одном из документов упоминается ядерный потенциал Израиля, который ни США, ни Израиль никогда официально не признавали. Судя по всему, документ исключает использование такого варианта при любом запланированном ударе.
Как сообщает Reuters, в одном из документов под заголовком: “Израиль. Военно-воздушные силы продолжают подготовку к нанесению удара по Ирану и проводят вторые учения с привлечением крупных сил” представлена работа с баллистическими ракетами и ракетами класса “воздух-земля”.
Во втором документе с названием: “Израиль. Силы обороны продолжают готовить основные боеприпасы и проводить тайные операции по использованию зенитных ракет, чтобы нанести удар по Ирану”обсуждаются перемещения израильских БПЛА.
Вечером 1 октября Иран нанес массированный ракетный удар по Израилю в ответ на убийства ключевых лидеров ХАМАС, “Хезболлы” и Корпуса стражей исламской революции. Тегеран заявил, что 90% ракет поразили цели, однако Израиль ответил, что Иран запустил около 180 ракет, и большинство из них было перехвачено. Израиль пообещал ответить на эти удары.