2025-ի հունվարի 1-ից Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Թուրքիա սահմանի պահպանությանը կմասնակցեն նաև ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը մանրամասներ է ներկայացրել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպման արդյունքից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բաղդասարյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ վարչապետ Փաշինյանը ՌԴ նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասները, ՌԴ նախագահին է փոխանցել «Խաղաղության խաչմերուկ» բրոշյուրը, ինչպես նաեւ մտահոգություն հայտնել տարածաշրջանային թեմաների վերաբերյալ ՌԴ մի շարք պաշտոնյաների կողմից օգտագործվող ձեւակերպումների եւ բառապաշարի վերաբերյալ։ Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության խոսույթը դռնփակ եւ դռնբաց ֆորմատներում նույնական է։
«Վարչապետ Փաշինյանը դրական է գնահատում ՌԴ նախագահի հետ ունեցած հանդիպման արդյունքները։ Քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, ձեռք են բերվել էներգետիկ, կրթական, հումանիտար ոլորտներին վերաբերող կոնկրետ պայմանավորվածություններ։
Համաձայնություն է ձեռք բերվել նաեւ այն մասին, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստան-Իրան եւ Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի պահպանությանը կմասնակցեն նաեւ ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը, իսկ Հայաստան-Իրան պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ծառայությունն ամբողջությամբ կիրականացվի ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի ուժերով»,- հայտնել է Բաղդասարյանը։
Բաղդասարյանը նաև նշել է, որ վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Պուտինին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության անկախությունից ի վեր Հայաստանի Հանրապետության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջեւ պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ զորքերի իրականացրած ծառայության համար։

From January 1, 2025, Armenian Border Guard Troops to join protection of Armenia-Iran and Armenia-Turkey borders
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS:Nazeli Baghdasaryan, Press secretary for Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, shared details about the results of the meeting between Prime Minister Pashinyan and Russian President Vladimir Putin.
Baghdasaryan stated on her Facebook page that during the meeting, Prime Minister Pashinyan presented the details of Armenia's "Crossroads of Peace" project, handed its brochure to the Russian president, and expressed concern about the language and terminology used by certain Russian officials regarding regional issues.
He emphasized that the narrative of the government of the Republic of Armenia concerning regional communications remains consistent in both closed and open formats.
Prime Minister Pashinyan considers the results of the meeting with the President of the Russian Federation to be positive. A wide range of issues were discussed, and concrete agreements were reached concerning the energy, education, and humanitarian sectors.
An agreement has been reached that, starting January 1, 2025, the border guard troops of the Armenian National Security Service will also participate in the protection of the Armenia-Iran and Armenia-Turkey state borders.
Additionally, the service at the checkpoint on the Armenia-Iran border will be carried out exclusively by the forces of the Border Guard troops of the Armenian National Security Service.
Prime Minister Pashinyan expressed gratitude to President Putin for the service provided by the Border Guard troops of the Russian Federal Border Service at the border control point between the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran since Armenia's independence.