Սիրիան «բարբարոսական հանցագործություն» է  անվանել Իսրայելի հարվածը Դամասկոսին, որը 7 մարդու կյանք է խլել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի արտաքին գործերի նախարարությունն Իսրայելի զինված ուժերի հարվածը Դամասկոսի բնակելի շենքին անվանել է «բարբարոսական հանցագործություն» և կրկին կոչ է արել միջոցներ ձեռնարկել Իսրայելին զսպելու համար, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
«Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունը վճռականորեն դատապարտում է այս բարբարոսական հանցագործությունը խաղաղ բնակչության դեմ, որն իրենից ներկայացնում է ցեղասպանության շարունակությունը, որ այս անհավատ համակարգի (խմբ.՝ նկատի ունի Իսրայելը) կողմից իրականացվում է պաղեստինցիների և լիբանանցիների նկատմամբ», - ասված է հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Սիրիայի ԱԳՆ-ի Facebook-ի էջում։
Սիրիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը կրկին ընդգծել է հրեական պետությանը զսպելու «հրատապ միջոցների ձեռնարկման անհրաժեշտությունը»՝ նշելով, որ Իսրայելի գործողություններն «աղետալի հետևանքներ» կունենան տարածաշրջանի համար։
Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ հոկտեմբերի 8-ի երեկոյան Իսրայելը 3 հրթիռ է արձակել Դամասկոսի Մեզզա թաղամասի բնակելի շենքերից մեկի վրա, որի հետևանքով զոհվել է 7 մարդ, վիրավորվել՝ 11-ը։  Զոհերի թվում կան կանայք և երեխաներ։
Al Hadath հեռուստաալիքի տեղեկատվության համաձայն՝ գնդակոծության ենթարկված շենքը գտնվում է Սիրիայում Իրանի դեսպանատնից 1 կիլոմետրից պակաս հեռավորության վրա։ Ըստ հեռուստաալիքի՝ իսրայելական հարվածի թիրախը եղել է «Հեզբոլլահ» կազմակերպության կողմնակիցներից մեկը:

МИД Сирии назвал “варварским преступлением” удар Израиля по Дамаску, в результате которого погибли семь человек
Как передает Арменпресс, МИД Сирии назвал атаку израильских вооруженных сил на жилой дом в Дамаске “варварским преступлением” и вновь призвал принять меры по сдерживанию Израиля.
“Сирийская Арабская Республика решительно осуждает это варварское преступление против беззащитного мирного населения, которое стало продолжением геноцида, совершаемого (Израилем) в отношении палестинцев и ливанцев”, - говорится в заявлении МИД Сирии на странице в Facebook.
МИД Сирии вновь подчеркнул “необходимость принятия срочных мер по сдерживанию” еврейского государства, действия которого чреваты “катастрофическими последствиями” для всего региона.
В Минобороны Сирии сообщили, что вечером 8 октября Израиль выпустил 3 ракеты по одному из жилых домов в районе Мезза Дамаска, в результате чего 7 человек погибли, 11 получили ранения. Среди пострадавших есть женщины и дети.
По данным телеканала Al Hadath здание, по которому был нанесен удар, находится менее чем в 1 километре от посольства Ирана в Сирии. По данным телеканала, целью израильского удара был один из сторонников “Хезболлы”.