ՌԴ վարչապետն անհրաժեշտ է համարում ընդլայնել ԵԱՏՄ համագործակցությունը միջազգային ասպարեզում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրասիական տնտեսական միությունը փոխշահավետ գործընկերության է հրավիրում բոլոր նրանց, ովքեր կիսում են Միության արժեքները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԱՏՄ միջկառավարական նիստում այս մասին հայտարարեց ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը:
«Եվրասիական տնտեսական միությունը բաց է մնում բոլոր նրանց համար, ովքեր կիսում են մեր արժեքները։ Եվ պատրաստ ենք փոխշահավետ և իրավահավասար գործընկերության»,-ասաց Միշուստինը։
ՌԴ վարչապետը նշեց, որ շարունակվում է ԵԱՏՄ-ի արդյունավետ փոխգործակցությունը Չինաստանի հետ, իրականացվում են Վիետնամի, Իրանի, Սերբիայի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերը:
Նա նաև հայտարարեց, որ այս տարի բանակցություններ են տեղի ունեցել Մոնղոլիայի հետ ժամանակավոր առևտրային համաձայնագիր կնքելու շուրջ, իսկ այժմ մշակվում են ԱՄԷ-ի և Ինդոնեզիայի հետ պայմանավորվածությունները: «Ակտիվ երկխոսություն է ծավալվել տարածաշրջանային միավորումների, առաջին հերթին ՇՀԿ-ի և ASEAN-ի հետ։ Անհրաժեշտ է ամրապնդել համագործակցությունը նաև այլ կազմակերպությունների հետ։ Այս ամենը կնպաստի միջազգային ասպարեզում Եվրասիական տնտեսական միության դերի բարձրացմանը։ Կօգնի առաջ մղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նախաձեռնությունը ՝ Եվրասիական մեծ գործընկերություն ձևավորելու հարցում»,-ասաց Միխայիլ Միշուստինը։

Премьер-министр России считает необходимым расширение сотрудничества ЕАЭС на международной арене
Евразийский экономический союз приглашает всех, кто разделяет ценности Союза, к взаимовыгодному партнерству. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр России Михаил Мишустин на межправительственном заседании ЕАЭС.
“Евразийский экономический союз остается открытым для всех, кто разделяет наши ценности. И мы готовы к взаимовыгодному и равноправному партнерству”, - сказал Мишустин.
Премьер-министр России отметил, что эффективное сотрудничество ЕАЭС с Китаем продолжается, реализуются соглашения о свободной торговле с Вьетнамом, Ираном и Сербией.
Он также сообщил, что в этом году были проведены переговоры по заключению временного торгового соглашения с Монголией, сейчас прорабатываются договоренности с ОАЭ и Индонезией. “Велся активный диалог с региональными объединениями, в первую очередь с ШОС и АСЕАН. Необходимо укреплять сотрудничество и с другими организациями. Все это будет способствовать повышению роли Евразийского экономического союза на международной арене. Это будет способствовать продвижению инициативы президента России Владимира Путина по формированию большого евразийского партнерства”, - заявил Михаил Мишустин.