ԱՄՆ Կոնգրեսի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը լսումներ կանցկացնի Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում իրականացրած էթնիկ զտման թեմայով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Կոնգրեսի Մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովը սեպտեմբերի 19-ին լսումներ կանցկացնի Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացրած էթնիկ զտման, Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ։ Հանձնաժողովը կքննարկի նաև այն ադրբեջանցիների դեմ բռնաճնշումների թեման, որոնք ճնշումների զոհ են դարձել Ադրբեջանի կառավարությանը հակառակվելու պատճառով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ Կոնգրեսի Մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովը։
«Ադրբեջանի կառավարությունն ունի մարդու իրավունքների վատ ցուցանիշ: Ըստ Freedom House-ի՝ «Ադրբեջանի ավտորիտար ռեժիմում իշխանությունը շարունակում է մեծապես կենտրոնացված մնալ Իլհամ Ալիևի և նրա մեծ ընտանիքի ձեռքում, ով նախագահի պաշտոնը զբաղեցրել է 2003 թվականից։ Ադրբեջանում կոռուպցիան համատարած է, և ֆորմալ քաղաքական ընդդիմությունը թուլացել է տարիներ տևած հալածանքների պատճառով: Իշխանությունները վերջին տարիներին լայնածավալ ոտնձգություն են իրականացրել քաղաքացիական ազատությունների դեմ»,- նշված է հանձնաժողովի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Միջոցառման կազմակերպիչները հիշեցնում են, որ այն բանից հետո, երբ 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կառավարությունը ռազմական գործողություն իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ լիակատար վերահսկողություն հաստատելու համար, անկլավում գտնվող էթնիկ հայերի համար իրավիճակը կտրուկ փոխվեց։
«2023 թվականի վերջին նրանք գրեթե բոլորը փախել են Հայաստան։ Լսումների ընթացքում կքննարկվեն ակնհայտ էթնիկ զտումները և այդ խնդրի հետ կապված մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ ռազմագերիների և քաղբանտարկյալների վիճակը, հայկական մշակութային վայրերի կարգավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում և էթնիկ հայերի՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու իրավունքը: Քննարկման առարկա կդառնա նաև Ադրբեջանի կառավարության վերաբերմունքը էթնիկ ադրբեջանցիների նկատմամբ, ովքեր դարձել են ներքին և անդրազգային բռնաճնշումների զոհ՝ կառավարությանն ու նրա քաղաքականությանը հակառակվելու պատճառով, ինչպես նաև կոռուպցիայի և մարդու իրավունքների ոտնահարման միջև կապը: Քննարկման մասնակիցներն առաջարկություններ կներկայացնեն Կոնգրեսին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Լսումները կլինեն բաց Կոնգրեսի անդամների, Կոնգրեսի աշխատակազմի, շահագրգիռ հանրության և լրատվամիջոցների համար: Հանրությունը և լրատվամիջոցները կարող են անձամբ ներկա գտնվել կամ հետևել լսումներն ուղիղ հեռարձակմամբ՝ Հանձնաժողովի կայքում:

Комиссия по правам человека Конгресса США проведет слушания по вопросу этнической чистки, проводимой Азербайджаном в Нагорном Карабахе
19 сентября Комитет по правам человека Конгресса США проведет слушания по вопросу этнической чистки, проводимой Азербайджаном в Нагорном Карабахе, нарушений прав человека в отношении армян Нагорного Карабаха. Комиссия также обсудит тему азербайджанцев, которые стали жертвами репрессий из-за своей оппозиции правительству Азербайджана.
Как передает Арменпресс, об этомраспространил сообщение Комитет по правам человека Конгресса США.
«Правительство Азербайджана имеет плохойпоказатель в области прав человека. По данным Freedom House, «власть в авторитарном режиме Азербайджана по-прежнему сосредоточена в руках Ильхама Алиева и его большогоклана, который находится на посту президента с 2003 года.В Азербайджане широко распространена коррупция, а формальная политическая оппозиция ослаблена годами преследований. За последние годы власти осуществили масштабное посягательство на гражданские свободы", - говорится в заявлении комиссии.
Организаторы мероприятия напоминают, что после того, как правительство Азербайджана начало в сентябре 2023 года военную операцию по установлению полного контроля над Нагорным Карабахом, ситуация для этнических армян в анклаве резко изменилась.
"В конце 2023 года почти все они бежали в Армению. На слушаниях будут рассмотрены очевидные этнические чистки и ряд связанных с ними вопросов, включая статус военнопленных и политических заключенных, статус армянских культурных объектов в Нагорном Карабахе и право этнических армян вернуться в Нагорный Карабах.Также предметом  обсуждения станет отношение правительства Азербайджана к этническим азербайджанцам, ставшим жертвами внутренних и международных репрессий из-за противодействия правительству и его политике, а также связь между коррупцией и нарушениями прав человека. Участники дискуссии представят предложения Конгрессу», - говорится в сообщении.
Слушания будут открыты для членов Конгресса, сотрудников Конгресса, для заинтересованной общественности и средств массовой информации. Общественность и средства массовой информации могут присутствовать лично или смотреть слушания в прямом эфире на сайте Комиссии.