Օկամպոն չափազանց կարևոր է համարում հայ գերիների ազատման գործընթացի շուրջ աշխարհասփյուռ հայերի ջանքերի միավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման գործընթացի շուրջ համաշխարհային հայ համայնքի ջանքերի միավորումը չափազանց կարևոր է համարում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Օկամպոն այս մասին ասաց մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ դեր կարող է այս գործընթացում խաղալ հայկական սփյուռքը։
Օկամպոն ընդգծեց, որ հայ գերիների ազատման վերաբերյալ ամիսներ առաջ համացանցում իր կողմից նախաձեռնված արշավը բավականին hաջողված ծրագիր է։
«Ես մասնակցել եմ տարբեր գործընթացների, որոնք վերաբերել են աշխարհում այլ ցեղասպանությունների և առաջին անգամ է, որ տեսնում եմ համաշխարհային մակարդակով համագործակցություն, ինչը ֆանտաստիկ ձեռքբերում է։ Այսինքն՝ հայերն այսքան ակտիվ կերպով համագործակցելու աննախադեպ փորձ են ձևավորում։ Սա Հայաստանը պաշտպանելու նպատակով է և չափազանց կարևոր է», - իր խոսքում նշեց Օկամպոն՝ հավելելով, որ պատանդների ազատ արձակման ուղղությամբ պետք է ջանքեր գործադրեն բոլոր հայերը։
Նրա դիտարկմամբ՝ այս հարցում հայերը միայնակ չեն, քանի որ շատ ու շատ համալսարաններ և ակադեմիական համայնքներ են միացել այդ նախաձեռնությանը։

Окампо считает чрезвычайно важным объединение усилий армян всего мира в процессе освобождения армянских пленных
Бывший главный прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо считает чрезвычайно важным объединение усилий армянских общин всего мира с целью освобождения удерживаемых в Баку армянских пленных.
Как сообщает Арменпресс, Окампо сказал об этом в ходе пресс-конференции, отвечая на вопрос, какую роль в этом процессе может сыграть армянская диаспора.
Окампо подчеркнул, что инициированная им несколько месяцев назад в интернете кампания по освобождению армянских пленных является весьма успешным проектом.
“Я участвовал в различных процессах, связанных с другими геноцидами в мире, и впервые вижу сотрудничество на глобальном уровне, что является фантастическим достижением. Т.е. у армян формируется беспрецедентный опыт столь активного сотрудничества. Это преследуют цель защиты Армении и это чрезвычайно важно”, - сказал Окампо, добавив, что все армяне должны приложить усилия для освобождения пленных.
По его словам, армяне не одиноки в этом вопросе, поскольку к этой инициативе присоединились многие университеты и академические сообщества.
“Армянская диаспора может, как минимум, присоединиться к этому процессу”, - подчеркнул Морено Окампо.