Իսրայելին հասցված հարվածի նպատակը եղել է Իրանի շահերի և քաղաքացիների պաշտպանությունը. Փեզեշքիան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հոկտեմբերի 1-ին Իսրայելի տարածքի ուղղությամբ հրթիռների արձակումից հետո հայտարարել է, որ Թեհրանը «վճռական պատասխան» է տվել Իսրայելի գործողություններին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr գործակալությունը։
«Հիմնվելով մեր օրինական իրավունքի վրա և Իրանի ու տարածաշրջանի խաղաղությունն ու անվտանգությունը պահպանելու նպատակով՝ վճռական պատասխան է տրվել սիոնիստական ռեժիմի ագրեսիային», - ասել է Փեզեշքիանը։
Նա նշել է, որ «այս գործողությունն ուղղված էր Իրանի շահերի և քաղաքացիների պաշտպանությանը»։
«Նեթանյահուն պետք է իմանա, որ Իրանը պատերազմ չի հրահրում, բայց հաստատուն կանգնած է ցանկացած սպառնալիքի դեմ», - ընդգծել է Իրանի նախագահը։
Նրա խոսքով՝ հրթիռային հարվածը Թեհրանի ռազմական հնարավորությունների սահմանը չէ։
«Դա մեր ուժերի միայն մի մասն էր», - ասել է Փեզեշքիանը:
Հոկտեմբերի 1-ի երեկոյան Իրանն Իսրայելի վրա է արձակել ավելի քան 180 բալիստիկ հրթիռ, որոնց մեծ մասն, ըստ իսրայելական կողմի, խոցվել են։ Ըստ Թեհրանի՝ հարվածներ են հասցվել Իսրայելի «Մոսադ» հետախուզական ծառայության շտաբին, «Նևաթիմ» ավիաբազային, որտեղ գտնվում են F-15 ինքնաթիռներ, ինչպես նաև «Հաթզերիմ» ռազմակայանին։

Цель атак по Израилю была направлена на защиту интересов и граждан Ирана: президент ИРИ
Президент Ирана Масуд Пезешкиан после ракетных атак 1 октября по территории Израиля объявил, что Тегеран дал “решительный ответ” на действия Израиля. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Mehr.
“Основываясь на нашем законном праве, и с целью поддержания мира и безопасности Ирана и региона был дан решительный ответ на агрессию сионистского режима”, - заявил Пезешкиан.
Он сказал, что “это действие было направлено ​​на защиту интересов и граждан Ирана”.
“Нетаньяху должен знать, что Иран не подстрекатель войны. Иран решительно настроен - противостоять любой угрозе ”, - подчеркнул президент Ирана.
По его словам, ракетный удар - не предел военных возможностей Тегерана.
“Это была только часть нашей силы”, заметил Пезешкиан.
Вечером 1 октября Иран выпустил по Израилю более 180 баллистических ракет, большая часть из которых, по данным израильской стороны, была поражена. По данным Тегерана, атакам подверглись штаб-квартира израильской разведки “Моссад”, авиабаза Неватим, где базируются истребители F-15, а также военная база Хацерим.