Ուկրաինան Բելառուսին կոչ է արել հետ քաշել զորքերը սահմանից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ կոչ անելով Բելառուսի իշխանություններին Գոմելի մարզում հետ քաշել զորքերը Ուկրաինայի սահմանից։
«Արմեպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գերատեսչության հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ուկրաինայի հատուկ ծառայությունները տեղեկություն են ստացել, որ Բելառուսի զինված ուժերը «զորավարժությունների պատրվակով Գոմելի մարզում՝ Ուկրաինայի հյուսիսային սահմանների մոտ, կենտրոնացնում են զգալի թվով անձնակազմ, մասնավորապես՝ հատուկ գործողությունների ուժեր, սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա՝ տանկերով, հրետանիով, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերով, ՀՕՊ համակարգերով և ինժեներական սարքավորումներով»։
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ի պնդմամբ՝ նաև «արձանագրվել է նախկին «Վագներ» մասնավոր ռազմական ընկերության վարձկանների ներկայությունը»։
«Սահմանային գոտում և ատոմային էներգիայի օբյեկտի՝ Չեռնոբիլի ատոմակայանի մերձակայքում զորավարժությունների անցկացումը սպառնալիքներ է ստեղծում Ուկրաինայի ազգային անվտանգության և ընդհանրապես համաշխարհային անվտանգության համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Մենք կոչ ենք անում Բելառուսի Հանրապետության պաշտոնյաներին Մոսկվայի ճնշման տակ ողբերգական սխալներ թույլ չտալ սեփական երկրի համար, իսկ երկրի զինված ուժերին՝ դադարեցնել ոչ բարեկամական գործողությունները և զորքերը հետ քաշել Ուկրաինայի պետական սահմանից՝ Բելառուսի Հանրապետության մոտ առկա կրակային համակարգերի հեռահարությունը գերազանցող հեռավորության վրա», - գրում է Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն։
Կիևը նաև պնդում է, որ «Ուկրաինան երբեք չի ձեռնարկել և մտադիր չէ որևէ ոչ բարեկամական գործողություն ձեռնարկել բելառուս ժողովրդի դեմ»։
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն նաև զգուշացրել է, որ «Բելառուսի կողմից Ուկրաինայի պետական սահմանը խախտելու դեպքում մեր երկիրը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ երաշխավորված ինքնապաշտպանության իրավունքը կյանքի կոչելու համար»։
«Միևնույն ժամանակ, Բելառուսի տարածքում զորքերի, ռազմական օբյեկտների և մատակարարման ուղիների բոլոր կենտրոնացումները օրինական թիրախներ կլինեն Ուկրաինայի զինված ուժերի համար», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Օգոստոսի 18-ին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել էր, որ «բանակի գրեթե մեկ երրորդն» ուղարկել է Ուկրաինայի հետ սահման: Լուկաշենկոն ասել է, որ այդ քայլին է գնացել՝ ի պատասխան սահմանամերձ շրջաններ «ուկրաինական ավելի քան 120 հազար զորքերի» ուղարկման։

Украина призвала Беларусь отвести войска от границы
МИД Украины распространил заявление, в котором призвал власти Беларуси отвести войска от границы Украины в Гомельской области.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении ведомства говорится, что спецслужбы Украины получили информацию о том, что вооруженные силы Беларуси "под предлогом военных учений концентрируют значительное количество личного состава, в частности, сил специальных операций, вооружений и военной техники с танками, артиллерией, ракетными установками, зенитными системами и инженерным оборудованием”.
По утверждению МИД Украины, "также зафиксировано присутствие наемников бывшей ЧВК "Вагнер"".
"Проведение военных учений в приграничной зоне и вблизи объекта атомной энергетики - Чернобыльской АЭС представляет угрозу национальной безопасности Украины и глобальной безопасности в целом", - говорится в сообщении.
"Мы призываем должностных лиц Республики Беларусь под давлением Москвы не совершать трагических ошибок для своей страны, а вооруженные силы страны прекратить недружественные действия и отвести войска от государственной границы Украины, на расстояние, превышающее дальность огневых систем, имеющихся у Республики Беларусь", - пишет МИД Украины.
Киев также утверждает, что "Украина никогда не предпринимала и не намерена предпринимать никаких недружественных действий против белорусского народа".
В МИД Украины также предупредили, что "в случае нарушения Беларусью государственной границы Украины наша страна примет все необходимые меры для реализации права на самооборону, гарантированного Уставом ООН".
"При этом все скопления войск, военных объектов и путей снабжения на территории Беларуси будут законными целями для вооруженных сил Украины", - говорится в сообщении.
18 августа президент Беларуси Александр Лукашенко заявил, что направил к границе с Украиной "почти треть армии". Лукашенко заявил, что пошел на этот шаг в ответ на отправку в приграничные районы "более 120 тысяч украинских военных".