G7-ի արտգործնախարարները մտահոգություն են հայտնել Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրման առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ յոթնյակի երկրների արտգործնախարարները մտահոգություն են հայտնել Մերձավոր Արևելքում բռնության աճի առնչությամբ և նշել, որ դա կարող է ազդել տարածաշրջանային կայունության և խաղաղ բնակչության վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է G7-ի ԱԳ նախարարների հայտարարության մեջ։
«Գործողությունները և դրանց պատասխանը կարող են մեծացնել բռնության այս վտանգավոր պարույրը և ամբողջ Մերձավոր Արևելքը ներքաշել ավելի լայն տարածաշրջանային հակամարտության մեջ` աներևակայելի հետևանքներով», - հայտարարել են G7-ի արտգործնախարարները սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում կայացած հանդիպումից հետո։
Նրանք կոչ են արել դադարեցնել ներկայիս կործանարար շրջանը՝ ընդգծելով, որ «ոչ մի երկիր չի շահի Մերձավոր Արևելքում իրադրության հետագա սրումից»:
Մեծ յոթնյակի ԱԳ նախարարները նաև մտահոգություն են հայտնել Գազայի հատվածի բնակչության համար ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակի առնչությամբ և ողջունել ԱՄՆ-ի, Եգիպտոս և Կատարի միջնորդական ջանքերն Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման միջև հրադադարի հասնելու ուղղությամբ։

Министры иностранных дел G7 выразили обеспокоенность обострением ситуации на Ближнем Востоке
Министры иностранных дел стран G7 выразили обеспокоенность ростом насилия на Ближнем Востоке и отметили, что это может повлиять на региональную стабильность и гражданское население. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении министров иностранных дел G7.
"Действия и противодействие могут усилить эту опасную спираль насилия и втянуть весь Ближний Восток в более широкий региональный конфликт с невообразимыми последствиями", - заявили министры иностранных дел G7 после встречи, состоявшейся в Нью-Йорке 23 сентября в рамках Генеральной Ассамблеи ООН.
Они призвали положить конец нынешнему разрушительному циклу, подчеркнув, что “ни одна страна не выиграет от дальнейшей эскалации ситуации на Ближнем Востоке”.
Министры иностранных дел G7 также выразили обеспокоенность тяжелой гуманитарной ситуацией для населения сектора Газа и приветствовали посреднические усилия США, Египта и Катара по достижению прекращения огня между Израилем и палестинской группировкой ХАМАС.