Վարչապետ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի կազմավորման 75-րդ տարեդարձի առիթով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին և Պետական խորհրդի նախագահ Լի Ցյանին՝ Չինաստանի կազմավորման 75-րդ տարեդարձի առիթով:
Նախագահին ուղղված ուղերձում ասված է.
Ընդունեք խնդրեմ ջերմագին շնորհավորանքներս և բարեմաղթանքներս Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 75-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Չինաստանը մեծ ճանապարհ է անցել պետության կայացման և զարգացման, ժողովրդի բարեկեցության ապահովման գործում:
Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև միջպետական հարաբերությունները՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի և փոխվստահության վրա, անցած ժամանակահատվածում կայուն առաջընթաց են գրանցել քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքի բոլոր բնագավառներում: Հայաստանը մեծապես կարևորում է Չինաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցության հետևողական ամրապնդումն ու խորացումը:
Պատրաստ եմ Ձեզ հետ համատեղ ջանքեր գործադրելու Հայաստանի և Չինաստանի միջև հարաբերություններն առավել զարգացնելու ու փոխգործակցությունն ակտիվացնելու ուղղությամբ՝ ի բարօրություն մեր ժողովուրդների:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարգավաճում»։
Պետական խորհրդի նախագահին ուղղված ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և բարեկամ չին ժողովրդին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 75-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև ձևավորված միջպետական հարաբերությունները հիմնված են հայ և չին ժողովուրդների միջև դարերի խորքից եկող սերտ բարեկամական կապերի վրա, որոնք մշտապես աչքի են ընկել փոխադարձ հարգանքով և վստահությամբ։
Անցած տարիներին երկուստեք ջանքերի շնորհիվ Հայաստանի և Չինաստանի համագործակցությունը կայուն առաջընթաց է գրանցել, զարգացել և ընդլայնվել են առևտրատնտեսական կապերը, իրականացվել են համատեղ ծրագրեր կրթության, գիտության, մշակույթի, արդյունաբերության, տրանսպորտի ու հաղորդակցության և այլ բնագավառներում:
Վստահ եմ, որ ապագայում մեր երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ՝ ձեռք բերելով նոր որակ և մակարդակ:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարգավաճում»։

Armenian Prime Minister congratulates China’s Xi Jinping and Li Qiang on national day
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan sent congratulatory messages to the President of the People's Republic of China Xi Jinping and Premier Li Qiang on the occasion of the 75th anniversary of the founding of the People's Republic of China, the Prime Minister’s Office said in a press release.
The message addressed to the President reads as follows,
Please accept my warmest congratulations and best wishes on the occasion of the 75th anniversary of the founding of the People's Republic of China.
China has come a long way in the establishment and development of the state, ensuring the well-being of the people.
Interstate relations between the Republic of Armenia and the People's Republic of China, based on mutual respect and mutual trust, have made steady progress in all spheres of political, economic and cultural life in the past period. Armenia attaches great importance to the consistent strengthening and deepening of mutually beneficial cooperation with China.
I am ready to make joint efforts with you to further develop the relations between Armenia and China and activate the interaction for the benefit of our peoples.
I wish you good health and success, and peace and prosperity to the friendly people of China."
The message addressed to the Premier of China says,
I warmly congratulate you and the friendly Chinese people on the occasion of the 75th anniversary of the establishment of the People's Republic of China.
The interstate relations formed between the Republic of Armenia and the People's Republic of China are based on the close friendly ties between the Armenian and Chinese peoples, which have always been distinguished by mutual respect and trust.
In the past years, thanks to the efforts of both sides, the cooperation between Armenia and China has made steady progress, trade and economic ties have developed and expanded, joint projects have been implemented in education, science, culture, industry, transport and communication and other fields.
I am sure that in the future our bilateral relations will continue to develop, reaching a new quality and level.