Խորհրդատվական հանրության տարվա միջոցառումը Հայաստանում ունեցավ մասնակիցներ շուրջ 30 երկրներից
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում առաջին անգամ hոկտեմբերի 7-11-ը անցկացվեց միջազգային ամենահեղինակավոր Միջազգային CMC համաժողովը՝ հայաստանյան խորհրդատվական և գործարար համայնքի կարևորագույն իրադարձություններից մեկը։ Ավելի քան 150 մասնակից և խորհրդատու 30 երկրներից ժամանել էին Հայաստան՝ քննարկելու խորհրդատվական ոլորտի նորամուծությունները և առաջնահերթությունները։
Համաժողովի ընթացքում Հայաստան այցելեցին ավելի քան 30 ներկայացուցիչներ և 35 հյուրեր ու խոսնակներ տարբեր երկրների առաջատար խորհրդատվական ընկերություններից։
«Համաժողովի հաջողությունն ակնհայտ է, և ես հատկապես կարևորում եմ այն, որ Հայաստանում անցկացվեց այսպիսի հեղինակավոր միջոցառում՝ Միջազգային CMC համաժողովը։ Համաժողովի ընթացքում ձևավորվեցին մի շարք կարևոր գործընկերային պայմանավորվածություններ, որոնք ապագայում կունենան էական ազդեցություն մեր երկրի խորհրդատվական և գործարար համայնքների զարգացման վրա։ IMC Armenia-ի տարեկան համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան էին ժամանել նաև ավելի քան 45 պատվիրակներ, և միջազգային խորհրդի կողմից Հայաստանում անցկացված խորհրդատվական կոնֆերանսը գնահատվեց որպես լավագույնը»,- ասաց IMC Armenia-ի գործադիր տնօրեն Սիլվա Մեսրոպյանը։
Ucom ընկերությունը CMC համաժողովի տեխնոլոգիական գործընկերն էր։ Համագործակցության շրջանակներում, Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը համաժողովում հանդես եկավ որպես խոսնակ՝ «Տեխնոլոգիական առաջընթացը և կայուն շրջակա միջավայրը» թեմայի շուրջ։ Միջազգային CMC համաժողովն ընդգրկում էր թեմաների լայն շրջանակ՝ ուղղված տեխնոլոգիաների, կայունության և բիզնեսի վերափոխմանը:
«Շատ ուրախալի է տեսնել, որ կայուն զարգացման թեման Հայաստանում լուրջ քննարկման առիթ է դառնում, առավել ևս այսպիսի միջազգային մակարդակով և առաջատար մասնագետների ներգրավմամբ: Ucom-ն էլ մեծ նշանակություն է տալիս կայունությանը` մասնավորապես մեր կորպորատիվ սոցիալական նախագծերի միջոցով, ուստի և չէինք կարող անմասն մնալ նման միջոցառմանը: Հուսով ենք, որ մոտ ապագայում կայուն մոտեցումները կլինեն մեր երկրում բոլոր գործընթացների հիմքում և մենք արագ զարգացում կունենանք փոխգործակցության շնորհիվ», - ասաց Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Հիմնական ելույթներն անդրադարձան արհեստական բանականության և մարդանման ռոբոտների զարգացմանը, ինչպես նաև թվայնացման ու բիզնեսում կայունության ապագային: Թվային փոխակերպման և կայուն զարգացման խորհրդատվության մասին ելույթները կարևորեցին կայուն գործելակերպի ու կառավարման դերը ժամանակակից ընկերություններում:
Համաժողովի պանելային քննարկումներն անդրադարձան ապագայի աշխատաշուկայի դինամիկային, արհեստական բանականության ազդեցությանը արդյունաբերության վերափոխման գործընթացում և թվային միջավայրում բիզնեսների առջև ծառացած մարտահրավերներին՝ կարևորելով նորարարական գործիքների կիրառումը փոփոխվող աշխարհում:
Վարպետության դասերը հնարավորություն տվեցին ձեռք բերելու գործնական գիտելիքներ՝ անդրադառնալով տեխնոլոգիաներին, կայունությանը, թվային փոխակերպմանը և ղեկավարման մի շարք նորարար գործիքներին:
Համաժողովի օրերին՝ հոկտեմբերի 9-ին, տեղի ունեցավ նաև «Կոնստանտինուս» միջազգային մրցանակաբաշխությունը, որը համարվում է խորհրդատվական ոլորտի «Օսկարը»։ «Կոնստանտինուսը» մրցանակներ էր սահմանել խորհրդատվական ոլորտում նորարարական լուծումներ առաջարկող ծրագրերի համար, և հաղթող ճանաչվեցին 9 երկրներից ներկայացված նախագծեր։ Այս տարի առաջին անգամ մասնակցում էին նաև հայկական ընկերություններ ու նախաձեռնություններ։
Հայաստանի ազգային հաղթողի կոչման արժանացավ՝ «Հայաստանում օրգանական պարարտանյութերի ոլորտի գնահատում և աջակցություն ՀՀ կառավարությանը՝ ծախս-շահույթ և արժեշղթայի ուսումնասիրությունների գործում» (Assessment of organic origin fertilizers sector status in Armenia and support to the GoA with cost-benefit and VC studies) նախագիծը։
Համաժողովի ընթացքում տարբեր ձևաչափերով ելույթ ունեցան ITC-ի Առևտրի կայուն զարգացման բաժնի ղեկավար Ջոզեֆ Վոզնյակը, ամերիկացի գործարար Դեյվիդ Յանգը, ամերիկյան McKinsey կորպորացիայի Ցյուրիխի գրասենյակի ներկայացուցիչ Լեոնիդ Կիրակոսյանը և առաջնորդության խորհրդատու Լարս Սուդմանը։ Ելույթներով և պանելային քննարկումներով հանդես եկան նաև ոլորտի առաջատարներ Սանովբար Այուբովան (Sanovbar Ayubova), Վեսլի Փաթերսոնը (Wesley Paterson), Դանկո Դիմկովը (Dancho Dimkov), Նիկ Վարնը (Nick Warn), Նատալիա Մակովա (Natalia Makova), Ֆանի Զայլըրի (Fani Xylori) և շատ ուրիշներ։
2024 թվականին համաժողովը, որը կրում է «Թվային հորիզոններ. Միավորելով նորարարությունները կայուն ապագայի համար» խորագիրը, նախաձեռնել է Կառավարման խորհրդատվության Հայաստանի ինստիտուտը (IMC Հայաստան)։

Международная конференция консультантов CMC прошла в Армении с участием представителей из примерно 30 стран
С 7 по 11 октября в Армении впервые прошла самая престижная Международная конференция CMC, одно из важнейших событий для армянского консультативного и делового сообщества. Более 150 участников и консультантов из 30 стран прибыли в Армению, чтобы обсудить инновации и приоритеты в сфере консалтинга.
В рамках конференции Армению посетили более 30 представителей и 35 гостей и спикеров от ведущих консалтинговых компаний различных стран.
“Очевиден успех конференции, и я хочу особенно подчеркнуть важность того, что такое престижное мероприятие, как Международная конференция CMC, состоялось в Армении. В ходе конференции было заключено множество важных партнерских соглашений, которые в будущем окажут значительное влияние на развитие консультативного и делового сообществ нашей страны. Для участия в ежегодной конференции IMC Armenia в страну прибыли более 45 делегатов, а международный совет оценил проведенную в Армении конференцию как лучшую”, - сказала исполнительный директор IMC Armenia Сильва Месропян.
Компания Ucom стала технологическим партнером конференции CMC. В рамках сотрудничества генеральный директор Ucom Ральф Йирикян выступил на конференции как спикер на тему “Технологический прогресс и устойчивая окружающая среда”.
“Очень приятно видеть, что тема устойчивого развития становится предметом серьезного обсуждения в Армении, тем более на международном уровне с участием ведущих специалистов. Ucom также придает большое значение устойчивому развитию, в частности через наши корпоративные социальные проекты, поэтому и не могли остаться в стороне от такого мероприятия. Надеемся, что в ближайшем будущем устойчивые подходы станут основой всех процессов в нашей стране, и мы добьемся быстрого развития благодаря сотрудничеству”, – сказал генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
Международная конференция CMC охватила широкий спектр тем, посвященных технологиям, устойчивости и трансформации бизнеса.
Основные доклады касались развития искусственного интеллекта и человекоподобных роботов, а также будущего цифровизации и устойчивости в бизнесе. В выступлениях о цифровой трансформации и консультировании по вопросам устойчивого развития подчеркивалась роль устойчивых практик и управления в современных компаниях.
Панельные дискуссии конференции затронули динамику рынка труда будущего, влияние искусственного интеллекта на процесс трансформации промышленности и вызовы, с которыми сталкивается бизнес в цифровой среде, подчеркивая важность использования инновационных инструментов в меняющемся мире.
Мастер-классы предоставили возможность получить практические знания, посвященные технологиям, устойчивости, цифровой трансформации и ряду новых инструментов управления.
9 октября в рамках конференции состоялось также международное награждение “Константинус”, которое считается “Оскаром” в области консалтинга. Премия была учреждена для программ, предлагающих инновационные решения в сфере консалтинга. Победителями в этом году стали проекты из 9 стран. В этом году впервые в конкурсе участвовали и армянские компании и инициативы.
Национальный победитель Армении – проект “Оценка сектора органических удобрений в Армении и поддержка правительства Армении в проведении исследований затрат и выгод, а также цепочки создания стоимости” (Assessment of organic origin fertilizers sector status in Armenia and support to the GoA with cost-benefit and VC studies).
Во время конференции выступили с докладами в разных форматах руководитель отдела устойчивого развития торговли ITC Джозеф Возняк, американский бизнесмен Дэвид Янг, представитель цюрихского офиса американской корпорации McKinsey Леонид Киракоссян и консультант по лидерству Ларс Судман. Также с докладами и на панельных обсуждениях выступили лидеры отрасли Сановбар Аюбова, Уэсли Патерсон, Данко Димков, Ник Уорн, Наталия Макова, Фани Зайлори и многие другие.
В 2024 году конференция, которая носит название “Цифровые горизонты: объединение инноваций для устойчивого будущего”, организована Институтом управленческого консультирования Армении (IMC Armenia).