Իրանի ներգրավվածությունը ԵԱՏՄ ընդլայնում է տնտեսական փոխգործակցության հնարավորությունները. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի Իսլամական Հանրապետության ներգրավվածությունը ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցության մեջ ընդլայնում է տնտեսական փոխգործակցության հնարավորությունները և վայելում Հայաստանի լիակատար աջակցությունը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այսօր մենք ընդլայնված կազմով քննարկում ենք ունենալու, և մեզ են միացել Իրանի և Ուզբեկստանի մեր գործընկերները։ Առաջին հերթին ցանկանում եմ ողջունել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի առաջին տեղակալ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆին: Իրանի Իսլամական Հանրապետության ներգրավվածությունը ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցության մեջ, անկասկած, ընդլայնում է տնտեսական փոխգործակցության հնարավորությունները և վայելում մեր լիակատար աջակցությունը: Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի անդամների անունից թույլ տվեք ողջունել նաև Ուզբեկստանի Հանրապետության վարչապետ Աբդուլլա Արիպովին: Այսօր նախատեսվում է նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և Ուզբեկստանի Հանրապետության 2024-2026 թվականների համատեղ միջոցառումների ծրագրի ստորագրում, ինչը կնպաստի առևտրի ընդլայնմանը և տնտեսական համագործակցության զարգացմանը: Ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել նաև Կուբայի պատվիրակությանը»,-ասաց Փաշինյանը։

Участие Ирана в ЕАЭС расширяет возможности экономического взаимодействия - премьер-министр Армении
Вовлечение Исламской Республики Иран в сотрудничество с ЕАЭС расширяет возможности экономического взаимодействия и пользуется полной поддержкой Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании межправительственного совета ЕАЭС.
«Сегодня у нас будет дискуссия в расширенном составе, и к нам присоединились наши партнеры из Ирана и Узбекистана. Прежде всего, я хотел бы поприветствовать первого вице-президента Исламской Республики Иран Мохаммада-Резу Арефа за участие в сегодняшнем заседании Евразийского межправительственного совета.
Вовлеченность Исламской Республики Иран в сотрудничество с ЕАЭС, несомненно расширяет возможности экономического взаимодействия и пользуется нашей полной поддержкой.
От имени членов Евразийского межправительственного совета позвольте также поприветствовать главу правительства Республики Узбекистан Абдуллу Нигматовича Арипова.
Сегодня предусмотрено также подписание плана совместных мероприятий Евразийской экономической комиссии и Республики Узбекистан на 2024-2026 гг., что, будет способствовать расширению торговли и развитию экономического сотрудничества.