Ղազախստանը պատրաստ է շարունակել հարթակ տրամադրել Բաքվի և Երևանի միջև բանակցությունների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում պատրաստակամություն է հայտնել Ալմաթիում հարթակ տրամադրել Բաքվի և Երևանի միջև բանակցությունների համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Պետության ղեկավարը հաստատել է ղազախական կողմի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու Ալմաթիի հարթակը տրամադրել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցությունների համար», - նշել է մամուլի ծառայությունը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներն Ալմաթիում բանակցություններ էին անցկացրել 2024 թվականի մայիսի 10-ին։ Բանակցությունների առաջարկը հնչեցրել էր ղազախական կողմը, որին թե՛ Երևանը, թե՛ Բաքուն դրական էին արձագանքել։

Казахстан готов и впредь предоставлять площадку для переговоров между Баку и Ереваном
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в ходе телефонного разговора с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым выразил готовность предоставить в Алматы площадку для переговоров между Баку и Ереваном.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в пресс-службе президента Казахстана.
“Глава государства подтвердил готовность казахстанской стороны и в дальнейшем предоставлять алматинскую площадку для переговоров по заключению мирного договора между Азербайджаном и Арменией”, - отметили в пресс-службе.
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана провели переговоры в Алматы 10 мая 2024 года. Предложение о проведении переговоров было озвучено казахстанской стороной, на что и Ереван, и Баку ответили положительно.