Տեսնում ենք ապագա, որտեղ թվայնացումը զգալիորեն կընդլայնի մարդկանց տեղաշարժի ազատությունը. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ,  1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին ընդառաջ անցկացվող «Թվայնացումը ժամանակակից իրողություններում ՝ 4 ազատությունների ապահովման հրամայականը» խորագրով նիստի ընթացքում։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորեց թվայնացման ժամանակակից իրողություններում այսօրվա քննարկման կարևորությունը, որն ուղղված է չորս ազատությունների արդյունավետ գործունեությանը, ինչպես նաև թվային միջավայրի և թվային ենթակառուցվածքների զարգացմանը։
««Թվային տնտեսություն», «թվային հասարակություն» և «թվային փոխակերպում» տերմիններն ամուր հաստատվել են մեր առօրյա կյանքում, և մենք ապրում ենք մի իրականությունում, որին բնորոշ են տեխնոլոգիական բեկումները։ Սակայն շատ կարևոր է հետ նայել և տալ «թվային փոխակերպում» հասկացության սահմանումը:
Ինձ համար «թվային փոխակերպում» տերմինն առաջին հերթին նշանակում է գործառնական գործընթացներում հասնել արդյունավետության և ճկունության՝ անալոգային տվյալներից թվային տվյալներին անցնելու միջոցով:
Ցանկանում եմ շեշտել, որ այս սահմանումը, իհարկե, ենթադրում է նաև կառավարությունների գործունեությունը, սակայն շեշտը պետք է դրվի ամբողջ հասարակության վրա, քանի որ պետությունների թվայնացման գործընթացը պետք է բխի քաղաքացիների և բիզնեսի հարմարավետությունից, ոչ թե հակառակը»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ թվային հասարակություն և զարգացած տնտեսություն կառուցելու համար նախորոշում ընդունվեց թվային ճարտարապետությունը խարսխել երկու կարևոր սկզբունքների վրա՝ վստահություն և անվտանգություն:
«Թվային գործընթացները պետք է լինեն գործնական, արդիական և օգտակար մարդկանց և բիզնեսի համար: Եթե սա տեղի չի ունենում, ուրեմն սա թվայնացում չէ, այլ թվայնացման իմիտացիա, ինչն անիմաստ է։
Գործնականում խոսքը պետք է գնա հանրային ծառայությունների աշխատանքի ամբողջական վերափոխման մասին։ Այս համատեքստում կընդգծեմ ոչ միայն առանձին խնդիրների թվայնացման անհրաժեշտությունը, այլ նաև այնպիսի ծառայությունների ստեղծման, որոնք կբավարարեն մեր քաղաքացիների և բիզնեսի կենսական կարիքները և կապահովեն արագ արձագանքում նրանց կյանքի կարևոր իրադարձություններին»,- շեշտեց Փաշինյանը։
Վարչապետի կարծիքով՝այս գործընթացների հաջող թվայնացումը պահանջում է վստահելի, ամբողջական և մատչելի տվյալներ՝պետական ծառայություններն ամբողջությամբ թափանցիկ դարձնելու համար: Ըստ Փաշինյանի՝ սա թույլ կտա պարզեցնել քաղաքացիների և բիզնեսի փոխգործակցությունը պետական մարմինների հետ՝ դարձնելով այն ավելի հարմար, արդյունավետ և անվտանգ:
«Տվյալների վստահելի պահպանման հայեցակարգն առանցքային տեղ է գրավում Հայաստանում թվային փոխակերպման փիլիսոփայության մեջ: Այս համակարգը հիմնված է պետական կառույցների և, ամենակարևորը, քաղաքացիների, բիզնեսի և պետության միջև վստահության վրա:
Տվյալների վստահելի պահպանումը թույլ է տալիս տարբեր պետական գերատեսչություններին ապավինել միմյանց տեղեկատվությանը՝ առանց դրանցով փոխանակվելու կամ դրանք կրկնօրինակելու անհրաժեշտության: Սա թույլ կտա փոխարինել փաստաթղթերի փոխանակումը և ապահովել կարևոր իրավական տվյալների հասանելիություն՝միաժամանակ պահպանելով տվյալների հավաքագրման, պահպանման և մշակման անվտանգության և ազգային կանոնակարգերը:
Տվյալները կպահվեն ազգային հատվածներում և հասանելի կլինեն միայն միջսահմանային ձևաչափով՝ հարցման առկայության դեպքում»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ բիզնեսի համար այս գործընթացը կարող է բարելավել անդրսահմանային առևտրի և անուղղակի հարկերի վճարման եղանակը:
«Եկեք պատկերացնենք մի իրավիճակ, երբ մի պետության տարածքից մեկնելու պահից ապրանքների խմբաքանակի տեղաշարժի վերաբերյալ թվային տվյալների ամբողջությունը հասանելի և հետագծելի է դառնում մեկ այլ պետության լիազորված մարմինների համար 24/7 ռեժիմով, նույնիսկ մինչև դրա նշանակման վայր հասնելը:
Անուղղակի հարկերի ամբողջական վճարումը, ապրանքաշրջանառության օրինականությունը, սանիտարական, բուսասանիտարական և անասնաբուժական հսկողությունը, որակի և անվտանգության համապատասխանության ապահովումը կարող է անխափան իրականացվել ուղարկող երկրի ռեեստրներում առկա իրավական նշանակալի տվյալների հիման վրա: Սա զգալիորեն կնվազեցնի վարչական ծախսերը և միևնույն ժամանակ կապահովի արտադրանքի համապատասխանությունը  բոլոր պահանջներին:
Մենք տեսնում ենք ապագա, որտեղ թվայնացումը զգալիորեն կընդլայնի մարդկանց տեղաշարժի ազատությունը և քաղաքացիների աշխատանքի իրավունքի իրացումը։
Իհարկե, այս նորամուծությունների իրականացումը զգալի ջանքեր կպահանջի։ Այնուամենայնիվ, մենք չպետք է անտեսենք արդեն իսկ մեկնարկած գործընթացը, քանի որ այն նոր հնարավորություններ է ստեղծում մեր փոխգործակցության բոլոր ասպեկտների հետագա զարգացման և կատարելագործման համար»,-եզրափակեց Փաշինյանը։

Мы видим будущее, в котором цифровизация значительно расширит свободу передвижения людей - премьер-министр Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил в ходе заседания на тему “Цифровизация в современных реалиях: императив обеспечения 4 свобод”, состоявшегося накануне заседания Евразийского межправительственного совета.
Как передает корреспондент Арменпресс, премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул важность сегодняшней дискуссии в современных реалиях цифровизации, которая направлена ​​на эффективное функционирование четырех свобод, а также развитие цифровой среды и цифровых инфраструктур.
“Термины “цифровая экономика”, “цифровое общество” и “цифровая трансформация” прочно вошли в нашу повседневную жизнь, и мы живем в реальности, характеризующейся технологическими прорывами. Но очень важно оглянуться назад и дать определение понятию “цифровая трансформация”.
Для меня термин “цифровая трансформация” прежде всего означает достижение эффективности и гибкости операционных процессов за счет перехода от аналоговых данных к цифровым.
Хотелось бы подчеркнуть, что это определение, конечно, подразумевает и деятельность правительств, но акцент должен быть сделан на всём обществе, ведь процесс цифровизации государств должен исходить из удобства граждан и бизнеса, а не наоборот", - сказал Пашинян.
По его словам, для построения цифрового общества и развитой экономики прежде всего было решено основать цифровую архитектуру на двух важных принципах: доверии и безопасности.
“Цифровые процессы должны быть практичными, современными и полезными для людей и бизнеса. Если этого не происходит, то это не цифровизация, а имитация цифровизации, которая не имеет смысла.
На практике речь должна идти о полной трансформации работы государственных служб. В этом контексте подчеркну не только необходимость цифровизации отдельных вопросов, но и создание таких сервисов, которые удовлетворят жизненные потребности наших граждан и бизнеса и обеспечат быстрое реагирование на важные события в их жизни", - подчеркнул Пашинян. .
По словам премьер-министра, успешная цифровизация этих процессов требует надежных, полных и доступных данных, чтобы сделать государственные услуги полностью прозрачными. По словам Пашиняна, это позволит упростить взаимодействие граждан и бизнеса с государственными органами, сделав его более удобным, эффективным и безопасным.
“Концепция надежного хранения данных занимает ключевое место в философии цифровой трансформации в Армении. Эта система основана на доверии между государственными институтами и, самое главное, между гражданами, бизнесом и государством.
Доверенное хранилище данных позволяет различным правительственным учреждениям полагаться на информацию друг друга без необходимости делиться или дублировать ее. Это заменит обмен документами и обеспечит доступ к важным юридическим данным при соблюдении требований безопасности и национальных правил по сбору, хранению и обработке данных.
Данные будут храниться в национальных разделах и будут доступны только в трансграничном формате, если будет запрос", - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, этот процесс может улучшить способ приграничной торговли и уплаты косвенных налогов для бизнеса.
”Представим себе ситуацию, когда все цифровые данные о перемещении партии товара с момента ее выезда с территории одного государства становятся доступными и прослеживаемыми для уполномоченных органов другого государства 24 часа в сутки, 7 дней в неделю, еще до того, как она достигнет пункта назначения.
Полная уплата косвенных налогов, легальность оборота продукции, санитарный, фитосанитарный и ветеринарный контроль, соблюдение качества и безопасности могут быть беспрепятственно осуществлены на основании юридически значимых данных, имеющихся в реестрах страны-отправителя. Это позволит существенно сократить административные расходы и одновременно обеспечить соответствие продукта всем требованиям.
Мы видим будущее, в котором цифровизация существенно расширит свободу передвижения людей и реализацию права граждан на труд.
Конечно, реализация этих нововведений потребует значительных усилий. Однако мы не должны игнорировать уже начавшийся процесс, поскольку он создает новые возможности для дальнейшего развития и совершенствования всех аспектов нашего взаимодействия", - заключил Пашинян.