ԱՄՆ ՄԶԳ-ն 130 միլիոն դոլարով ավելացնում է Հայաստանին հատկացվող աջակցության չափը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը 130 միլիոն դոլարով ավելացնում է Հայաստանին հատկացվող աջակցության չափը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան նախագիծն ընդգրկված էր ՀՀ կառավարության սեպտեմբերի 5-ի նիստի օրակարգում՝ չզեկուցվող հարցերի շարքում, որն արժանացավ կառավարության անդամների հավանությանը։
Նշվում է, որ նախագծով նախատեսվում է փոփոխություն կատարել Հայաստանի կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության միջև 2022թ. հունիսի 29-ին ստորագրված դրամաշնորհային համաձայնագրում, համաձայն որի Հայաստանին տրամադրվող ԱՄՆ աջակցության ընդհանուր գումարը ավելանում է 130,000,000 ԱՄՆ դոլարով՝ ԱՄՆ ՄԶԳ նախատեսվող ընդհանուր ներդրումը հասցնելով 250,000,000 ԱՄՆ դոլարի:
Լրացուցիչ ֆինանսական հատկացումները նախատեսվում են ուղղել արդյունավետ և հաշվետու կառավարման ինստիտուցիոնալացմանը, քաղաքացիական մասնակցությանը՝ հանուն ժողովրդավարական համախմբման ամրապնդման, տնտեսական կառավարման ուժեղացմանը, թիրախային ոլորտների մրցունակության բարձրացմանը, բնական պաշարների կայուն կառավարման բարելավմանը:
Փոփոխության նախագծի ստորագրումը կնպաստի Համաձայնագրով սահմանված հիմնական նպատակների իրականացմանը՝ արդյունավետ և հաշվետու կառավարման, ժողովրդավարական ձեռքբերումները պահպանելու, ինչպես նաև տնտեսական մարտահրավերները հաղթահարելու ուղղություններով:

USAID увеличивает объем выделяемой Армении поддержки на $130 миллионов
Агентство США по международному развитию - USAID увеличивает сумму поддержки, выделяемой Армении, на $130 миллионов. Как сообщает Арменпресс, соответствующий проект был включен в повестку заседания правительства РА 5 сентября в числе вопросов, не подлежащих отчёту, что было одобрено членами правительства.
Отмечается, что проект предусматривает внести в подписанное 29 июня 2022 года между правительством Армении и Агентством международного развития США грантовое соглашение изменения, предусматривающие увеличение общей суммы помощи США Армении на $130 миллионов, в результате чего общий запланированный вклад USAID составит $250 миллионов.
Дополнительные финансовые ассигнования планируется направить на институционализацию эффективного и подотчетного управления, гражданского участия во имя укрепления демократической консолидации, усиление экономического управления, повышение конкурентоспособности целевых секторов и улучшение устойчивого управления природными ресурсами.
Подписание проекта поправок будет способствовать реализации основных целей, поставленных Соглашением, в направлении эффективного и подотчетного управления, сохранения демократических достижений, а также преодоления экономических вызовов.