Չդադարող ծափեր և անմոռանալի հույզեր. Հայաստանի հանդիսատեսը մեծ ոգևորությամբ ընդունեց Պլասիդո Դոմինգոյին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային ճանաչում վայելող օպերային աստղ Պլասիդո Դոմինգոն օպերային արվեստի երկրպագուներին մեծ տոն պարգևեց՝ Հայաստանում հանդես գալով փառահեղ համերգով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանյան 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում կազմակերպված երեկոն տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 8-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում։
Հանրահայտ արտիստը ելույթ ունեցավ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան, բեմում էր նաև Operalia 2022 հեղինակավոր մրցույթի առաջին մրցանակակիր Ջուլիանա Գրիգորյանը։
Թե՛ Դոմինգոն, թե՛ Ջուլիանա Գրիգորյանը, թե՛ նվագախումբը սիրով և անսահման ոգևորությամբ կատարեցին արիաներ, դուետներ և նախերգանքներ հայտնի օպերաներից, սարսուելաներից, սիրված մեղեդիներ: Հայաստանի հանդիսատեսը, որ երկար տարիներ չէր հանդիպել Դոմինգոյի հետ, հուզված էր, երջանիկ և յուրաքանչյուր կատարման արձագանքում էր բուռն ծափահարություններով՝ այդպես փորձելով իր սերն արտահայտել մեծ արտիստի նկատմամբ, արժևորել օպերային արվեստում նրա անգնահատելի դերը։
Մինչ համերգի մեկնարկը բեմ բարձրացավ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։ Նա շնորհավորեց բոլորին հրաշալի տոնի առթիվ և նախարարության ոսկե մեդալ հանձնեց Ջուլիանա Գրիգորյանին՝ նշանավորելով նրա հաջողություններն ու նորանոր նվաճումներ մաղթելով երգչուհուն։ Նախարարը խորհրդանշական համարեց այն, որ Գրիգորյանը հաղթել է Operalia 2022 մրցույթում, որի նախաձեռնողը Պլասիդո Դոմինգոն է, իսկ այժմ նա հնարավորություն ունի մեծն արտիստի հետ հանդես գալ նույն բեմում։
Ավելի վաղ Պլասիդո Դոմինգոն, դիմելով Հայաստանի երաժշտասերներին, նշել էր. «Երջանիկ եմ ձեր գեղեցիկ երկիր վերադառնալու և ձեզ համար երգելու յուրահատուկ հնարավորության համար: Այս անգամ հանդես եմ գալու Ջուլիանա Գրիգորյանի՝ լավագույն հայ երգչուհիներից մեկի հետ: Անհամբեր սպասում եմ բոլորիդ այս գեղեցիկ երեկոյին, որտեղ  կրկին միասին կվայելենք հրաշալի երաժշտություն՝ մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ»։
Էդուարդ Թոփչյանն էլ նման մեծության աստղի մասնակցությունը Երևանյան 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնին նշանակալի իրադարձություն էր համարել ոչ միայն Հայաստանի, այլև միջազգային երաժշտական հանրության համար: Նա վստահեցրել էր, որ սպասվող համերգն իր վրա է սևեռել հանդիսատեսի ուշադրությունն աշխարհի տարբեր կետերից: Դիրիժորը չէր սխալվել. դահլիճում կարելի էր բազմաթիվ օտարազգիների նկատել։
Համերգային երեկոն արտիստները եզրափակեցին՝ կատարելով «Էրեբունի-Երևան» երգը․ դահլիճը ձայնակցեց նրանց։
Երևանյան 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնն անցկացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, իսկ Դոմինգոյի մասնակցությամբ համերգի գլխավոր աջակիցը Երևանի քաղաքապետարանն էր։ Երեկոյին ներկա էր նաև Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։ Նա համերգից մեկ օր առաջ հյուրընկալել էր առաջնակարգ տենորին և նրան պարգևատրել Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով։
Պլասիդո Դոմինգոն երկրորդ անգամ էր այցելում Հայաստան: Նրա առաջին երևանյան համերգը տեղի էր ունեցել 2010 թվականի դեկտեմբերի 3-ին։ Այդ ժամանակ ևս արտիստը ելույթ է ունեցել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, սակայն՝ «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում: Համերգը ղեկավարել էր Էդուարդ Թոփչյանը:

Непрекращающиеся аплодисменты и незабываемые эмоции. Армянская публика с большим воодушевлением приняла Пласидо Доминго
Пласидо Доминго, всемирно известная оперная звезда, подарил любителям оперы большой праздник, выступив в Армении с великолепным концертом.
Как сообщает Арменпресс, вечер, организованный в рамках 16-го Ереванского международного музыкального фестиваля, состоялся 8 октября в концертном зале "Арам Хачатурян".
Знаменитый артист выступал в сопровождении Национального филармонического оркестра Армении, художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян. В концерте также принимала участие лауреат первой премии престижного конкурса Operalia 2022 Джулиана Григорян.
И Доминго, и Джулиана Григорян, и оркестр с любовью и безграничным энтузиазмом исполняли арии, дуэты и прелюдии из знаменитых опер, сарсуэлы, любимые мелодии. Зрители Армении, много лет не видевшие Доминго, были взволнованы, счастливы и отвечали на каждое выступление громкими аплодисментами, стремясь выразить свою любовь к великому артисту.
Перед началом концерта на сцену вышла министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян. Она поздравила всех с прекрасным праздником и вручила Джулиане Григорян золотую медаль министерства, отметив ее успехи и пожелав певице новых достижений. Министр назвала символичным тот факт, что Григорян выиграла конкурс Operalia 2022, инициатором которого является Пласидо Доминго, и теперь у нее есть возможность выступить на одной сцене с великим артистом.
Ранее Пласидо Доминго, обращаясь к армянским любителям музыки, сказал: «Рад уникальной возможности вернуться в вашу прекрасную страну и спеть для вас. На этот раз я выступлю с Джулианой Григорян, одной из лучших певиц Армении. Я с нетерпением жду всех вас в этот прекрасный вечер, где мы еще раз насладимся прекрасной музыкой под руководством маэстро Эдуарда Топчяна».
Эдуард Топчян посчитал участие великой звезды в 16-м Ереванском международном музыкальном фестивале значимым событием не только для Армении, но и для международного музыкального сообщества. Он заверил, что предстоящий концерт привлек внимание зрителей из разных уголков мира. Дирижер не ошибся. В зале можно было увидеть много иностранцев.
16-й Ереванский международный музыкальный фестиваль проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, а главным спонсором концерта с участием Доминго выступила мэрия Еревана. На вечере присутствовал также мэр Еревана Тигран Авинян. За день до концерта он принял знаменитого тенора и наградил его золотой медалью мэра Еревана.
Армению Пласидо Доминго посетил во второй раз. Его первый концерт в Ереване состоялся 3 декабря 2010 года. Тогда артист тоже выступал с Национальным филармоническим оркестром Армении, но в рамках международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы». Концертом руководил Эдуард Топчян.