Նիգերիայում ավտոբուսի վթարի հետևանքով առնվազն 40 մարդ է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նիգերիայի կենտրոնում ավտոբուսի վթարի հետևանքով առնվազն 40 մարդ է զոհվել, որոնց մեծ մասը երեխաներ են։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել են տեղի իշխանությունները։
Նիգերիայի կենտրոնական Կադունա նահանգում ավտոբուսը, որը տեղափոխում էր 63 երեխա՝ նշելու իսլամ մարգարեի ծննդյան օրը, բախվել է մեկ այլ մեքենայի։ Ավտոբուսի վարորդը կորցրել է կառավարումը արագության և գերբեռնվածության պատճառով։
«Տասնհինգ երեխա մահացել է տեղում, մնացած քառասունութը ստացել են տարբեր ծանրության վնասվածքներ… Ավելի ուշ ստացած վնասվածքներից մահացել է ևս տասը մարդ, ապա ևս մի քանի տուժած մահացել է հիվանդանոցում՝ զոհերի թիվը հասցնելով 40-ի»,- հայտնել է Նիգերիայի ճանապարհային անվտանգության դաշնային հանձնաժողովի տեղական մասնաճյուղի ղեկավար Կաբիրու Նադաբոն:
Նա ընդգծել է, որ վթարը պետք է ծառայի որպես անզգույշ վարելու հետևանքների սարսափելի օրինակ, ինչպես նաև կոչ է արել վարորդներին պահպանել արագության թույլատրելի շեմը։
Կադունա նահանգի նահանգապետ Ուբա Սանին ցավակցություն է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին և վստահեցրել, որ տուժածները կստանան անհրաժեշտ բժշկական օգնություն։ Ճանապարհային անվտանգության հանձնաժողովը միջադեպի հետաքննություն է սկսել։

В Нигерии в результате ДТП с автобусом погибли не менее 40 человек
Не менее 40 человек, большинство из них дети, погибли в результате ДТП с автобусом в центральной части Нигерии. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает издание Punch со ссылкой на местные власти.
По сообщению издания, автобус, который перевозил 63 детей на праздник в честь дня рождения исламского пророка Мухаммеда, столкнулся с другим транспортным средством в штате Кадуна центральной Нигерии. Водитель автобуса не справился с управлением из-за превышения скорости и перегруженности салона, пишет Punch.
"Пятнадцать детей погибли на месте, остальные сорок восемь получили ранения разной степени тяжести... Еще десять человек позже скончались из-за полученных травм, затем еще несколько пострадавших скончались в больнице, в результате чего число жертв возросло до 40", - сообщает издание со ссылкой на главу местного отделения федеральной комиссии по безопасности дорожного движения Нигерии (FRSC) Кабиру Надабо.
Надабо подчеркнул, что произошедший несчастный случай должен служить страшным примером последствий неосторожного вождения, а также призвал водителей соблюдать ограничение скорости.
Губернатор штата Кадуна Уба Сани выразил соболезнования семьям погибших, а также заверил, что пострадавшие получат всю необходимую медицинскую помощь.
Как сообщает издание, комиссия по безопасности дорожного движения начала расследование происшествия.