Առաջին անգամ Հայաստանում մեկնարկեց Միջազգային CMC համաժողովը՝ կառավարման խորհրդատուների և գործարար համայնքի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հոկտեմբերի 7-ին մեկնարկեց միջազգային ամենահեղինակավոր CMC համաժողովը, որը հայաստանյան խորհրդատվական և գործարար համայնքի կարևորագույն իրադարձություններից մեկն է։
Համաժողովի շրջանակում Հայաստան են ժամանել համաշխարհային առաջատար խորհրդատվական ընկերությունների ներկայացուցիչներ և հեղինակավոր խոսնակներ տարբեր երկրներից։ CMC համաժողովը դարձել է գիտելիքի փոխանակման, միջազգային համագործակցությունների և մասնագիտական աճի հարթակ․ վարպետության դասեր և պանելային քննարկումներ՝ առաջատար խորհրդատուների մասնակցությամբ։
Ucom ընկերությունը CMC համաժողովի տեխնոլոգիական գործընկերն է։ Համագործակցության շրջանակներում, Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը համաժողովում հանդես եկավ որպես խոսնակ՝ «Տեխնոլոգիական առաջընթացը և կայուն շրջակա միջավայրը» թեմայի շուրջ։
«Որպես հեռահաղորդակցության ընկերություն Ucom-ն ամեն օր առնչվում է նորարար տեխնոլոգիաների հետ։ Այսօր տեխնոլոգիական զարգացումը բոլորիս առօրյա կյանքի պարտադիր մաս է, ու հեռահաղորդակցությունն այն ոլորտն է, որը տեխնոլոգիաները բոլորին հասանելի է դարձնում։ Բայց մեզ համար կարևոր է նաև շրջակա միջավայրի կայունությունը, և մենք փորձում ենք մեր կորպորատիվ պատասխանատվության նախագծերով միավորել այս երկու առաջնայնությունները», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Համաժողովի հարուստ օրակարգը նախատեսված է տարբեր ոլորտների կառավարման խորհրդատուների, բիզնեսի ոլորտով հետաքրքրված ներկայացուցիչների, խորհրդատվական ընկերությունների և բիզնեսի այլ ներկայացուցիչների համար։
«Շատ կարևոր եմ համարում այն փաստը, որ Հայաստանում հյուրընկալում ենք այսպիսի հեղինակավոր միջոցառում՝ Միջազգային CMC համաժողովը։ Վստահ եմ, որ մեր մասնակիցները այստեղից կգնան նոր համագործակցություններով ու հնարավորություններով։ Նման միջազգային միջոցառումները ոչ միայն խթանում են երկրի խորհրդատվական և գործարար համայնքների զարգացումը, այլև ստեղծում են արժեքավոր հարթակ նոր գաղափարների փոխանակման, համագործակցության և նոր գործընկերությունների ձևավորման համար։ Մեր նպատակը միայն գիտելիքի փոխանակումը չէ, այլև այն արժեքների ստեղծումը, որոնք կմնան երկարաժամկետ»,-ասաց IMC Armenia տնօրեն Սիլվա Մեսրոպյանը։
Համաժողովին ITC-ի Առևտրի կայուն զարգացման բաժնի ղեկավար Ջոզեֆ Վոզնյակը հանդես եկավ ելույթով՝ ներկայացնելով բիզնեսում համապատասխանության, կայունության և պատշաճ ուսումնասիրության հարցերը՝ առանձնացնելով բիզնեսի թվայնացման կարևորությունը։
Արհեստական բանականության (ԱԲ) գործակալների և մարդանման ռոբոտների մասին խոսեց ամերիկացի գործարար Դեյվիդ Յանգը։
Ամերիկյան McKinsey կորպորացիայի Ցյուրիխի գրասենյակի ներկայացուցիչ Լեոնիդ Կիրակոսյանը հանդես եկավ ելույթով՝ անդրադառնալով թվային բիզնես միջավայրերում կողմնորոշման կարևորությանը, իսկ առաջնորդության խորհրդատու Լարս Սուդմանը կիսվեց կազմակերպություններում կայունության և թվայնացման խթանման իր փորձով։
Ելույթներով և պանելային քննարկումներով հանդես եկան նաև ոլորտի առաջատարներ Սանավբար Այուբովան (Sanovbar Ayubova), Վեսլի Փաթերսոնը (Wesley Paterson), Դանկո Դիմկովը (Dancho Dimkov), Նիկ Վարնը (Nick Warn) և շատ ուրիշներ։
Համաժողովի օրակարգում նախատեսված են նաև պանելային քննարկումներ, որոնց ընթացքում քննարկվում են արդյունաբերության փոխակերպումը ԱԲ-ի միջոցով, ապագա աշխատուժի դինամիկան, հաճախորդների ներգրավումը, կայուն ներդրումները, բիզնես էթիկան, թվայնացումը և այլ կարևոր ուղղություններ։
Խոսնակների և թեմաների մասին մանրամասն տեղեկատվությունն առկա է միջոցառման պաշտոնական կայքում՝ https://icmci2024armenia.org։
2024 թվականին համաժողովը, որը կրում է «Թվային հորիզոններ. Միավորելով նորարարությունները կայուն ապագայի համար» խորագիրը, նախաձեռնել է Կառավարման խորհրդատվության Հայաստանի ինստիտուտը (IMC Հայաստան)։
CMC համաժողովի օրերին հոկտեմբերի 9-ին, Հայաստանում տեղի կունենա նաև «Կոնստանտինուս» միջազգային մրցանակաբաշխությունը, որը համարվում է խորհրդատվական ոլորտի «Օսկարը»։ «Կոնստանտինուսը» մրցանակներ է սահմանել խորհրդատվական ոլորտում նորարար լուծումներ առաջարկող նախագծերի համար և հաղթող են ճանաչվել 9 երկրներից ներկայացված նախագծեր, ընդ որում՝ այս տարի առաջին անգամ կան նաև մասնակից шинհայկական ընկերություններ ու նախագծեր։

International CMC Conference kicked off for the first time in Armenia, bringing together management consultants and the business community
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. The prestigious International CMC Conference, one of the most significant events for Armenian consulting and business communities, kicked off on October 7.
Representatives of leading global consulting companies and esteemed speakers from various countries have arrived in Armenia for the conference. The CMC Conference has become a platform for the exchange of expertise, fostering global collaboration, and promoting professional development, featuring masterclasses and panel discussions with top consultants.
Ucom is the technological partner of the prominent International CMC Conference. Within the scope of the cooperation, the General Director of Ucom Ralph Yirikian joined the event as a speaker sharing his expertise on "The Intersection of Technology and Sustainability."
"As a telecommunication company, Ucom interacts with innovative technologies every day. Today, technological development is an essential part of our lives, and telecommunications is the field that makes technology accessible to everyone. However, environmental sustainability is also vital for us, and through our corporate responsibility projects, we strive to unite these two priorities."- said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
The agenda of the International CMC Conference is tailored to engage management consultants from all sub-specialties, business representatives interested in the field, consulting firms, and various enterprises.
"It is an honor to host such a prestigious event in Armenia — the International CMC Conference. I am confident that our participants will have significant takeaways from the event and will establish new collaborations and opportunities. Such international events promote the development of the country's consulting and business communities and create a valuable platform for exchanging new ideas, fostering cooperation, and forming new partnerships. Our goal is to exchange knowledge and create values that will have long-term significance," emphasized Silva Mesropyan, IMC Armenia Executive Director.
Joseph Wozniak, Head of Trade for Sustainable Development at ITC, gave a speech on “Traceability and Digitalization: The Future of Compliance, Sustainability, and Due Diligence in Business.”
David Yang, Ph.D., a serial entrepreneur from Silicon Valley, delivered a talk headlined as “AI Agents and Humanoid Robots: A New Race on Planet Earth.”
Leonid Kirakosyan, a partner at McKinsey’s Zurich office, spoke about digital transformation, while Lars Sudmann, a leadership consultant, shared valuable insights on fostering sustainability and digitization within companies.
Sanovbar Ayubova, Wesley Paterson, Dancho Dimkov, Nick Warn and many other distinguished speakers contributed to talks during the conference and panel discussions.
The conference agenda also includes panel discussions that will cover topics like the transformation of industries through AI, the dynamics of the future workforce, customer engagement, sustainable investments, business ethics, digitalization, and other trendy business areas.
Detailed information about speakers and topics is available on the event's official website: https://icmci2024armenia.org.
The International CMC Conference with the tagline "Digital Horizons: Innovations for a Sustainable Tomorrow," was organized by the Institute of Management Consulting (IMC Armenia).
On October 9, as a highlight of the International CMC Conference, Armenia will also host the “Constantinus” International Award ceremony, often regarded as the "Oscar" of the consulting industry. The ceremony will honor projects offering innovative solutions in consulting from around the globe, including projects and companies from Armenia.