Հեզբոլլահը պայմաններ է սահմանել Իսրայելի հրթիռակոծումը դադարեցնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժումը պատրաստ է դադարեցնել մարտերը Իսրայելի պաշտպանության բանակի կողմից հրադադարի հաստատման դեպքում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է լիբանանյան շարժման գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Նաիմ Քասեմը։
«Ես դիմում եմ Իսրայելին, միակ լուծումը հրադադարն է, մենք կշարունակենք կռվել, եթե թշնամին կանգ չառնի», - ասել է նա։
Ըստ Ղասեմի՝ անցած շաբաթվա ընթացքում իսրայելական բանակի կորուստները Լիբանանի հարավում կազմել են 25 սպանված և 150 վիրավոր։ «Ես դիմում եմ ներքին ճակատին. մի հավատացեք ձեր քաղաքական գործիչների խոսքերին մեր հնարավորությունների մասին, տեսեք, թե ինչ կարող ենք անել և իրականում արդեն իսկ արել ենք», - ավելացրել է Հեզբոլլահի փոխնախագահը։
Նա նշել է, որ շարժումը հարվածներ է հասցնելու Իսրայելի ողջ տարածքում՝ ի պատասխան հրեական պետության կողմից Լիբանանի վրա հարձակումների։
«Մենք ապացուցել ենք Թել Ավիվին և Հայֆային հարվածելու մեր կարողությունը, եթե հակառակորդը չդադարի, մեր հարվածների շրջանակը կընդլայնվի՝ ստիպելով ոչ թե հարյուր հազարավոր, այլ ավելի քան երկու միլիոն բնակիչների գնալ ռմբապաստարաններ», - ընդգծել է Քասեմը։
Նա հայտնել է, որ «Հեզբոլլահի» նպատակն Իսրայելի կողմից օկուպացված տարածքների ազատագրումն է և Գազայի հատվածում Իսրայելի պաշտպանության բանակի դեմ պայքարող պաղեստինյան շարժմանն աջակցելը։

"Хезболла" назвала условие прекращения обстрелов Израиля
"Хезболла" готова остановить боевые действия после полного прекращения огня со стороны Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ).  Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил заместитель генерального секретаря ливанского движения Наим Касем.
"Я обращаюсь к внутреннему фронту (Израиля. — Прим. ред.): единственное решение — это прекращение огня, мы <...> будем продолжать, если враг не остановится", — сказал он.
По словам Касема, за прошедшую неделю потери израильской армии на юге Ливана составили 25 военнослужащих убитыми и 150 ранеными.
"Обращаюсь к внутреннему фронту: не верьте словам своих политиков о наших возможностях, смотрите на то, что мы можем делать и делаем по факту", — добавил заместитель лидера "Хезболлы".
Он отметил, что движение будет наносить удары по всей территории Израиля в ответ на удары еврейского государства по Ливану.
"Мы доказали способность бить по Тель-Авиву и Хайфе. Если враг не остановится, радиус поражения наших ударов будет расширяться, вынуждая не сотни тысяч, а более двух миллионов жителей спускаться в бомбоубежища", — подчеркнул Касем.
Целью "Хезболлы" он назвал освобождение оккупированных Израилем территорий и поддержку палестинских движений, воюющих против армии ЦАХАЛ в секторе Газа.