Բայդենը կարող է Նեթանյահուի հետ քննարկել Իրանին հարվածելու Իսրայելի ծրագրերը. Axios
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հոկտեմբերի 9-ին կարող է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հեռախոսով քննարկել Իրանին հարված հասցնելու ծրագրերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Axios լրատվական հարթակը՝ վկայակոչելով ամերիկացի երեք պաշտոնատար անձանց։
Ինչպես ընդգծում է լրատվամիջոցը, «Բայդենի և Նեթանյահուի այս խոսակցությունը կլինի առաջինը երկու լարված ամսվա ընթացքում և տեղի կունենա այն ​​ժամանակ, երբ Իսրայելը դիտարկում է լայնածավալ հարվածներ հասցնելու հնարավորությունը, որը կարող է էապես սրել իրավիճակը՝ հանգեցնելով տարածաշրջանային պատերազմի»։
Աղբյուրների խոսքով՝ «ակնկալվում է, որ Իսրայելի պատասխան միջոցները կլինեն զգալի և, ամենայն հավանականությամբ, Իրանի ռազմական օբյեկտներին ավիահարվածները կհամադրեն գաղտնի հարձակումների հետ՝ նման այն հարձակմանը, որի ժամանակ Թեհրանում սպանվեց ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեն»։ Հրապարակման մեջ ասվում է, որ Իսրայելը նաև դիտարկում է Իրանի նավթային օբյեկտներին հարվածների հնարավորությունը։
Իսրայելի վարչապետի օգնականներից մեկը, որի անունը չի նշվում, Axios-ին հայտնել է, որ «հենց որոշումն ընդունվի, Նեթանյահուն կցանկանա տեղեկացնել Բայդենին»։
Իսկ ամերիկացի պաշտոնյաններից մեկը նշել է, որ Վաշինգտոնը ցանկանում է օգտագործել այս հեռախոսազրույցը՝ «փորձելու ձևակերպել սահմանափակումներն Իսրայելի պատասխան միջոցների համար»։ Ինչպես պարզաբանել է պարբերականի աղբյուրը, ԱՄՆ-ն ցանկանում է, որ Իսրայելի հարվածը լինի զգալի, բայց չլինի անհամաչափ։
Ինչպես այս առնչությամբ հաղորդել է Իսրայելի հեռուստատեսության 12-րդ ալիքը, երկրի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտի այցը Վաշինգտոն հետաձգվել է երկրի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի որոշմամբ։
Հեռուստաալիքի զրուցակիցները նշել են, որ Նեթանյահուն առաջադրել է պայման, որ մինչև Գալանտի ուղևորությունն անվտանգության կաբինետը պետք է հաստատի Իրանի դեմ պատասխան հարվածի պլանը, քանի որ դա Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինի հետ նրա բանակցությունների առանցքային թեման է:
Իրանը հոկտեմբերի 1-ին շուրջ 200 հրթիռ էր արձակել Իսրայելի վրա՝ հայտարարելով, որ խոցել է կարևոր օբյեկտներ։ Իսրայելն իր հերթին հայտարարել է, որ կալանել է հրթիռների մեծ մասը։

Байден может обсудить с Нетаньяху планы Израиля по нанесению удара по Ирану: Axios
9 октября президент США Джо Байден может обсудить по телефону с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху планы по нанесению удара по Ирану. Как передает Арменпресс, об этом сообщает новостная платформа Axios, со ссылкой на трех американских чиновников.
Подчеркнуто, что “этот разговор Байдена и Нетаньяху может стать первым за два напряженных месяца и последовать в то время, когда Израиль рассматривает возможность нанесения масштабного удара, который может привести к серьезной эскалации”.
По словам источников, “ответные меры Израиля, как ожидается, будут значительными, они будут включать в себя авиаудары по военным целям в Иране и проведение секретных атак, подобных той, при которой в Тегеране был убит руководитель ХАМАС Исмаил Хания”. Говорится, что Израиль также рассматривает возможность нанесения удара по нефтяным объектам Ирана.
Неназванный помощник израильского премьер-министра сказал Axios, что “как только решение будет принято, Нетаньяху захочет проинформировать Байдена”.
Чиновников США отметил, что Вашингтон хочет использовать этот телефонный разговор, “чтобы попытаться определить ограничения для ответных мер Израиля”.
12-й канал израильского телевидения сообщил, что визит министра обороны страны Йоава Галанта в Вашингтон был отложен по решению премьер-министра страны Биньямина Нетаньяху.
Источники телеканала отметили, что Нетаньяху поставил условие, что до поездки Галанта кабинет безопасности должен утвердить план ответного удара по Ирану, так как это является ключевой темой его переговоров с главой Пентагона Ллойдом Остином.
1 октября Иран выпустил около 200 ракет по Израилю, заявив, что он поразил важные объекты. Израиль, со своей стороны, сообщил, что перехватил большую часть ракет.