ՀՀ-ն երկարաձգում է ԱՄՆ-ի հետ համաձայնագիրը զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելու վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԺ պաշտպանության անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց ««ՀՀ կառավարության  և ԱՄՆ կառավարության միջև զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելու բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրի գործողության ժամկետը երկարաձգելու մասին» համաձայնությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝հոկտեմբերի 17-ին նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ներկայացրեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը։
Նա հիշեցրեց, որ 2000 թվականի հուլիսի 24-ին Վաշինգտոնում ստորագրվել է ՀՀ կառավարության և ԱՄՆ կառավարության միջև համաձայնագիր` զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը, ինչպես նաև այդպիսի զենքի հետ անմիջականորեն կապված տեխնոլոգիաների, նյութերի, գիտելիքների ու փորձի տարածմանը հակազդելու, միջուկային, կենսաբանական և քիմիական զենքերի, ինչպես նաև այդպիսի զենքերին անմիջականորեն վերաբերող հումքի չարտոնված փոխանցումը, տարանցումը, փոխադրումը կանխելու նպատակով:
Նրա խոսքով՝ համաձայնագիրը կնքվել է 7 տարի ժամկետով, որի գործողության ժամկետն արդեն երկու անգամ երկարաձգվել է:
«2024 թվականի մայիսի 2-ին Երեւանում ստորագրվել է համաձայնագրի գործողության ժամկետը 7 տարի ժամկետով՝ մինչև 2030 թվականի նոյեմբերի 30-ը երկարաձգելու մասին համաձայնություն»,- ասաց Սարգսյանը։
Մանրամասն ներկայացնելով համաձայնագրով սահմանված և նախատեսվող կարգն ու պայմանները՝ հիմնական զեկուցողն առաջարկեց կողմ քվեարկել նախագծին:
Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանն ընդգծեց, որ նախագծում առկա չեն խնդրահարույց կետեր և առաջարկեց կողմ քվեարկել նախագծին։

Армения продлевает соглашение с США по противодействию распространению оружия массового поражения
Постоянная комиссия по вопросам обороны и безопасности Национального Собрания Республики Армения дала положительное заключение по проекту закона «О ратификации соглашения о продлении срока действия соглашения о сотрудничестве между правительством Республики Армения и правительством Соединенных Штатов Америки в сфере противодействия распространению оружия массового уничтожения».
Как сообщает Арменпресс, 17 октября проект был представлен в первом чтении заместителем министра обороны РА Арманом Саргсяном.
Он напомнил, что 24 июля 2000 года в Вашингтоне между правительством РА и правительством США было подписано соглашение о противодействии распространению оружия массового поражения, а также распространению технологий, материалов, знаний и опыта, непосредственно связанных с таким оружием, ядерного, биологического и химического оружия, а также в целях предотвращения несанкционированной передачи, транзита, перевозки сырья, непосредственно связанного с таким оружием.
По его словам, соглашение подписано сроком на 7 лет, срок его действия уже дважды продлевался.
"2 мая 2024 года в Ереване было подписано соглашение о продлении срока действия соглашения сроком на 7 лет до 30 ноября 2030 года", - сказал Саргсян.
Подробно изложив порядок и условия, определенные и предусмотренные соглашением, основной докладчик предложил проголосовать за проект.
Заместитель председателя постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Армен Хачатрян подчеркнул, что в проекте нет проблемных моментов, и предложил проголосовать за проект.