Երևանի և Հռոմի միջև ստորագրվել է «Բարեկամության և համագործակցության» համաձայնագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ աշտոնական այցով Իտալիայի մայրաքաղաք այցելած Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Հռոմի քաղաքապետ Ռոբերտո Գուալտիերիի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Երևանի քաղաքապետարանը։
Կարևորելով երկու երկրների միջև առկա տնտեսական ու մշակութային ամուր կապերը` կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ երկու մայրաքաղաքների միջև հաստատվող գործակցությունը ևս զարգացման և ընդլայնման մեծ հեռանկար ունի:
Ռոբերտո Գուալտիերիին ներկայացնելով Երևանի զարգացման ծրագրերը` Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ նախաձեռնված բարեփոխումների հիմքում հիմնարար լուծումներ առաջարկելն ու բնակիչների համար հարմարավետ միջավայրի ապահովումն է:
Պաշտոնական ձևաչափով հանդիպմանը հաջորդել է «Բարեկամության և համագործակցության» համաձայնագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը:
Ստորագրված փաստաթղթով գործակցություն կծավալվի քաղաքային կառավարման, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, կրթության ու մշակույթի և մի շարք այլ ոլորտներում:
Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության ու համագործակցության պատրաստակամության համար՝ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Հռոմի գործընկերոջը փոխադարձ այցով հրավիրել է Երևան:

Friendship and Cooperation Agreement signed between Yerevan and Rome
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Mayor of Yerevan Tigran Avinyan and Rome Mayor Roberto Gualtieri have signed a Friendship and Cooperation Agreement between the Armenian and Italian capital cities, City Hall said in a press release.
The signing ceremony was held after a meeting between Avinyan and Gualtieri in Rome. The agreement envisages cooperation in city governance, environmental protection, education, culture and a number of other sectors.
Highlighting the strong economic and cultural ties between Armenia and Italy, the mayors expressed conviction that the partnership between the capital cities has big potential for development and enhancement as well.
Mayor Avinyan presented the development projects of Yerevan and noted that offering comprehensive solutions and ensuring a convenient environment for residents is at the foundation of the ongoing reforms.
Mayor Avinyan thanked Mayor Gualtieri for the warm reception and readiness for cooperation and invited him to pay a visit to Yerevan.