Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն այցելել է Հռոմի երթևեկության կառավարման կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Իտալիայի Հանրապետության մայրաքաղաքում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է երթևեկության կառավարման կենտրոն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանից, շուրջօրյա ժամանակացույցով աշխատող կառույցն ամբողջությամբ համակարգում և վերահսկում է երթուղային ցանցի բնականոն աշխատանքը:
Կենտրոն այցի ընթացքում երևանյան պատվիրակությանն են ներկայացվել Հռոմի երթևեկության կառավարման մշակված լուծումներն ու ոլորտի զարգացման քաղաքականությունը: Որպես հիմնանպատակ, որոշակի լուծումներով, առաջարկվում է Հռոմում զգալիորեն նվազեցնել մեքենաների քանակը, ինչն էլ հնարավորություն կտա ապահովել շարժունակություն:
Ըստ աղբյուրի՝ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ Երևանը ևս նախաձեռնել է տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումների ծրագրեր, որոնք համակարգային լուծումներ են նախատեսում: Համայնքային հավաքակայանի համալրմանը զուգահեռ, ավարտին է մոտենում տոմսային նոր համակարգի ամբողջական ներդրման գործընթացը, շարունակվում են ավտոբուսի համար նախատեսված գծերի առանձնացման, երթևեկության կազմակերպման փոփոխության աշխատանքները, դիտարկվում է նոր կանգառասրահների, «խելացի» լուսացույցների տեղադրումը:

Мэр Еревана посетил Центр управления дорожным движением Рима
Находящаяся с официальным визитом в столице Итальянской Республики делегация во главе с мэром Еревана Тиграном Авиняном посетила Центр управления дорожным движением. Работая по круглосуточному графику, структура полностью координирует и контролирует нормальную работу маршрутной сети.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата мэрии Еревана, ереванской делегации были представлены разработанные решения по управлению дорожным движением в Риме и политика развития отрасли. В качестве основной цели при определенных решениях предлагается значительно сократить количество автомобилей в Риме, что обеспечит мобильность.
Мэр Тигран Авинян отметил, что Ереван также инициировал программы реформирования транспортной системы, которые предусматривают системные решения. Параллельно с завершением пополнения автобусного парка, завершается также процесс полного внедрения новой билетной системы, продолжаются работы по выделению автобусных полос, изменению организации движения, рассматривается также вопрос установки новых автобусных остановок и умных светофоров.