Իրանի ներգրավվածությունը ԵԱՏՄ ընդլայնում է տնտեսական փոխգործակցության հնարավորությունները. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի Իսլամական Հանրապետության ներգրավվածությունը ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցության մեջ ընդլայնում է տնտեսական փոխգործակցության հնարավորությունները և վայելում Հայաստանի լիակատար աջակցությունը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այսօր մենք ընդլայնված կազմով քննարկում ենք ունենալու, և մեզ են միացել Իրանի և Ուզբեկստանի մեր գործընկերները։ Առաջին հերթին ցանկանում եմ ողջունել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի առաջին տեղակալ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆին: Իրանի Իսլամական Հանրապետության ներգրավվածությունը ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցության մեջ, անկասկած, ընդլայնում է տնտեսական փոխգործակցության հնարավորությունները և վայելում մեր լիակատար աջակցությունը: Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի անդամների անունից թույլ տվեք ողջունել նաև Ուզբեկստանի Հանրապետության վարչապետ Աբդուլլա Արիպովին: Այսօր նախատեսվում է նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և Ուզբեկստանի Հանրապետության 2024-2026 թվականների համատեղ միջոցառումների ծրագրի ստորագրում, ինչը կնպաստի առևտրի ընդլայնմանը և տնտեսական համագործակցության զարգացմանը: Ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել նաև Կուբայի պատվիրակությանը»,-ասաց Փաշինյանը։

YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Iran’s involvement in cooperation with the EEU expands opportunities for economic partnership and enjoys Armenia’s full support, PM Nikol Pashinyan said at the EEU Intergovernmental Council session.
“Today we will have an enlarged format discussion, and our colleagues from Iran and Uzbekistan have joined us. I’d like to welcome the First Vice President of Iran Mohammad Reza Aref. Iran’s involvement in cooperation with the EEU undoubtedly expands opportunities for economic partnership and enjoys our full support. On behalf of the members of the Eurasian Intergovernmental Council, I’d like to also welcome the Prime Minister of Uzbekistan Abdulla Aripov. Today the signing of the Eurasian Economic Commission-Uzbekistan 2024-2026 joint action plan is also expected, which will contribute to enhancement of trade and development of economic cooperation. I’d like to also thank the Cuban delegation,” Pashinyan said.