Լիտվայում մեկնարկել են հերթական խորհրդարանական ընտրությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայում մեկնարկել է Սեյմի (միապալատ խորհրդարան) հերթական ընտրությունների առաջին փուլը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես փոխանցում է Լիտվայի ազգային հեռուստառադիոընկերությունը (LRT)՝ ընտրատեղամասերը բացվել են տեղական ժամանակով ժամը 07:00-ին, իսկ քվեարկությունը կտևի մինչև ժամը 20:00-ն։
Ընդհանուր առմամբ, 141 պատգամավորական տեղի համար կպայքարեն 1740 թեկնածուներ, իսկ ընտրացուցակներում ընդգրկված է 2 մլն 375 հազար 800 քաղաքացի։
Մասնակցող կուսակցությունը պետք է ստանա ձայների առնվազն 5 տոկոսը, իսկ բազմակուսակցական կոալիցիան՝ առնվազն 7 տոկոս՝ համամասնական ընտրակարգով մանդատ ստանալու համար:
Միամանդատ ընտրատարածքում թեկնածուն ընտրվելու համար պետք է ստանա ընտրելու իրավունք ունեցող բոլոր քաղաքացիների ձայների առնվազն 20 տոկոսը:
Մինչ ընտրությունների օրը 238 540 ընտրող կամ ընտրողների 10,25 տոկոսը քվեարկել է նախօրոք՝ տանը կամ հատուկ ընտրատեղամասերում։
Եթե ​​ոչ մի թեկնածու չհաղթահարի միավորը, ապա երկու առաջատար թեկնածուներ կանցնեն երկրորդ փուլ, որը տեղի կունենա երկու շաբաթից՝ հոկտեմբերի 27-ին:

В Литве начались очередные парламентские выборы
Как передает Арменпресс, как сообщила литовская общественная телерадиовещательная компания LRT, избирательные участки открылись и голосование началось в 7:00 по местному времени и продлится до 20:00.
За 141 депутатское место будут бороться 1740 кандидатов, а в списки избирателей включены 2 миллиона 375 тысяч 800 граждан.
Чтобы получить место по пропорциональной системе, участвующая партия должна получить не менее 5 процентов голосов, а многопартийная коалиция должна получить не менее 7 процентов.
Для избрания по одномандатному округу кандидат должен получить не менее 20 процентов голосов всех имеющих право голоса избирателей.
До дня выборов – ранее, на дому или на специальных избирательных участках, проголосовали 238 540 избирателей, или 10,25 процента избирателей.
Если ни один из кандидатов не преодолеет порог, два лучших кандидата пройдут во второй тур, который состоится через две недели 27 октября.