Իսրայելը հայտարարել է Լիբանանի մի շարք շրջաններին հասցրած նոր հարվածների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը հարվածներ են հասցրել մի շարք թիրախների Լիբանանի տարբեր շրջաններում, այդ թվում՝ երկրի արևելքում գտնվող Բեքաայի հովտում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ԻՊԲ) մամուլի ծառայությունը։
Ըստ Telegram-ում տարածված հայտարարության՝ ռմբակոծվում են Բեքաայի հովտում շիաների «Հեզբոլլահ» կազմակերպությանը պատկանող օբյեկտները։
Մեկ այլ հայտարարության համաձայն՝ կործանիչ ինքնաթիռները Լիբանանի տարածքում «Հեզբոլլահ»-ին պատկանող տասնյակ թիրախների են հարվածել, այդ թվում՝ «արձակման կայանքների, որոնց նշանառության տակ էր Իսրայելի տարածքը, շենքերի, որտեղ պահվում էին զենքեր, և ահաբեկչական ենթակառուցվածքների»։
Իր հերթին Լիբանանի Al Mayadeen հեռուստաալիքը հաղորդել է, որ ավելի քան 10 մարդ է զոհվել Բեքաայի հովտի Հերմել քաղաքում իսրայելական ավիահարվածներից։ Ըստ հեռուստաալիքի տվյալների՝ կան մեծ թվով վիրավորներ։
Սեպտեմբերի 23-ին Իսրայելը Լիբանանում սկսել է «Հյուսիսի նետեր» գործողությունը «Հեզբոլլահ»-ի դեմ: Հայտարարված նպատակն է անվտանգ պայմանների ստեղծումը հրեական պետության հյուսիսային սահմանային շրջաններում, որպեսզի տասնյակ հազարավոր տեղահանված բնակիչները կարողանան վերադառնալ այնտեղ։
Ըստ Լիբանանի իշխանությունների՝ սեպտեմբերի 29-ին իսրայելական ավիահարվածներից առնվազն 105 մարդ է զոհվել։ Իսկ ընդհանուր առմամբ, վերջին օրերին զոհերի թիվը գերազանցել է 1000-ը, 6000 մարդ վիրավորվել է։ Ըստ Լիբանանի կառավարության՝ տեղահանվել է շուրջ մեկ միլիոն մարդ՝ երկրի բնակչության մեկ հինգերորդը։

Израиль объявил о новых ударах по ряду районов Ливана
Израильские ВВС нанесли удары по различным регионам Ливана, включая долину Бекаа на востоке страны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ).
Согласно распространенному в Telegram заявлению, удары наносились по объектам шиитской организации “Хезболла” в долине Бекаа.
Истребители Израиля также поразили десятки целей “Хезболлы” в Ливане, в том числе пусковые установки, строения, где хранится оружие и другую террористическую инфраструктуру.
Ливанский телеканал Al Mayadeen сообщил, что в городе Хермель в долине Бекаа в результате авиаударов Израиля погибли более 10 человек. По данным телеканала, имеется большое количество пострадавших.
23 сентября Израиль начал операцию “Стрелы севера” против “Хезболлы” в Ливане. Заявленная цель - создать безопасные условия в северных приграничных районах еврейского государства, чтобы десятки тысяч вынужденных переселенцев могли вернуться туда.
По данным властей Ливана, 29 сентября в результате авиаударов Израиля погибли, по меньшей мере, 105 человек. Число жертв превысило 1000 человек, в последние дни пострадали 6000 человек. По данным правительства Ливана, около миллиона человек, одна пятая населения страны, вынуждены были покинуть свои дома.