Սի Ծինփինը հայտարարել է, որ Չինաստանի և ԱՄՆ-ի հարաբերություններից է կախված մարդկության ապագան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը հայտարարել է, որ չին-ամերիկյան հարաբերությունները կարևորագույններից մեկն են աշխարհում, և դրանցից է կախված երկու ժողովուրդների բարեկեցությունն ու ամբողջ մարդկության ապագան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Չին-ամերիկյան հարաբերությունները կարևորագույն երկկողմ հարաբերություններից մեկն են աշխարհում, դրանք կապված են երկու ժողովուրդների բարեկեցության և մարդկության ապագա ճակատագրի հետ», - գրել է Չինաստանի ղեկավարն ամերիկա-չինական հարաբերությունների ազգային կոմիտեի ավանդական հանդիպման մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում։
Չինաստանն, արձանագրել է նա, չին-ամերիկյան հարաբերությունները մշտապես կառուցել է փոխադարձ հարգանքի, խաղաղ գոյակցության և փոխշահավետ համագործակցության սկզբունքներին համապատասխան։
Սի Ծինփինը հավելել է, որ Պեկինը «միշտ համարել է, որ Չինաստանի և Միացյալ Նահանգների հաջողությունները հնարավորություններ են միմյանց համար, երկու երկրները պետք է օգնեն միմյանց զարգացման գործում և ոչ թե հակառակը»:
«Չինաստանը պատրաստ է լինելու ԱՄՆ-ի գործընկերն ու բարեկամը, դա օգուտ կբերի ոչ միայն երկու երկրներին, այլև ամբողջ աշխարհին», - ընդգծել է Չինաստանի նախագահը։
Ամերիկա-չինական հարաբերությունների ազգային կոմիտեն հիմնադրվել է ԱՄՆ-ում 1966 թվականին մի խումբ գիտնականների և քաղաքական, կրոնական գործիչների և գործարարների կողմից, որոնք շահագրգռված էին երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմամբ:

Си Цзиньпин заявил, что будущее человечества зависит от отношений Китая и США
Председатель КНР Си Цзиньпин заявил, что китайско-американские отношения являются одними из важнейших в мире, и от них зависит благополучие обеих стран и будущее всего человечества. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС.
"Китайско-американские отношения являются одними из важнейших двусторонних отношений в мире, они связаны с благополучием двух народов и будущей судьбой человечества", - написал глава китайского государства в приветствии участникам традиционной встречи Национального комитета по американо-китайским отношениям (США).
Китай, констатировал он, неизменно строил китайско-американские отношения в соответствии с принципами взаимного уважения, мирного сосуществования и взаимовыгодного сотрудничества.
Си Цзиньпин добавил, что "всегда считал, что успехи Китая и Соединенных Штатов - это возможности друг для друга, обе страны должны помогать друг другу в развитии, а не наоборот".
"Китай готов быть партнером и другом Соединенных Штатов, это принесет пользу не только двум странам, но и всему миру", - подчеркнул председатель КНР.
Национальный комитет по американо-китайским отношениям был основан в США в 1966 году группой ученых и политиков, религиозных деятелей и бизнесменов, заинтересованных в развитии отношений между двумя странами.