Հայ հասարակության մեջ մեծ հիասթափություն կա Ռուսաստանի, նրա օգնության և ՌԴ հետ ունեցած դաշինքի վերաբերյալ. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ հասարակության մեջ մեծ հիասթափություն կա Ռուսաստանի, նրա օգնության և ՌԴ հետ ունեցած դաշինքի վերաբերյալ: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Վարշավայի անվտանգության ֆորումի շրջանակներում կայացած քննարկմանը պատասխանելով հետևյալ հարցին. «Այս զարգացումներն ազդո՞ւմ են Ռուսաստանի նկատմամբ բնակչության դիրքորոշման վրա։ Ռուսաստանն այս հակամարտության միջոցով իր ազդեցությունն էր փորձում պահել Հայաստանի վրա, սակայն, երբ անցյալ տարի տեղի ունեցան ադրբեջանական հարձակումները, որևէ քայլ չձեռնարկվեց: Արդյո՞ք սա հայերին Ռուսաստանից հեռացրել է դեպի Եվրոպա»:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է. «Շատ հետաքրքիր հարց է: Գիտեք, այլևս գաղտնիք չէ, որ հայ հասարակության մեջ մեծ հիասթափություն կա Ռուսաստանի, նրա օգնության և ՌԴ հետ ունեցած դաշինքի վերաբերյալ, քանի որ տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի բնակչությունը մտածում էր, որ նման իրավիճակների դեպքում, Ռուսաստանը մեզ կօգնի, կպաշտպանի և այլն: Այժմ նրանք տեսնում են, որ դա այդքան էլ այդպես չէ, և մենք օգնություն չենք ստանում: Ավելին, դուք գիտեք, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո ռուս խաղաղապահներ էին ուղարկվել Լեռնային Ղարաբաղ՝ ապահովելու բնակչության անվտանգությունը, սակայն մենք տեսանք, որ բռնի տեղահանման ընթացքում խաղաղապահ առաքելությունն իրեն չարդարացրեց:
Ավելին, մենք, Ռուսաստանի և մյուս երկրների պես, անդամակցում ենք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, սակայն, երբ հարձակումներ տեղի ունեցան միջազգայնորեն ճանաչված մեր սահմանների վրա, կրկին ականատես եղանք, որ ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ էլ ՀԱՊԿ-ից մեր մյուս դաշնակիցները չարձագանքեցին, նրանց արձագանքը չէր համապատասխանում մեր սպասելիքներին։ Այսպիսով, ինչպես արդեն նշեցի, դա մեծ հիասթափություն է առաջացրել և այժմ Հայաստանում մարդիկ դիտարկում են այլ տարբերակներ:
Ինչ վերաբերում է ժողովրդավարությանը, մենք իսկապես հավատում ենք վերջինիս սկզբունքներին, և հասկանալի է, որ դա մեզ ավելի է մոտեցնում ԵՄ-ին ու ԱՄՆ-ին: Այսպիսով, հասարակության մեջ ձևավորված արժեքների տեսանկյունից, մենք մոտեցել ենք ԵՄ-ին և արևմտյան երկրներին: Անվտանգության առումով Հայաստանի բնակչությունը հոգեբանորեն իրեն կապված էր տեսնում Ռուսաստանի հետ: Այժմ, այդ երկրորդ բաղադրիչը փլուզվել է, և մարդիկ չեն տեսնում այլ պատճառ, որը կխոչընդոտեր ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների ավելի սերտացմանը»:

Huge frustration in Armenian society over Russia and its assistance - Foreign Minister Mirzoyan
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. There is a huge frustration in Armenian society regarding Russia, Russia’s assistance and alliance with Russia, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at the discussion held within the framework of the Warsaw Security Forum.
According to the foreign ministry, Mirzoyan made this statement in response to the question, ''Do these developments impact the population’s stance towards Russia? Russia used to hold its hand over Armenia in this conflict, but stood by when the Azerbaijani offenses came last year. Has this pushed Armenians away from Russia possibly towards Europe?’’
“You know, it’s not a secret anymore that there is a huge frustration in Armenian society regarding Russia, Russia’s assistance and alliance with Russia, because for decades people of Armenia were thinking that if something like this happens Russia will help us, will protect us, etc. So, now people of Armenia saw that this is not the case, we don’t get assistance, moreover you know that after the war of 2020, Russian peacekeepers were sent to Nagorno Karabakh to ensure the security of the population of Nagorno Karabakh, and we saw that during this forced displacement the peacekeeping mission did not work, did not justify itself.
Moreover, we are a formal member of the Collective Security Treaty organization with Russia and other countries, and when we had attacks on our internationally recognized borders we saw that again neither Russia, nor our formal allies from CSTO did not react, at least their reaction was not fitting with our expectations. So, of course one can assume this created a huge frustration. Now people in Armenia are considering some other options, as I said.
In addition, on the topic connected with democracy: we truly believe in democracy and understandably this brings us closer to the EU, to the US, so in the context of the values of the society we have been close to the EU, to the Western countries. In the context of security, psychologically the people of Armenia were connecting themselves to Russia. Now, this second component is crushed and people don’t see any other reason, why not to fully tie themselves with the EU,’’ Mirzoyan said.