Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարը կայցելի Չինաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Դեյվիդ Լեմին հոկտեմբերի 18-19-ը պաշտոնական այցով կլինի Չինաստանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ճեպազրույցում հայտնել է Չինաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մաո Նինը։
«Չինաստանի արտգործնախարար Վան Իի հրավերով Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Դեյվիդ Լեմին հոկտեմբերի 18-19-ը պաշտոնական այց կկատարի Չինաստան», - Մաո Նինի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Պաշտոնյան նաև նշել է, որ «Չինաստանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև հարաբերությունների երկարաժամկետ և կայուն զարգացումը համապատասխանում է երկու կողմերի և միջազգային հանրության ընդհանուր շահերին, ինչպես նաև հեշտացնում է արձագանքումը գլոբալ մարտահրավերներին, նպաստում է խաղաղությանը և գլոբալ զարգացմանը»:
Չինաստանի ԱԳՆ խոսնակը հայտնել է ՉԺՀ-ի պատրաստակամությունը՝ «համագործակցելու Մեծ Բրիտանիայի հետ՝ գործընկերության կարգավիճակի պահպանման, փոխշահավետության և երկկողմ հարաբերությունների կայունության և երկարաժամկետ զարգացմանը նպաստելու համար»:

Министр иностранных дел Великобритании посетит Китай
Министр иностранных дел Великобритании Дэвид Лемми 18-19 октября посетит Китай с официальным визитом. Как передает Арменпресс, об этом сообщила официальный представитель МИД Китая Мао Нин.
“По приглашению министра иностранных дел Китая Ван И министр иностранных дел Великобритании Дэвид Лемми посетит Китай с официальным визитом 18-19 октября”, - ТАСС приводит сообщение Мао Нин.
Она также отметила, что “долгосрочное и стабильное развитие отношений между Китаем и Великобританией отвечает общим интересам обеих сторон и международного сообщества, а также облегчает реагирование на глобальные вызовы, содействует установлению мира и глобальному развитию”.
Представитель МИД Китая выразила готовность КНР “сотрудничать с Великобританией для поддержания статуса партнерства, взаимной выгоды, а также содействия стабильности и долгосрочному развитию двусторонних отношений”.