Քննչական կոմիտեի պատվիրակությունը ԱՄՆ-ում մասնակցել է քրեական արդարադատության ոլորտի կին ներկայացուցիչների տարեկան համաժողովին
Քննչական կոմիտեի պատվիրակությունը ԱՄՆ-ում մասնակցել է քրեական արդարադատության ոլորտի կին ներկայացուցիչների տարեկան  համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի միջազգային հարցումների ապահովման բաժնի պետ Անուշ Գասպարյանը և ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց Ձորի մարզային քննչական  վարչության պետ Արմինե Գևորգյանը 2024թ. սեպտեմբերի 1-5-ը, Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի (INL) հրավերով, մասնակցել են ԱՄՆ Չիկագո քաղաքում կայացած՝ 2024թ. կին ոստիկանների միջազգային ասոցիացիայի (IAWP) տարեկան համաժողովին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ քննչական կոմիտեից, համաժողովի ընթացքում անցկացվել են թեմատիկ սեմինարներ՝ նվիրված կանանց դերի հզորացմանը, գենդերային հավասարությանը և առաջնորդությանը:
Համաժողովին, որը քրեական արդարադատության ոլորտների կին ներկայացուցիչների ամենամեծ հավաքն է, հայկական պատվիրակությունը մասնակցել է առաջին անգամ։
Դրա շրջանակներում նաև հանդիպումներ և փորձի փոխանակմանը միտված քննարկումներ են տեղի ունեցել մի շարք այլ երկրների իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների հետ։
Համաժողովին հայկական պատվիրակության կազմում են եղել նաև ՀՀ ՆԳՆ և ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայության ներկայացուցիչներ:

Делегация Следственного комитета приняла участие в ежегодной конференции женщин - представительниц сферы уголовного правосудия США
Начальник отдела обеспечения международных запросов Следственного комитета РА Ануш Гаспарян и начальник Вайоцдзорского областного следственного управления Следственного комитета РА Армине Геворкян с 1 по 5 сентября по приглашению Управления по борьбе с наркотиками и сотрудничеству правоохранительных органов (INL) посольства США в Армении принимали участие в ежегодной конференции Международной ассоциации женщин-полицейских (IAWP) 2024 года, проходившей в Чикаго.
Как сообщили Арменпресс в Следственном комитете РА, в ходе конференции прошли тематические семинары, посвященные расширению прав и возможностей женщин, гендерному равенству и лидерству.
Делегация Армении впервые принимала участие в конференции, которая является крупнейшим собранием женщин-представительниц сферы уголовного правосудия.
В рамках конференции также состоялись встречи и обсуждения, направленные на обмен опытом с представителями правоохранительных органов других стран.
В составе армянской делегации на конференции также были представители МВД РА и патрульной службы Полиции МВД.