Հայ հասարակության մեջ մեծ հիասթափություն կա Ռուսաստանի, նրա օգնության և ՌԴ հետ ունեցած դաշինքի վերաբերյալ. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ հասարակության մեջ մեծ հիասթափություն կա Ռուսաստանի, նրա օգնության և ՌԴ հետ ունեցած դաշինքի վերաբերյալ: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Վարշավայի անվտանգության ֆորումի շրջանակներում կայացած քննարկմանը պատասխանելով հետևյալ հարցին. «Այս զարգացումներն ազդո՞ւմ են Ռուսաստանի նկատմամբ բնակչության դիրքորոշման վրա։ Ռուսաստանն այս հակամարտության միջոցով իր ազդեցությունն էր փորձում պահել Հայաստանի վրա, սակայն, երբ անցյալ տարի տեղի ունեցան ադրբեջանական հարձակումները, որևէ քայլ չձեռնարկվեց: Արդյո՞ք սա հայերին Ռուսաստանից հեռացրել է դեպի Եվրոպա»:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է. «Շատ հետաքրքիր հարց է: Գիտեք, այլևս գաղտնիք չէ, որ հայ հասարակության մեջ մեծ հիասթափություն կա Ռուսաստանի, նրա օգնության և ՌԴ հետ ունեցած դաշինքի վերաբերյալ, քանի որ տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի բնակչությունը մտածում էր, որ նման իրավիճակների դեպքում, Ռուսաստանը մեզ կօգնի, կպաշտպանի և այլն: Այժմ նրանք տեսնում են, որ դա այդքան էլ այդպես չէ, և մենք օգնություն չենք ստանում: Ավելին, դուք գիտեք, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո ռուս խաղաղապահներ էին ուղարկվել Լեռնային Ղարաբաղ՝ ապահովելու բնակչության անվտանգությունը, սակայն մենք տեսանք, որ բռնի տեղահանման ընթացքում խաղաղապահ առաքելությունն իրեն չարդարացրեց:
Ավելին, մենք, Ռուսաստանի և մյուս երկրների պես, անդամակցում ենք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, սակայն, երբ հարձակումներ տեղի ունեցան միջազգայնորեն ճանաչված մեր սահմանների վրա, կրկին ականատես եղանք, որ ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ էլ ՀԱՊԿ-ից մեր մյուս դաշնակիցները չարձագանքեցին, նրանց արձագանքը չէր համապատասխանում մեր սպասելիքներին։ Այսպիսով, ինչպես արդեն նշեցի, դա մեծ հիասթափություն է առաջացրել և այժմ Հայաստանում մարդիկ դիտարկում են այլ տարբերակներ:
Ինչ վերաբերում է ժողովրդավարությանը, մենք իսկապես հավատում ենք վերջինիս սկզբունքներին, և հասկանալի է, որ դա մեզ ավելի է մոտեցնում ԵՄ-ին ու ԱՄՆ-ին: Այսպիսով, հասարակության մեջ ձևավորված արժեքների տեսանկյունից, մենք մոտեցել ենք ԵՄ-ին և արևմտյան երկրներին: Անվտանգության առումով Հայաստանի բնակչությունը հոգեբանորեն իրեն կապված էր տեսնում Ռուսաստանի հետ: Այժմ, այդ երկրորդ բաղադրիչը փլուզվել է, և մարդիկ չեն տեսնում այլ պատճառ, որը կխոչընդոտեր ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների ավելի սերտացմանը»:

В армянском обществе существует большое разочарование по поводу России, помощи России и союза с Россией: глава МИД Армении
В армянском обществе существует большое разочарование по поводу России, помощи России и союза с Россией. Об этом сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, отвечая на состоявшейся в рамках Варшавского форума по безопасности дискуссии на следующий вопрос: “Эти развития влияют на отношение населения к России? Россия пыталась сохранять свое влияние в Армении в этом конфликте, однако стояла в стороне, когда в прошлом году произошли нападения Азербайджана. Оттолкнуло ли это армян от России, возможно, в сторону Европы?”
Как передает Арменпресс, глава МИД Армении, в частности, отметил:
“Очень интересный вопрос. Знаете, уже не секрет, что в армянском обществе существует огромное разочарование по поводу России, помощи России и союза с Россией, потому что десятилетиями люди в Армении думали, что если что-то подобное произойдет, то Россия нам поможет, защитит и т.д. Так вот, сейчас люди в Армении увидели, что это не так, мы не получаем помощи, более того, вы знаете, что после войны 2020 года в Нагорный Карабах были отправлены российские миротворцы для обеспечения безопасности населения Нагорного Карабаха, и мы увидели, что во время этого вынужденного перемещения миротворческая миссия бездействовала, не оправдала себя.
Более того, мы с Россией и другими странами являемся членом Организации Договора о коллективной безопасности, и когда были нападения на наши международно признанные границы, мы увидели, что снова ни Россия, ни наши формальные союзники по ОДКБ не отреагировали, по крайней мере, их реакция не соответствовала нашим ожиданиям. Так что, конечно, можно предположить, что это вызвало огромное разочарование. Сейчас люди в Армении рассматривают другие варианты, как я уже сказал.
И по теме, связанной с демократией: мы искренне верим в демократию, и понятно, что это приближает нас к ЕС, к США, поэтому в контексте ценностей общества мы были близки к ЕС, к западным странам. В контексте безопасности, психологически народ Армении связывал себя с Россией. Сейчас этот второй компонент разрушен и люди не видят других причин, почему бы не связать себя полностью с ЕС”.