Բլինքենը մեկնել է Իսրայել՝ ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարի մահվանից հետո հրադադարի շուրջ բանակցությունները վերսկսելու
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը մեկնել է Իսրայել՝ մեկնարկելով հերթական մերձավորարևելյան շրջագայությունը, որի նպատակն է վերսկսել Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ բանակցությունները և քննարկել անկլավի ապագան պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման առաջնորդ Յահյա Սինվարի մահից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետի վերջին այցը, որը տասնմեկերորդն է 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պատերազմի մեկնարկից ի վեր, տեղի է ունենում Գազայի հատվածում իսրայելական ինտենսիվ հարվածների, ինչպես նաև Լիբանանում «Հեզբոլլահ» շարժման դեմ Իսրայելի իրականացրած ռազմական գործողությունների ֆոնին։
Բլինքենի այցը կտևի մեկ շաբաթ, որի ընթացքում նա կայցելի նաև Հորդանան և Կատար։ ԱՄՆ պետքարտուղարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը Reuters-ին հայտնել է, որ Գազայի հարցում Բլինքենը կկենտրոնանա պատերազմն ավարտելու քննարկումների, անկլավում հումանիտար օգնության մատակարարումը բարելավելու և պատերազմի ավարտից հետո Գազայում կառավարման հարցերի վրա։
Օրեր առաջ Էնթոնի Բլինքենը և Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինն Իսրայելի պաշտոնյաներին նամակ էին հղել՝ պահանջելով կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել Գազայում հումանիտար իրավիճակը բարելավելու համար, այլապես ամերիկյան ռազմական օգնությունը կարող է սահմանափակվել։
ԱՄՆ պետքարտուղարը նաև Իսրայելի և մյուս երկրների հետ կքննարկի «Հեզբոլլահ»-ի հետ հակամարտությունը դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորելու հնարավորությունը, ինչպես նաև Իսրայելի ակնկալվող պատասխանը Իրանի՝ հոկտեմբերի 1-ի հրթիռային հարձակմանը։

Блинкен отправился в Израиль, чтобы возобновить переговоры о прекращении огня
Госсекретарь США Энтони Блинкен отправился в Израиль, начав очередное турне по Ближнему Востоку, целью которого является возобновление переговоров о прекращении огня в секторе Газа и обсуждение будущего анклава после смерти лидера палестинского радикального движения ХАМАС, Яхья Синвара. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
Последний визит Блинкена, который стал уже одиннадцатым с начала войны между Израилем и ХАМАС  с 7 октября 2023 г., проходит на фоне интенсивных израильских ударов по сектору Газа, а также военных операций, проводимых Израилем против движения “Хезболла” в Ливане.
Визит Блинкена продлится неделю, в течение которой он также посетит Иорданию и Катар. Представитель Госдепартамента США сообщил Reuters, что по вопросу Газы Блинкен сосредоточится на обсуждении прекращения войны, улучшения доставки гуманитарной помощи в анклав и послевоенного управления в Газе.
Днями раньше Энтони Блинкен и глава Пентагона Ллойд Остин направили письмо израильским чиновникам, требуя предпринять конкретные шаги для улучшения гуманитарной ситуации в секторе Газа, в противном случае американская военная помощь может быть ограничена.
Госсекретарь США также обсудит с Израилем и другими странами возможности разрешения конфликта с “Хезболлой” путем дипломатии и вероятный ответ Израиля на ракетный удар Ирана 1 октября.