Իսրայելի արտգործնախարարը մերժել է «Հեզբոլլահ»-ի հետ հրադադարի առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Իսրայել Կացը մերժել է «Հեզբոլլահ»-ի հետ 21-օրյա հրադադար հաստատելու առաջարկը, որ ներկայացրել էին ԱՄՆ-ն և նրա դաշնակիցները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Կացը գրել է X սոցիալական հարթակում։
«Հյուսիսում հրադադար չի լինի։ Մենք կշարունակենք կռվել «Հեզբոլլահ» ահաբեկչական կազմակերպության դեմ մեր ամբողջ ուժով՝ մինչև հաղթանակ և հյուսիսի բնակիչների ապահով վերադարձ իրենց տներ», - գրել է Իսրայելի ԱԳ նախարարը։
Մինչ այս Լիբանանի վարչապետ Նաջիբ Միքաթին հույս էր հայտնել, որ շուտով հրադադար կհաստատվի։ The New York Times-ն իր հերթին, վկայակոչելով պաշտոնյաների, հայտնել էր, որ կողմերն «առաջիկա ժամերին» կարող են ընդունել 21-օրյա հրադադար հաստատելու՝ ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների առաջարկը։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ՄԱԿ-ում ելույթ ունենալու համար Նյու Յորք մեկնելիս ասել է, որ դեռ չի տվել իր պատասխանը հրադադարի վերաբերյալ և որ իր բանակին հրահանգել է շարունակել կռիվը։
Սեպտեմբերի 23-ի առավոտից իսրայելական ավիացիան սկսել է զանգվածային հարվածներ հասցնել Լիբանանի հարավում և արևելքում գտնվող բնակավայրերին։ «Հեզբոլլահ»-ն իր հերթին տասնյակ հրթիռներ է արձակել Իսրայելի հյուսիսի ուղղությամբ։
Ըստ Լիբանանի առողջապահության նախարարության վերջին տվյալների՝ ռազմական գործողությունների զոհերի ընդհանուր թիվը գերազանցել է 630-ը։ Շուրջ 500 000 մարդ տեղահանվել է։
Սեպտեմբերի 26-ին Յունին քաղաքի եռահարկ շենքերից մեկին հասցված ավիահարվածի հետևանքով առնվազն 23 սիրիացի է զոհվել, որոնց մեծ մասը կանայք և երեխաներ են։

Министр иностранных дел Израиля отклонил предложение о прекращении огня с движением “Хезболла”
Министр иностранных дел Израиля Исраэль Кац отверг предложение об установлении 21-дневного прекращения огня, представленное США и их союзниками. Как передает Арменпресс, об этом Кац написал в социальной сети X.
“Прекращения огня на севере не будет. Мы продолжим бороться с террористической организацией “Хезболлах” всеми силами до победы и пока жители севера не смогут безопасно вернуться в свои дома”, - написал глава МИД Израиля.
До этого премьер-министр Ливана Наджиб Микати выразил надежду, что в ближайшее время будет установлено прекращение огня. The New York Times, в свою очередь, со ссылкой на официальных лиц сообщила, что стороны могут “в ближайшие часы” принять предложение США и их союзников об установлении 21-дневного режима прекращения огня.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, направлявшийся в Нью-Йорк для выступления в Организации Объединенных Наций, заявил, что еще не дал своего ответа по поводу прекращения огня и что он приказал своей армии продолжать боевые действия.
С 23 сентября израильская авиация наносит массированные удары по населенным пунктам на юге и востоке Ливана. “Хезболла”, в свою очередь, выпустила десятки ракет в направлении севера Израиля.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, общее число жертв военных действий превысило 620. Около 500 000 человек были перемещены.
26 сентября в результате авиаудара по одному из трехэтажных зданий в городе Юнин погибли, по меньшей мере, 23 сирийца, в основном женщины и дети.