Էթիկայի հեղինակավոր փորձագետ Ռոբերտ Հ. Թեմբեկջյանը միանում է Balchug Capital-ի նորաստեղծ Միջազգային խորհրդատվական խորհրդին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ներդրումների կառավարման առաջատար միջազգային ընկերություն հանդիսացող Balchug Capital-ը, որի գլխամասային գրասենյակը Երևանում է, հայտարարել է Միջազգային խորհրդատվական խորհրդի ձևավորման մասին, որի կազմում կլինեն ոլորտի առաջատար փորձագետներ:
Այս նոր Միջազգային խորհրդատվական խորհրդի առաջին անդամը Միացյալ Նահանգներում էթիկայի կառավարման ականավոր պաշտոնյա Ռոբերտ Հ. Թեմբեկջյանն է։ Պարոն Թեմբեկջյանը սկզբունքային կառավարման ոլորտում տասնամյակների փորձ ունի, և սա մի ոլորտ է, որտեղ Balchug Capital-ը, արդեն իսկ լինելով առաջատարներից, հանձնառու է գրանցել հետագա առաջընթաց: Առաջիկա ամիսներին Խորհրդին կմիանան այլ փորձագետներ, ովքեր իրենց հետ կբերեն լավագույն միջազգային փորձ ու որակավորումներ:
Միջազգային խորհրդատվական խորհուրդը կաջակցի Balchug Capital-ին և նրա պորտֆելի ընկերություններին՝ տրամադրելով շարունակական աճին միտված ռազմավարական խորհրդատվություն և մենթորություն:
«Մենք միշտ աշխատում ենք բարձրակարգ մասնագետների հետ լավագույն փորձն ու գիտելիքը մեր աշխատանքում ներառելու համար, որպեսզի շարունակաբար բարելավենք մեր որոշումների կայացման գործընթացը: Միջազգային խորհրդատվական խորհրդի ստեղծումը մեր զարգացման և աճի ռազմավարության հաջորդ տրամաբանական քայլն էր:
Խորհրդի անդամներն ընտրվել են՝ ելնելով ոլորտում իրենց գիտելիքներից և փորձից ու մեր ներդրումային ուղղվածությունների և ռազմավարական նպատակների հետ իրենց փորձի համապատասխանությունից: Մենք պատիվ ունենք և ոգևորված ենք, որ մեր կողքին ունենք էթիկական կառավարման այնպիսի կայացած փորձագետ, ինչպիսին պարոն Թեմբեկջյանն է», - ասել է Balchug Capital-ի գործադիր տնօրեն և հիմնադիր Դավիթ Ամարյանը:
«Balchug Capital-ը մեր օրերում հասել է հաջողությունների՝ աշխատելով ժամանակով փորձված արժեքներով: Ընկերության ղեկավարները աշխատում են քրտնաջան, ներդրումներ կատարում խելամտությամբ, սոցիալապես գիտակից են և աջակցում են իրենց համայնքին»,- ասել է պարոն Թեմբեկջյանը:
«Ես պատիվ ունեմ և ուրախ եմ իմ խորհուրդներով կիսվել նման նշանավոր միջազգային ընկերության հետ, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է իմ նախնիների հայրենիքում՝ Հայաստանում: Սա հնարավորություն է ոչ միայն աջակցելու Balchug-ի շարունակական աճին, այլ նաև խթանելու էթիկական կառավարման պրակտիկան իմ պատմական երկրում»:
Թեև Միջազգային խորհրդատվական խորհուրդը գործում է ոչ գործադիր կարգավիճակով. Նրա առաջարկությունները պարտադիր չեն, Balchug Capital-ը կօգտվի Խորհրդի անդամների փորձից և մենթորությունից՝ ընկերության ներդրումային ռազմավարությունները բարելավելու, իր պորտֆելի ընկերությունների աճը խթանելու և նոր, ինչպես նաև ավանդական հնարավորությունները կապիտալացնելու համար:
Ռոբերտ Հ. Թեմբեկջյանի մասին
Ռոբերտ Հ. Թեմբեկջյանը դատական ​​վարքագծի հարցերով Նյու Յորքի նահանգային հանձնաժողովի ղեկավարն ու խորհրդականն է: Նա ավարտել է Սիրաքյուսի համալսարանը, Ֆորդհեմի համալսարանի իրավունքի դպրոցը և Հարվարդի համալսարանի Քենեդու անվան կառավարման դպրոցը, որտեղ նա ստացել է հանրային կառավարման մագիստրոսի կոչում: Ֆուլբրայթի գիտական ծրագրի շրջանակում 1994 թվականին նա Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում եղել է քաղաքական գիտությունների հրավիրյալ պրոֆեսոր և դասավանդել է քաղաքացիություն ու հանրային էթիկա և սահմանադրական իրավունք: Նա դատական ​​էթիկայի վերաբերյալ իրավական պարբերականներում բազմաթիվ հոդվածների հեղինակ է և ծառայել է էթիկայի և մասնագիտական ​​պատասխանատվության տարբեր հանձնաժողովներում և խորհուրդներում:
Balchug Capital-ի մասին
Balchug Capital-ը ներդրումների կառավարման ընկերություն է, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Երևանում: Այն հիմնադրվել է 2010 թվականին Դավիթ Ամարյանի կողմից։

YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. Balchug Capital, a leading international investment management firm headquartered in Armenia specializing in event-driven and value liquid strategies and private equity investments, announced the formation of its Global Advisory Board, which will feature esteemed industry leaders.
The inaugural member of this new Global Advisory Board is Robert H. Tembeckjian, a prominent ethics-enforcement official in the United States with decades of experience in principled governance — an area where Balchug Capital is already an industry leader and committed to further advancement. He will be joined in the coming months by diverse individuals who will bring additional international credentials and perspectives to the Board.
The Global Advisory Board will support Balchug Capital and its portfolio companies by providing strategic counsel and mentorship for continued growth.
“We always work with top professionals to incorporate best practices and top expertise in our work, with the aim of continuously improving our decision-making. The establishment of the Global Advisory Board is the next logical step in our development and growth strategy”, said David Amaryan, the CEO and founder of Balchug Capital. “Board Members are chosen for their demonstrably strong industry knowledge and the alignment of their expertise with our investment focus and strategic goals. We are both honored and excited to have such an accomplished leader in ethical governance as Mr. Tembeckjian by our side”.
“Balchug Capital has achieved modern-day success with time-honored values.  Its leaders work hard, invest with intelligence, are socially conscious and contribute to their community,” Mr. Tembeckjian said. “I am delighted and honored to advise such an outstanding global firm headquartered in Armenia, my ancestral homeland. This is an opportunity not only to support Balchug’s continued growth but also to highlight and promote ethical governance practices in the land of my heritage.”
While the Global Advisory Board serves in a non-executive capacity and its recommendations are non-binding, Balchug Capital will benefit from the experience and mentorship of its members in order to enhance its investment strategies, accelerate the growth of its portfolio companies, and capitalize on novel as well as traditional opportunities.
About Robert H. Tembeckjian
Robert H. Tembeckjian is Administrator and Counsel to New York State Commission on Judicial Conduct. He is a graduate of Syracuse University, the Fordham University School of Law and Harvard University’s Kennedy School of Government, where he earned a Master’s degree in Public Administration. As a Fulbright Scholar to Armenia in 1994, he was a Visiting Professor of Political Science at the American University of Armenia, where he taught Citizenship and Public Ethics and Constitutional Law. He has authored numerous articles on judicial ethics in legal periodicals and has served on various ethics and professional responsibility committees and boards.
About Balchug Capital
Balchug Capital is an investment management firm headquartered in Yerevan, Armenia. It was founded in 2010 by David Amaryan and specializes in event-driven and value liquid strategies and private equity investment.