«Հեզբոլլահ»-ը հայտնել է Լիբանանում իսրայելական զորքերի հետ բախումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Հեզբոլլահ»-ը հայտնել է Լիբանանի արևելյան և արևմտյան սահմանին Իսրայելի զորքերի հետ բախումների մասին։ Շարժումը պնդում է, որ հետ է մղել իսրայելական զորքերին արևելյան Բլիդա քաղաքի և արևմտյան Լաբունե բնակավայրի մոտ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) տվյալ բախումների մասին չի հայտնել, սակայն նշել է իր 3 զինվորականների վիրավորվելու մասին «հարավային Լիբանանում մարտերի ժամանակ»։
Հոկտեմբերի 8-ի ԻՊԲ-ն նաև հաղորդել էր Լիբանանի արևմուտք մտնելու մասին. մինչ այդ Իսրայելի ցամաքային գործողությունը կենտրոնացած էր Լիբանանի արևելքում։
Միևնույն ժամանակ Իսրայելը շարունակել է ավիահարվածներ հասցնել Բեյրութին։ Լիբանանյան լրատվամիջոցները հայտնել են մայրաքաղաքի Դահիեի արվարձանին հարվածների մասին. հենց այնտեղ է գտնվում «Հեզբոլլահ»-ի հենակետը։
Բեյրութի բնակիչները միևնույն ժամանակ նշել են, որ հարվածների ինտենսիվությունը նախորդ օրերի համեմատ նվազել է։
Իսրայելը սեպտեմբերի 23-ից ավիահարվածներ է հասցնում Լիբանանին, իսկ հոկտեմբերի 1-ին հայտարարել է այնտեղ ցամաքային գործողություն սկսելու մասին։ Գործողության նպատակն, ըստ Իսրայելի, երկրի հյուսիսային շրջաններից տեղահանված տասնյակ հազարավոր բնակիչների անվտանգ վերադարձի համար պայմանների ստեղծումն է։
Լիբանանի իշխանությունները հոկտեմբերի 8-ին հայտնել են, որ վերջին մեկ օրվա ընթացքում իսրայելական հարվածներից 36 մարդ է զոհվել, ավելի քան 150-ը՝ վիրավորվել։
Ըստ Լիբանանի առողջապահության նախարարության՝ վերջին երկու շաբաթում իսրայելական հարվածներից երկրում ավելի քան 2000 մարդ է զոհվել։ 1,2 միլիոն մարդ տեղահանվել է։

«Хезболла» сообщила о столкновениях с израильскими войсками в Ливане
«Хезболла» сообщила о столкновениях с израильскими войсками на восточной и западной границах Ливана. Движение утверждает, что оттеснило израильские войска возле восточного города Блида и западного поселения Лабуне. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) не сообщила об этих столкновениях, но отметила, что трое ее солдат получили ранения «во время боевых действий на юге Ливана».
8 октября ЦАХАЛ также сообщил о входе на запад Ливана. До этого наземная операция Израиля была сосредоточена на востоке Ливана.
В то же время Израиль продолжал наносить авиаудары по Бейруту. Ливанские СМИ сообщили о нападениях на пригород столицы - Дахию. Там находится оплот «Хезболлы».
При этом жители Бейрута отметили, что интенсивность атак снизилась по сравнению с предыдущими днями.
Израиль наносит авиаудары по Ливану с 23 сентября, а 1 октября объявил о начале там наземной операции. Целью операции, по мнению Израиля, является создание условий для безопасного возвращения десятков тысяч вынужденных переселенцев из северных регионов страны.
8 октября власти Ливана сообщили, что в результате ударов Израиля за минувшие сутки 36 человек погибли и более 150 получили ранения.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, за последние две недели в стране в результате израильских ударов погибло более 2000 человек. 1,2 миллиона человек были перемещены.