Իսրայելը մեկ օրում հարվածներ է հասցրել «Հեզբոլլահ»-ի շուրջ 220 օբյեկտի և սպանել բարձրաստիճան հրամանատարի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած օրվա ընթացքում Իսրայելի զինվորականները հարվածներ են հասցրել Լիբանանում «Հեզբոլլահ» շարժման շուրջ 220 օբյեկտի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ):
«Խոցված թիրախների թվում եղել են ահաբեկիչների ենթակառուցվածքի օբյեկտներ, արձակման կայանքներ, որոնցից արկեր են արձակվել Իսրայելի տարածքի ուղղությամբ, «Հեզբոլլահ»-ի ահաբեկիչներ և Լիբանանում զենքի պահեստներ», - ասվում է Telegram-ում ԻՊԲ-ի հաղորդագրության մեջ:
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է, որ «շարունակում է «Հեզբոլլահ»-ին թուլացնելու և նրա ահաբեկչական հզորությունն ու ենթակառուցվածքները վերացնելու գործողությունները»:
ԻՊԲ-ն նաև հայտնել է, որ ոչնչացրել է խմբավորման hրթիռային ուժերի հրամանատարի տեղակալ Աբբաս Իբրահիմ Շարաֆ ադ Դինին և մի շարք այլ բարձրաստիճան հրամանատարների։ Իսկ hրթիռային ուժերի ղեկավար Իբրահիմ Մուհամմադ Քաբիսիին Իսրայելը սպանել էր սեպտեմբերի 24-ին Բեյրութին հասցրած հարվածի ժամանակ։
Միևնույն ժամանակ, ԻՊԲ-ի տվյալներով, «Հեզբոլլահ»-ն Իսրայելի վրա է արձակել ավելի քան 150 արկ:
Իր հերթին «Հեզբոլլահ»-ը հայտարարել է, որ մի քանի հարձակում է իրականացրել Իսրայելի հյուսիսում՝ օգտագործելով հրթիռներ և անօդաչու սարքեր: Շիա շարժումը հաստատել է նաև իր անօդաչուների ստորաբաժանումներից մեկի ղեկավար Մոհամմադ Հուսեյն Սուրուրի զոհվելը։
Իսկ Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հաղորդել է, որ վերջին 24 ժամվա ընթացքում իսրայելական ավիահարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 92 մարդ, 153 մարդ վիրավորվել է։ Սեպտեմբերի 23-ից Իսրայելի ծավալած ռազմական գործողությունների զոհերի թիվը գերազանցել է 700-ը։

Израиль за сутки нанес удары по примерно 220 объектам “Хезболлы” в Ливане: убит высокопоставленный командир
За минувшие сутки израильские военные нанесли удары по около 220 объектам движения “Хезболл” в Ливане. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ).
“Среди целей, по которым нанесены удары, были объекты инфраструктуры террористов, пусковые установки, из которых снаряды были выпущены по израильской территории, террористы “Хезболлы” и склады оружия в Ливане”, - говорится в сообщении ЦАХАЛ в Telegram.
Армия обороны Израиля заявила, что “продолжает проводить операции по ослаблению и ликвидации террористического потенциала и инфраструктуры “Хезболлы”” .
ЦАХАЛ также сообщил, что убиты заместитель командующего ракетными силами группировки Аббас Ибрагим Шараф ад-Дин и ряд других высокопоставленных командиров. Глава ракетных войск Ибрагим Мухаммад Кабиси был убит 24 сентября во время удара Израиля по Бейруту.
По данным ЦАХАЛ, “Хезболла” выпустила по Израилю более 150 снарядов.
“Хезболла”, в свою очередь, заявила, что нанесла несколько ударов ракетами и БПЛА на севере Израиля. Шиитское движение также подтвердило смерть главы одного из своих подразделений дронов Мохаммада Хусейна Сурура.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что в результате авиаударов Израиля за последние 24 часа погибли, по меньшей мере, 92 человека, 153 получили ранения. С 23 сентября число жертв военных операций Израиля превысило 700 человек.